BEN DE JONGE Personalia Buitenland i De heer Van Kreukelen is op 28 februari van Rotterdam naar Lagos vertrokken om daar een bazenfunctie te vervullen. Op 1 april was het een grote dag voor de familie Van Eerbeek, die met zeven personen van, wat wij zouden willen noemen ons privé vliegveld, te Rotterdam in een heli kopter vertrok voor het eerste gedeelte van de reis naar Stanleyville, waar de heer Van Eerbeek als machinebankwerker aan de mon tage van de nieuwe brouwerij aldaar zal medewerken. l)e heer J. de Graaf was als montageleider reeds een maand tevoren naar Stanleyville vertrokken, veertien dagen later gevolgd door de heer Looman (met familie), die daar ais machinist bij de montage aanwezig zal zijn; en op 15 april tenslotte vertrok de heer J. de Guliker, lasser van Amsterdam, naar Stanleyville, eveneens voor werkzaamheden bij de montage van de nieuwe brouwerij. Ir. E. H. van Leeuwen verbleef in de maand maart in Soerabaja voor een inspectiebezoek; hij keerde in de eerste helft van april terug naar Rotterdam. In Singapore valt slechts één „arrival" tc signaleren en wel van de heer C. Ham, assistent van ir. Ingerman, die op 15 maart als tijdelijke versterking van de technische staf aldaar, door Rotterdam werd uitgezonden. Singapore zag op zijn beurt de heer Stephinson met zijn familie naar Hastings vertrekken waar de heer Stephinson de functie van be drijfsleider op zich nam. Deze overplaatsing geschiedde in de tweede helft van februari. Inmiddels arriveerde in Den Bosch, afkom stig uit Hastings, de assistent-bedrijfsleider E. Winderickx. Jhr. Wittert van Hoogland bracht in maart een bezoek aan Cairo en ongeveer terzeifder- tijd verbleef jhr. P. R. Feith in het Verre Oosten. Lagos beleefde nogal wat mutaties. De familie Pellckaan en Van Meel kwamen respectieve lijk op 23 januari en 22 februari met verlof naar Holland. Inmiddels heeft de heer Pellekaan zijn werk als baas in Lagos alweer hervat. De heer Phaff werd als baas van Lagos naar Aba overgeplaatst hetgeen op 9 maart plaats vond en de familie Coesel kwam op 10 febr. met verlof uit Lagos in Nederland. Tenslotte vertrok de heer R. Haythornthwaite (R'dam) op 25 maart naar Lagos, waar hij de functie van ass. bedrijfsleider zal vervullen. De heer \an Houweningc, vertegenwoordiger van de Heineken's Indonesische Brouwerij kwam met zijn familie op 21 februari van Djakarta naar Nederland voor het doorbren gen van de verlofperiode. De heer H. Koppenol ging op 31 maart van Rotterdam als bankwerker naar Nigeria, waarheen de heer W. Hogedoorn, assistent van ir. J. Jonkers, hem al op 20 januari was voorgegaan. De heer Koppenol zal behulp zaam zijn bij de montage van de limonade- fabrieken te Kaduna (Nig.) en Kumasi (Ghana). Ir. A. Stroo uit Rotterdam begon op 19 febr. aan een inspectiebezoek van enige maanden aan Bukavu (Kongo) en Usumbura (Ruanda Urundi). Ter vervanging van de elektricien in Leo- poldville tijdens diens verlof vertrok de heer H. Klein op 15 maart van Rotterdam naar de hoofdstad van Belgisch Congo. In de tweede helft van maart bracht ir. H. Wanschers van Singapore uit een kort zaken- bezoek aan Rotterdam. wisten beiden naar Java te ontkomen, wat echter slechts uitstel van executie betekende, want na enige lijd op de brouwerij te Soera baja gewerkt te hebben, werden wij door de Jappen voor de verdere duui van de oorlog opgeborgen in v erscheidene gevangenissen en interneringskampen, waarbij het ons steeds lukte samen in hetzelfde oord terecht te komen. Na terugkeer te Singapore moesten de brouwerijen weer in produktie komen en dit werd meteen aangepakt. De groei van de beide brouwerijen in Singa pore was vooral na.de oorlog buitengewoon snel; Ben heeft zodoende de ontwikkeling meegemaakt van een produktie van 50.000 hl per jaar toen hij kwam, tot 350.000 hl bij zijn vertrek! Gedurende deze tijd heeft hij zich een mede werker getoond, die zijn beste krachten aan zijn „tweede vrouw" (volgens mevrouw De Jonge) heeft gegeven. Wat echter het meest in hem te loven is, is dat hij de manier, waarop hij bij Heineken is opgeklommen, altijd heeft kunnen waarderen en tevreden en gelukkig was met het bereikte resultaat. Wij hopen, dat na terugkeer in Holland Ben en zijn vrouw nog lang zullen mogen genieten van hun welverdiende rust na gedane arbeid en dat wij hen nog dikwijls op de brouwerij zullen mogen zien. J. E. DE RIJKE. De heer De Jonge, die op 18 december 1956 45 jaar in onze dienst was, heeft in januari jl. in Singapore zijn afscheid van de brouwerij gevierd. Op 60-jarige leeftijd heeft hij onze dienst verlaten, hetgeen voor de tropen 5 jaren boven de leeftijd is. Ben had trouwens nog best een paar jaartjes langer willen blijven! Ben de Jonge is het voorbeeld van een man, die de ontwikkeling van Heineken, zowel in het binnen- als buitenland, in grote mate heeft meegemaakt en daarbij zelf belangrijk in positie is opgeklommen. Op 18 december 1911 trad hij op 15-jarige leeftijd bij ons in dienst, eerst in de stal, de hier opgedane kennis kwam hem in zijn militaire diensttijd bij de huzaren goed van pas. Na de militaire dienst bij ons teruggekeerd, ging zijn belangstelling al gauw uit naar het mechanische paard in de vorm van de vrachtauto. Toen de heer Emmens de bazencursus in stelde, was Ben de Jonge een der uitver korenen en hij werd opgenomen in de kring van de ,,12 discipelen". Gedurende de tijd, welke hij voor zijn oplei ding in de proefziederij doorbracht en waar hij later assisteerde bij de opleiding van ver scheidene brouwers voor het buitenland, heb ik hem voor het eerst kunnen gadeslaan en toen er in Singapore iemand nodig was om het bevel in het brouwhuis en in de kelders te voeren, dacht ik het eerst aan hem. Hoe wel Ben niet meer zó jong was, accepteerde hij het aanbod zonder aarzelen en kwam in 1938 op 41-jarige leeftijd naar Singapore. De vreugde was van korte duur, aangezien al spoedig de oorlog uitbrak en enige tijd daarna de Japanners Singapore bezetten. Wij Dr. Bels speldt de jubilaris het gouden HBM-speldje met diamant op de borst. V.l.n.r.: Mr. Tan Chin Tuan; Mrs. Atkinson; Dr. Belsde heer De Jonge; Mr. Atkinson; Mevrouw De Jonge; de heer Kruyt.

Vers van 't Vat | 1957 | | pagina 7