TELEX De groei van o.ize maatschappij brengt met zich mee, dat wij van de modernste communicatiemiddelen gebruikmaken. Nog niet zo lang geleden werden onze telefooncentrales te Amsterdam en Rot terdam gemoderniseerd en uitgebreid en onlangs kregen we, zowel te Amsterdam, Rotterdam als 's-Hertogenbosch een nieu we aanwinst: de telex. Laten we eerst eens kijken wat „telex" eigenlijk is. De Duitse naam „Fern- schreiber" (ook in Nederland wordt de term verreschrijver wel gebruikt) spreekt eigenlijk voor zichzelf: een toestel, dat in de verte schrijft. Stelt u zich voor een instrument, dat sprekend lijkt op een schrijfmachine. U typt op een papierrol, die in de machine is aangebracht, een boodschap aan een mede-abonnee op het telexnet, laten we zeggen Unilever te Londen of Lever- kusen te Berlijn en op hetzelfde ogenblik, dat u de letters van uw „brief" in de eigen machine ziet verschijnen, gaat het apparaat te Londen, Berlijn of waarheen u wilt schrijven, automatisch aan het werk en de brief die u in Rotterdam typt, verschijnt op hetzelfde moment daarginds op het toestel. Is de boodschap klaar, dan scheurt u het stuk papier waarop het verhaal voorkomt van de lange rol en u bezit een afschrift van uw eigen boodschap. Hetzelfde doet de ge adresseerde in de plaats van ontvangst. De overbrenging ran de brief van Neder land naar Berlin heeft slechts enige minuten geduurd. Het is mogelijk rollen met één, twee of drie doorslagen te gebruiken, waardoor men gelijktijdig over het gewenste aantal kopieën beschikt. Een technische uiteenzetting zullen wij Redactieadres te Amsterdam. Redactieadres te Rotterdam. Redactieadr. te 's-Hertogenbosch Vers van 't Vat is een blad van en voor het personeel van de Heine- ken's Bierbrouwerij Mij. N.V. Het blad wordt geredigeerd door de hieronder te noemen redactie het kan echter slechts bestaan door de medewerking van alle leden van het personeel. Zendt allen Uw bij- dragen naar de onderstaande redactieadressen: doet dit onbe schroomd. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen te bekorten of zo nodig om te werken. Zoveel mogelijk zal dit geschieden in over leg met de inzender. De redactie: Mr. K. L. BEYEN*) l)is. J. OMBER'! J. J. VAN DER EIJK G. E. KLEINGELD J. G. TIMMER R. V EST E R G A A R D J. J. WOLFF J. VAN DER /.WAAL De telexkamer te Rotterdam, links het toestel voor de verbinding, met Amsterdam, rechts de openbare telex. u besparen, maar u zult met ons eens zijn dat de mens toch een slim creatuur is om zoiets uit te denken en technisch te perfectioneren. Wij behoren niet tot de eersten in ons land, die tot toepassing van deze inge nieuze vinding overgaan. Dat is niet, omdat men het nut van de telex niet erkende, maar omdat de telex in ons bedrijf voor liet contact met de afnemers niet in aanmerking komt. Onze agenten en grossiers, de horecabedrijven, slijte rijen en winkels bezitten geen van alle telexapparaten en zullen die in de toekomst vermoedelijk ook niet bezitten. Nu wij evenwel een derde vestiging in Den Bosch hebben en de hiermee ver band houdende reorganisatie een zeer intensief contact tussen de brouwerijen onderling noodzakelijk maakt, hadden wij ons te bezinnen op de kwestie „ver bindingen". Amsterdam en Rotterdam waren reeds door twee rechtstreekse telefoonlijnen verbonden, maar ondanks dat werd men nog vaak op de wachtlijst geplaatst. Bovendien wil men bepaalde dingen 1111 eenmaal liever op „schrift" zien, hetgeen in het verleden (per post) toch altijd tenminste een dag duurde. En ook Rotterdam en 's-Hertogenbosch, die regelmatig administratieve gegevens heb ben uit te wisselen, waarover men „a la minute" moet kunnen beschikken, had den aan een „verreschrijver" behoefte. Om nog maar niet te spreken van onze afdelingen export en buitenlandse brou werijen, de inkoopafdeling en onze ingenieurs, die profiteren van de telex- verbindingen met de vele leveranciers (vrijwel alle Duitse fabrieken zijn op het telexnet aangesloten, want vooral in Duitsland, maar ook in andere landen, is de verreschrijver al een algemeen toe gepast communicatiemiddel geworden). Natuurlijk kan de telex de telefoon nooit helemaal vervangen, maar evenzeer staat vast dat, wanneer men iets „op schrift" wil hebben, zij het ideale middel is voor snelle berichtgeving. Ook de overbrenging van telegrammen aan en door P.T.T, kan via de telex geschieden hetgeen betekent: gemakkelijker werken en vlugger berichtgeving met minder kans op fouten, speciaal met code-tele grammen. Wanneer men weet, dat niet het aantal woorden zoals bij de telegraaf, maar het aantal minuten, dat het telexapparaat in bedrijf is, door de P.T.T. wordt be rekend, zult u begrijpen, dat een vlot werkende telexiste van groot belang is en bovendien, dat men goed doet in een telexbericht niet al te uitvoerig te zijn en beleefdheidsfrasen weg te laten. Van de telex wordt bij Heineken reeds een veelvuldig gebruik gemaakt, maar Vervolg op pag. 3 2

Vers van 't Vat | 1957 | | pagina 2