3 WAT OLIE IS VOOR DE MACHINE IS HEINEKEN VOOR DE MARINE Dat t'it geen loze slagzin is bewezen de Jannen van de Hr. Ms. Zeven Provinciën tijdens haar bezoek aan Caracas, van 22 tot 24 februari jl. Een comité, opgericht met het doel de bemanning te ontvangen en voor enige verstrooiing te zorgen, heeft, met medewerking van de gehele Hollandse kolonie te Caracas, voor een aardig programma g zorgcl, met als hoogtepunt een voetbalwedstrijd tussen een elftal van de „Zeven" en de Caracas Sports club, welke wedstrijd door de Zeven Provinciën werd gewonnen. Onze brouwerij was verzocht voor een biertje te zorgen, iets waar wij nog altijd gaarne aan voldoen. Aangezien dit bier op verschillende plaatsen moest worden gedistribueerd en flessenbier om diverse redenen voor dit doel niet geschikt was en ook wel omdat wij een beetje trots zijn op ons ,,vat"bier, werd in allerijl een reclamewagen voorzien van een tap installatie met twee kranen, zodat wij zonder onbescheiden te zijn mogen zeg gen, het eerste rijdende proeflokaal gecreëerd te hebben. Dit als tegenhanger van de „Gerritje". F. H. S. doortelen van een produkt dat niet aan de gestelde eisen voldoet, moet worden voorkomen. Dit zal inhouden dat er veel en kostbaar werk zal moeten worden verricht, dat na 8 a 10 jaren eigenlijk pas resultaat zal kunnen afwerpen. En of dan het resultaat dusdanig zal zijn dat het werkelijk de moeite loont? Och, het zijn vragen, die men moeilijk kan beantwoorden. De wereld is klein ge worden en bij dergelijke vraagstukken komt men al gauw terecht op het terrein van internationale handel en handels politiek. En wie zal zeggen hoe dit terrein er over een aantal jaren uitziet. Ik heb getracht het een en ander over de hopcultuur te vertellen en koester in genen dele de pretentie volledig te zijn geweest. Het past uiteraard niet in het kader van een personeelsblad om uit voerige technische beschouwingen te publiceren. Die bleven dus achterwege. Ik geloof ook niet dat het voor ecni meisje op kantoor van belang is dat ze weet wat „hop" is. Evenmin zal een per soneelslid uit een of andere fabrieksaf- deling wanneer hij een flesje Heineken's bier drinkt zich zorgen maken of er nu Hallertau- dan wel Tettnanghop in zit. Maar aan de andere kant is het wel eens aardig wanneer men van dergelijke din gen iets meer weet. Ook kan het soms nuttig zijn, want het zich realiseren wat er zoal aan arbeid wordt verrricht vóór een doodgewoon flesje bier de fabriek verlaat, geeft een mens inzicht in het vaak moeilijke werk van anderen. Vèr van de brouwerij begint de boer met het verzorgen van zijn gewas, zijn akkers met brouwgerst, en wordt daarin bijgestaan door een staf van deskundigen o.a. de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst die op zijn beurt weer in nauwe relatie staat met het instituut voor plantenver edeling te Wageningen. Van slechte grondstoffen kan men nu eenmaal geen goed produkt verwachten. Buitenstaanders zijn soms geneigd om al die werkzaamheden, die zij niet ten volle begrijpen, te betitelen als „flauwe kul." In de afstand die er bestaat tussen het uitzaaien van de gerst, respectievelijk het planten van hop en het consumeren van het bier, ligt het proces van duizen den kleine dingen die tezamen het eindresultaat bepalen. Nogmaals het is niet van zo'n groot belang dat iedere medewerker, hoog of laag, weet wat hop is, maar wel dat hij of zij begrijpt, dat waardering voor elkanders arbeid in dit proces de fundamentele basis is voor een goede, gezonde en krachtige samenwer king in een bedrijf. Ik hoop door deze beschrijving van de hopcultuur een klein steentje hiertoe te hebben bijgedragen en dank u voor de aandacht waarmee u een en ander hebt gevolgd. J. H. VERBOORD. Bij de foto's: Een gedeelte der toeschouwers tijdens de wedstrijd. 2. Het proeflokaal met kastelein. 3. Het nieuwe uniform der Marine.

Vers van 't Vat | 1957 | | pagina 11