13 Bij het afscheid van de heer E. Grevink De heer Grevink, hoofdvertegenwoor diger in Rotterdam en Schiedam, die begin november de H.B.M. en de H.B.M.'ers vaarwel zei om van een ver diende rust te gaan genieten in het lan delijke Driebergen, heeft hierdoor af scheid genomen van een zeer belangrijke taak. Maar niet alleen belangrijk was zijn werk, ook althans in vele gevallen van vertrouwelijke aard, omdat zijn af nemers hem raadpleegden zowel in zake lijke als in privé-aangelegenheden en zijn gedegen adviezen op hoge prijs stelden. Uiteraard behoorde het niet in de aller eerste plaats tot zijn taak de afnemers te adviseren al was dit voor de good will van ons bedrijf van grote waarde maar vooral om onze directie van advies te dienen en ook dat heeft hij gedurende meer dan 25 jaar op de meest voortreffelijke wijze gedaan. Toen hij bij Heineken in dienst trad, had hij al een eervolle carrière bij Rom- menhöller achter de rug; hij kende onze branche en het viel hem dan ook niet moeilijk zich aan te passen. Aldra bleek zijn inventieve aard; hij wist mogelijkheden te scheppen voor de ontplooiing van onze activiteiten te Rot terdam en daarbij kwam nog een andere trek in zijn karakter naar voren, waar onze maatschappij ruimschoots van heeft geprofiteerd: zijn vasthoudendheid. Moeilijkheden sloegen hem niet uit het veld en al moest hij er vele (soms nach telijke) uren over piekeren, in de meeste gevallen kwam hij met „de" oplossing voor den dag. In de raadskelder nam het gezamenlijke kantoorpersoneel afscheid onder aan bieding van cadeaus en hel uitspreken van hartelijke en waarderende woorden en later werd in kleinere kring door de directie en de naaste medewerkers van de scheidende functionaris de prettige samenwerking op allergenoeglijkste wijze uitgeluid. AFSCHEID H. PLUYMERT Op zaterdag 29 december vond bij de Sleutelbrouwerij te Dordrecht een af scheid plaats. De heer H. Pluymert, die op 17 mei 1920 in dienst van de „Sleu tel" trad en die thans 67 jaar is, heeft het brouwhuis, waar hij een groot deel van zijn leven heeft doorgebracht, vaar wel gezegd. In een gezellig samenzijn met directie en collega's werden oude herinneringen opgehaald, o.a. hoe Pluymert reeds de eerste dag door de toenmalige brouw meester (baas Boertje) in het brouwhuis werd geplaatst om daar onder diens leiding het vak grondig te leren. Pluymert is gedurende 36 jaar de brouw ketel (dezelfde!) trouw gebleven en heeft in die tijd 2772 brouwsels ver vaardigd, tezamen 194.000 hl. Onder een glaasje bier werd snel uit gerekend, dat drie ervaren biertappers, die elk vier glazen bier per minuut J. SCHALK Zoals steeds hebben zich in het af gelopen jaar in de personeelsbezet ting verscheidene veranderingen voor gedaan: nieuwe figuren zijn onze ge lederen komen versterken en andere hebben ons bedrijf verlaten. Men heeft dit kunnen constateren uit de in dit blad voorkomende rubriek. Het is niet doenlijk van al deze personen uitvoeriger melding te maken. Voor één figuur wil ik echter een uitzondering maken en dat is onze oud-bottelarijbaas Schalk, die de dienst met pensioen heeft verlaten. Zolang ik mij herinner, heeft Schalk in de bottelarij zijn werk, en ik mag wel zeggen, zijn levenstaak gevonden. Toen de bottelarij nog op de plaats stond, waar nu de proefziederij is gevestigd, stond Schalk reeds achter de eenvoudige weekmachine, waar mede de vuile flessen gespoeld wer den. Bij het instellen van de eerste bazen- cursus in 1932 behoorde hij tot de tappen, bij een arbeidsdag van 8 uur (en dan onafgebroken doortappend!) 43 jaar zouden nodig hebben om de brouw sels, die Pluymert heeft gemaakt, in glazen te schenken. Wij wensen de heer Pluymert van deze plaats nogmaals van harte toe dat hij nog vele jaren van zijn rust zal mogen genieten. S. eerste twaalf uitverkorenen, die daar hun opleiding ontvingen. Na afloop van deze cursus werd hij als voor man, later baas, in de bottelarij ge plaatst. Het was in die tijd, dat de eerste nieuwe automatische flessen- reinigingsmachine verscheen, waar nu de huidige bottelarij haar plaats heeft. De gehele enorme ontwikkeling van dit bottelarijbedrijf, waarin tegen woordig ruim 80 van de Rotter damse produktie in flessen gevuld wordt, heeft hij meegemaakt en mee beleefd. Het was Schalk, die met een vrijwel onuitputtelijke werkkracht aan de steeds groeiende en in verband met de wisselende exportorders moeilijke organisatie leiding wist te geven. Hij heeft in al deze jaren zeer veel van het onder hem geplaatste personeel geëist, doch hij deed dit eveneens van zichzelf. Wij mogen daarbij niet vergeten, dat Schalk, wanneer dit hem nodig leek, zich met zijn gehele persoonlijk heid voor de belangen van zijn per soneel inzette. Hij heeft zichzelf nooit gespaard en het is wel hieraan te wijlen, dat hij een langdurige ziekte periode heeft moeten meemaken. Dat hij tenslotte na ruim 41 jaar trouwe dienst op een leeftijd is ge komen, dat hij de moderne organisatie niet meer kon volgen, is niet ver wonderlijk. De brouwerij mag intussen dankbaar zijn in de sterke groeiperiode van de bottelarij een figuur als Schalk aan het hoofd daarvan te hebben gehad. Ir. A. Emmens

Vers van 't Vat | 1957 | | pagina 13