Waarom vacantiespreiding dat een vacantie is, van de grotere vrijheid en liet meerdere genoegen dat men geniet wanneer men niet met iedereen tegelijk op een klein stukje grond zijn vrije uren doorbrengt? Op deze vraag kunnen alleen die lezers een antwoord geven, die niet werken in een bedrijf, dat in zijn geheel sluit en die geen schoolgaande kinderen hebben, en deze vragen ernstig willen beschouwen. Dit stukje is geschreven om deze lezers op te wekken in de a.s. vacantieperiode een week te kiezen, die niet tussen half juli en half augustus ligt. Het is geschreven om hen ervan te overtuigen dat zij de drukke vacantie- weken moeten laten voor hen, die nu eenmaal niet anders kunnen. Om hen op te wekken de drukte niet alleen voor zichzelf, maar ook voor de mensen, die nu eenmaal moeten, te verminderen. Om daardoor de ontspanningswaarde van de vacantie voor zichzelf (en ook voor die anderen) te verhogen door niet het eind van juli of de augustusmaand te nemen. Van half juni tot half juli zijn de langste dagen met de meeste zonneschijn en van half augustus tot half sep tember valt weinig regen en heeft men zelfs een goede kans om ondanks de kortere dagen toch meer zonuren dan in de weken van eind juli tot half augustus te krijgen. Door voor half juli of na half augustus de vacantie te nemen heeft men een betere vacantie en men verlicht daardoor de drukte, de overlading en de volte van de weken waartoe anderen gedwongen worden. Het is een feit dat veel werknemers gedwongen zijn hun vacantie te nemen in een week, waarin hun bedrijf als geheel sluit. Dat heeft ten gevolge, dat in een klein aantal weken honderdduizenden mensen tegelijk met vacantie moeten gaan. Zij moeten binnen een klein aantal weken gaan, omdat anders de ouders, die school gaande kinderen hebben, hun vacantie zouden moeten hebben, terwijl hun kinderen nog op school zitten. Naast dit grote aantal, dat dus feitelijk gebonden is aan een periode van drie of vier weken, zijn er de velen, die in bedrijven werkzaam zijn, die niet in hun geheel sluiten en waar dus de vacantie van de werknemers over verschillende weken wordt verdeeld. Natuurlijk zullen ook in die bedrijven de ouders van schoolgaande kinde ren gedwongen zijn om zich te voegen bij de tallozen, die reeds in die weken over stad en land uitstromen. Maar degenen, die vrij zijn in hun keuze? Wat doen zij? Het antwoord is verbazingwekkend: ook zij gaan in grote meerderheid in die enkele weken, waarin reeds miljoenen vacantiegangers in dit overbevolkte land zich op pad begeven. Op de vragen: waarom doen zij dit? waarom maken zij geen gebruik van de gelegenheid om een minder drukke vacantie door te brengen, betere bediening te krijgen, in minder drukke vervoersmidde len en op minder volle wegen te reizen? Waarom volgen zij de reeds te grote massa, die gedwongen is in de drukte onder te gaan? antwoorden velen „omdat de mens nu eenmaal een kuddedier is". Is dit zo? Is er zo weinig besef van het heerlijke goed

Vers van 't Vat | 1957 | | pagina 11