SPORT VAN OVERZEE van bier 1 S. en O. „H.B.B.A." 13 U kent natuurlijk allemaal ons kel- nertje met zijn serveerblad en zijn onveranderlijk: Uw Heineken's me neer! Soerabaja heeft „Kobus", die wij enige jaren geleden enkele malen in „Vers van 't Vat" ten tonele voerden. Ook in Brits West-Afrika kent men zon imaginaire figuur, nl. Sammy Sparkle (vrij vertaald Pietje Prik). Om dit te begrijpen moet men weten, dat aan onze brouwerijen te Lagos en Aba een mineraalwaterfabriek is ver bonden Te Aba is het zelfs zo, dat de mineraalwaterfabricage reeds is begonnen, terwijl de brouwerij pas in 1957 haar eerste brouwsel zal af leveren. Sammy heeft echter te Lagos al een grote populariteit verworven en dat zal te Aba niet anders zijn. Hoewel dus de brouwerij zelf nog niet in bedrijf is, heeft men te Aba al een voetbalelftal geformeerd, dat wij hierbij afbeelden. Het telt vele nationaliteiten, maar het meest En gelsen en Nederlanders. Wij herken nen op de foto o.a. ir. Lagaay (met het bord aan zijn voeten), de heer Zwanenburg (tweede rij uiterst rechts) en de heren Girod en Trum (achterste rij). De middelste man van de middel ste rij (naast de keeper) is de heer Vink, evenals de hiervoor genoemde, uitgezonden door Heineken. Misschien is het op de foto na het clicheren niet meer zo duidelijk te zien, maar in de bovenste punt van de vijfhoekige ster (het handelsmerk van de Nigerian Brewery) is de ge zellige kop van Sammy Sparkle afge beeld. Zo te zien is het een vrolijke boel en de voetballerij is blijkbaar zo best bevallen, dat men de Afrikaanse em ployés animeert om ook een elftal te formeren en mee te gaan doen aan de plaatselijke competities. Wij wensen het Sammy Sparkle's Football-team (in Nederland zouden we dat fluks afkorten tot S.S.F.T.) veel succes. Een vreemde vraag in een brouwersblad, want wie zou geen koekje van eigen deeg lusten? De bedoeling is evenwel om ons af te vragen en dat in aan sluiting op hetgeen in het augustus nummer over de vergelijking van drink gewoonten in bepaalde Europese lan den werd geschreven hoe het in het vorige jaar stond met onze bier consumptie per hoofd der bevolking in verhouding tot die van andere landen. Nederland met maar dat weet u reeds een zeer bescheiden bierdorst, kan zich niet rangschikken onder de eerste twintig landen ter wereld, ondanks het feit, dat het vrijwel het grootste bier- exporterende land op aarde is. De eerste vijftien waren in 1955: verbruik in liters per hoofd der bevolking België140,0 Australië112,7 Luxemburg10,0 Nw-Zeeland99,6 Engeland81,8 Denemarken66,8 West-Duitsland65,5 Oostenrijk60,5 Ver. Staten60,5 Canada60,0 Zwitserland52,3 Columbia35,5 Zweden30,0 Frankrijk29,1 Noorwegen22,7 Dan komt nog een aantal andere lan den en tenslotte zien we Nederland met in 1955 een bierconsumptie van bijna 16 liter per hoofd der bevolking. In West-Europa, van de Noordkaap tot Sicilië, houden alleen de Italianen en Spanjaarden nog minder van bier dan de Hollanders, al moeten we zeggen, dat de trek de laatste jaren bij ons weer toeneemt. Sinds 1949 zijn we in stijgen de lijn en nu is het vooroorlogse cijfer weer bereikt. En dat is een goed ding, want mensen die bier drinken, zijn ge zellige mensen en daar hebben we toch maar het liefst mee van doen, nietwaar? Ook dit overzicht blijft optimistisch. Oordeelt u zelf. Onze voetbalkampioenen doen het zeer goed. H.B.M. I behaalde in zijn twee gespeelde wedstrijden drie winstpunten, terwijl H.B.M. II uit zijn drie gespeelde wedstrijden vier punten veroverde. Een alleszins bemoedigend begin, zodat ons vertrouwen in de ploe gen geenszins beschaamd is en zij het in de hogere klassen wel zullen bolwer ken. Good Luck, Boys! Klaverjassers en Biljarters oefenen weer druk en bereiden zich ernstig voor op komende grote nederlaagtoernooien, waarbij de commissies van deze afdeling nu reeds een beroep doen op uw aller medewerking, want dan slaagt het zeker. Ook onze Heineken's band „The Nozi Fellows" repeteert dat de stukken eraf vliegen. En met succes. Reeds tweemaal traden zij buiten de brouwerij op. Dit was zo goed, dat zelfs de grote pers er waarderende woorden aan wijdde. Heren musici, ook voor u veel succes. En dan kunnen wij dit artikel niet be sluiten alvorens onze dank uitgebracht te hebben aan onze directie en bedrijfs leiding die er voor hebben gezorgd dat ons clublokaal er weer tot in de puntjes verzorgd uitziet, Heineken waardig. Als slot wensen wij u allen, dames- en herenspelers, weer een zeer prettig en succesvol seizoen. P. J. M. HOLLANDER

Vers van 't Vat | 1956 | | pagina 13