rincipeó VAKANTIEREISJE AFSCHEID DE HEER L. C. SWEERTS 6 Ter geruststelling van de heer Ploeg en zijn blauwe medestrijders zij hier uit drukkelijk vermeld, dat het hierna vol gende verhaal uit de volksmond is op getekend, dat namen, ambten en be roepen gefingeerd zijn en dat elke over eenkomst met bestaande toestanden op louter toeval berust. Wij willen voor geen geld een paleisrevolutie in de drankbestrijders wereld op ons geweten hebben! Maar er was dan toch een café, een net café, waar de voorjaarsschoonmaak heerste, hetgeen o.a. tot uiting kwam in de persoon van een schilder, die bovenop een ladder naarstig bezig was het zwaar berookte café-plafond een frisser tintje te geven. Er trad een man binnen, een nette man, die naar de toonbank toeliep en bij voorbaat zijn lippen aflikkend een Heineken's bestelde. Het was dus niet alleen een nette man, maar ook een man met karakter, althans iemand, die onze psychologische advertenties goed had gelezen. De kastelein wrocht een glas bier, dat onze naam alle eer aandeed en in het „astublieft" waarmee hij het glas aan de klant voorzette, klonk een gepaste waardering voor de gezamenlijke creatie van brouwerij en kastelein. De klant tilde het fonkelende glas op om er met kennelijke voorpret dwars doorheen te kijken, maar hij keek even te hoog en zag de nijvere schilder aan het werk. Toen zette hij met een schrik- gebaar zijn prachtige biertje weer op de toonbank, draaide zich om en liep de deur uit. De schilder daalde met een milde glim lach op zijn gelaat de ladder af en stak een grage hand uit naar het nog steeds blinkende pilsje, dat de weggelopen klant had neergezet. .,Ho, ho," zei de kastelein, die een eer lijk man was, „afblijven! Dat is van die meneer en die zal zo wel terugkomen!" „Die meneer komt niet terug", zei de schilder met de langzame nadruk van de wetende. „En waarom niet?" deed de kastelein uitdagend. ..Hij is voorzitter van de geheelonthou dersvereniging," zei de schilder, zijn zachte, enigszins spottende blikken ver delend tussen kastelein en het nog steeds lokkende bier. ..En wat zou dat?" deed de kastelein agressief. Hij was een man van liberale opvattingen, die iedereen gunde zalig te worden op zijn eigen manier. De schilder nam het glas tóch maar en zijn hoofd achterover buigend, zijn oog gericht op het werk zijner handen aan het plafond, liet hij het bier met gretige teugen in zijn dorstige keel lopen. ,.Ik ben de secretaris," zei hij. vdz Op 31 maart jl. is de heer L. C. Sweerts. Horecavertegcnwoordiger in de provincie Groningen, na 30 dienstjaren met pensioen gegaan. De agenten uit het rayon van de heer Sweerts hebben in een intieme bijeenkomst afscheid genomen van de man met wie zij zovele jaren hebben samengewerkt. Op bovenstaande foto ziet u het moment, waarop onze agent te Groningen, de heer Luit de heer Sweerts de oorkonde overhandigt behorende bij het aangeboden afscheidscadeau. Aan mevrouw Sweerts werden bloemen en een mand fruit aangeboden. We wensen de heer en mevrouw Sweerts nog vele gelukkige jaren toe. „Je zult niet willen gelovenzei Harry, terwijl hij zijn glas bespiegelend tegen het licht hield, „hoe een dood gewoon glas bier iemands leven radi caal kan veranderen Harrv is een genoeglijk prater en het is prettig zijn actieve geest op diens kron kelpaden te volgen. Dus humde ik aan moedigend. „Tja!" ging hij voort, „we zien elkaar zo zelden, anders was mijn avontuurtje je niet onbekend gebleven. Verleden jaar heb ik hard en niet onverdienstelijk gewerkt en daarom besloot ik mezelf op een reisje naar de Ville Lumière te tracteren. Je moet er zo nu en dan eens uit, dat verruimt je blik en stimuleert je werklust, nietwaar! Natuurlijk begon ik gehoorzaam het geijkte programma af te werken; Are de Triomphe, Döme des Invalides, Luxembourg, Tuilerieën, Eiffeltoren, enfin, je kent het! Maar na een paar dagen had je me elke ochtend kunnen vinden op een terrasje aan de Boulevard St. Michel, wachtend nou ja op een allercharmantste „elle"! Knap en sportief, met die ondefinieer bare élégance die de Frangaise nu een maal aangeboren schijnt. Ik werd er gewoon stil van, diep onder de indruk, en dat zegt nog al wat! Niet dat ik óóit een woord tegen haar had gezegd! Het idee alleen, om met mijn hulpbehoevend Frans tegenover zoiets liefs een mal figuur te slaan, deed me het klamme zweet uitbreken. Nee, het bleef bij uit de verte aanbidden, onderwijl we onze café-filtre dronken. Telkens probeerde ik me te vermannen, een kerel te zijn; bouwde ik zorgvuldig een draaglijk gesprek op en trachtte een aanleiding te vinden om van wal te steken. En als die zich soms voordeed, durfde ik niet, waren zelfs de eenvou digste woorden me ontschoten! Ja, een lamlendige situatie, waardoor ik erg in de put zat, want je hebt natuurlijk al begrepen dat ik hopeloos verliefd was! En toen, op een gezegende ochtend, hoorde ik haar ineens de gargon een glas Heineken's bier bestellen! Let wel, kerel, Heineken's, uit ons eigen natte landje, en met feilloze, zuiver vader landse uitspraak! Natuurlijk haastte ik me om duidelijk hoorbaar eenzelfde beproefd recept te bestellen! Ze keek me onderzoekend aan, ik keek bescheiden terug enfin, het ijs was gebroken en als landgenoten kwamen we in gesprek Harrv keek mijmerend uit over de wijde velden achter z'n woning. „En het vervolg?" viste ik nieuws gierig, maar zweeg haastig toen Harry's knappe jonge vrouw naar ons toekwam. „Wil ik een glas bier voor jullie in schenken?" vroeg ze glimlachend. Een verlokkend voorstel, dat we beiden van harte toejuichten! Toen ze op haar kokette drie-inch hak jes naar het villaatje terugstapte grin nikte Harrv met een hoofdbeweging. „Het vervolg? Daar gaat het! Bier voor ons halen!" P B.

Vers van 't Vat | 1956 | | pagina 6