Eastwood en Sharpies 0 Links de heer Eastwoodrechts de heer Sharpies tijdens hun jongste bezoek aan onze brouwerij te Rotterdam Een enkele maal hebben wij in ons blad al eens iets verteld over onze overzeese agenten; ditmaal willen wij u iets ver tellen over twee directeuren van een Engelse firma, die een wel zeer bijzondere plaats in onze exportorganisatie innemen. Het zijn de heren N. Eastwood en W. Sharpies, die hun naam gegeven hebben aan Eastwood Sharpies Ltd. te Liverpool. Het zal u misschien een beetje vreemd aandoen, dat deze heren hun kantoor te Liverpool houden, hoewel zij onze belangen in Brits West-Afrika behartigen. Iedereen, die iets beter in onze Rotterdamse brouwerij bekend is, zal zich wel eens verbaasd hebben over het grote aantal kisten met „hele" flessen, welke dagelijks de brouwerij ver laten naar meer bekende destinaties als Lagos en Accra, maar ook naar plaatsen met vreemde namen als Nkawkaw, Nguru en Koforid ua. Eastwood Sharpies Ltd. heeft in al deze verschepingen een belangrijk deel, maar treedt niet zelf op als importeur en dis tributeur op. Haar taak beperkt zich tot salespromotion in Goudkust, Nigeria en sommige andere gebieden in West- Afrika, terwijl zij bovendien contact onderhoudt met de vele handelshuizen in deze gebieden, welke ons bier importeren en verkopen. Het is duidelijk dat de heren Eastwood en Sharpies niet in Liverpool kunnen blijven zitten om deze uitgebreide taak naar behoren te vervullen en behalve de beide heren, die u hier op de foto ziet staan, welke onlangs genomen werd in onze Rotterdamse brouwerij, heeft deze firma een vaste staf van vier personen, gestationeerd aan de „Kust" (West-Afrika). De heren Eastwood en Sharpies maken zelf regelmatig korte reizen naar Afrika en onderhouden voorts te Liverpool het contact met de hoofdkantoren van de importhuizen. Dit is vroeger echter wel anders geweest. De heer Eastwood is in 1929 begonnen met het zelfstandig voeren van salespromotion voor verschillende zaken, nadat hij reeds 20 jaar handelservaring in West-Afrika achter de rug had. In 1935 heeft jhr. P. R. Feith, die toenmaals speciaal de exportbelangen behartigde, ook onze belangen aan de heer Eastwood opgedragen. Vergeleken met de huidige enorme omzetten in dit gebied was onze export toen nog minimaal. De Duitse brouwerijen voerden toen de boventoon bij de bierexport naar deze markt. Voor de oorlog hebben wij ons meer toegelegd om ons bier te leveren aan de Europeanen die daar woonachtig zijn, maar na de oorlog is het zwaartepunt geheel komen te liggen op de verkoop aan de Afrikaanse inheemsen, die grote lief hebbers van het Heineken's bier zijn geworden. Na de oorlog heeft de heer Eastwood zich geassocieerd met de heer Sharpies en in 1950 werd hun firma in een n.v. om gezet. De grote kans voor Heineken kwam in deze periode toen ae Duitse concurrentie nog niet was teruggekeerd. Met enige trots durven wij te zeggen dat, nu de Duitse concurrentie er weer is, onze omzet in deze gebieden zeker niet is terug gelopen. De heer Eastwood vertelde ons onlangs over het grote verschil tussen het reizen in Afrika 20 jaar geleden en thans. Twintig jaar geleden reisde hij rond in een soort bestelwagen, waarin hij een complete kampeeruitrusting meevoerde. Er be stond toen wel een soort „pasangrahans", zoals die in het vroegere Nederlands-Indië ook bestonden, maar in Afrika ont beerden deze nachtverblijven elk comfort, zodat de heer East wood in die tijd zijn eigen potten en pannen mee moest nemen. De heer Eastwood vertelde verder dat ook de heer Ter Haar in 1939 een minder plezierige ervaring in één van de nacht verblijven opdeed, toen hij door zijn bed zakte dat niet al te solide bleek te zijn. De heer Eastwood vervolgde echter met te zeggen dat de heer Ter Haar zich hiervan weinig aantrok en doorsliep zonder de moeite te nemen zijn bed eerst weer in elkaar te zetten. Tegenwoordig zijn deze „resthouses" goed gemeubileerd en worden er prima maaltijden geserveerd. De wegen, welke overigens nog niet vergeleken kunnen worden met de weg Haarlem—Amsterdam, zijn thans autobanen ver geleken met 20 jaar geleden. Ér is een zeer uitgebreid contact tussen onze Exportstaf en de heren Eastwood en Sharpies en verschillende onzer hebben reeds het genoegen gehad onder de persoonlijke leiding van één hunner een bezoek te brengen aan het gebied, waar zij onze belangen behartigen, op een wijze, waarvoor hun niets dan lof toekomt en er is geen enkele reden om er aan te twijfelen of zij in de toekomst evenveel succes zullen hebben. VENEZUELA is een modern land en men gebruikt er de mo dernste reclamemiddelen. Onze brouwerij te Caracas staat steeds in de voorste rij wanneer er iets nieuws te beleven is en toen dan ook de eerste helikopter, die voor reclamedoeleinden gebruikt zou worden, in Caracas arriveerde, droeg hij reclame voor Heineken op zijn flanken. Op bovenstaande foto ziet u de helikopter nadat hij geland was. Cerveza Heineken (Heineken's Bier) staat er op het viltje. Malta Heineken is een speciale moutdrank, ivelke in Venezuela zeer geliefd is en ook door onze brouwerij aldaar wordt geproduceerd.

Vers van 't Vat | 1956 | | pagina 10