NIEUWS UIT USUMBURA 6 11S11 mi* mrr rrrrr' Het plaatselijke muziekkorps marcheert het brouwerijterrein op. Tot het stichten van deze brouwerij werd in 1953 besloten. Het initiatief hiertoe ging uit van de te Brussel gevestigde Société Internationale de Brasserie (Interbra), een maat schappij waarin wij, via onze financiële dochtermaatschappij, de „COBRA", een belangrijke zeggenschap hebben. De Inter bra heeft grote belangen bij brouwerijen in de Belgische Congo. Onze directeur, de heer Honig, maakt deel uit van het in Brussel gevestigde algemene bestuur van de in deze groep verenigde brouwerijen en had als zodanig een belangrijk aan deel in het initiatief tot de stichting van deze nieuwe brouwerij. Over de opening van deze brouwerij schrijft ir. J. A. Emmens, die daarbij persoonlijk aanwezig was, het volgende: NIEUWE BROUWERIJ TE USUMBURA Op 31 januari jl. had ik het genoegen te Usumbura in het protectoraat Ruanda Urundi, ten westen van het Tanganjika- meer, de opening bij te wonen van een nieuwe brouwerij, waarvan de plannen door onze technici te Rotterdam ont worpen zijn in samenwerking met ir. Bodart, administrateur- délégué van de Brasserie de Léopoldville. Het bouwkundige werk werd verricht door het Architectenbureau Dwars, Hee- derik Verhey. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat de plannen voor deze brouwerij door ir. van Goor nog op zijn laatste ziekbed zijn gecontroleerd. De brouwerij, die een brouwhuis bezit, waarmede zonder be zwaren 200.000 hl per jaar kan worden geproduceerd, is voor de rest ingesteld op een capaciteit van ongeveer 75.000 hl. Intussen is het gemakkelijk mogelijk om de capaciteit door vergroting van de kelders en de bottelarij aanmerkelijk te verhogen. Iedere deskundige, die deze brouwerij ziet, zal begrijpen, dat degenen, die de plannen uitwerkten, grote ervaring hebben in het bouwen van brouwerijen, in het bijzonder van tropen- brouwerijen. Het is een genoegen om waar te nemen, hoe compact en efficiënt met een minimum aan transport de ver schillende afdelingen ten opzichte van elkaar zijn geplaatst. Het is, zoals één van de heren bij de opening terecht opmerk te: „un vrai bijou" (een waar juweel). De opening was een groot succes. Deze had plaats in tegen woordigheid van de gouverneur van Ruanda Urundi: de heer Harroy en mevrouw, alsmede van de sultan van Urundi. Vrij wel de gehele Europese bevolking was verschenen, en het bier, dat onder Heineken's controle wordt vervaardigd, genoot een dusdanig goede ontvangst, dat de gasten met moeite afscheid namen. Men mag ir. van Melle, de uitvoerder van Dwars, Heederik Verhey, die de gehele bouw geleid heeft; ir. Tijssens, die meer dan een half jaar de leiding heeft gehad bij de montage; ir. Bodart, die een paar maal ter plaatse de werkzaamheden heeft gecontroleerd en actief aan de uitvoering heeft deel genomen en tenslotte drs. Vermeulen, die de laatste maanden aanwezig is geweest en ertoe heeft bijgedragen, dat het bier van voortreffelijke kwaliteit is, van harte dankbaar zijn voor het uitstekende werk, dat zij hier verricht hebben en waar mede zij de naam HEINEKEN in het centrum van Afrika hebben hooggehouden. Ir. J. A. EMMENS

Vers van 't Vat | 1956 | | pagina 6