5 meraat van mensen en machines, van geld en vernuft, van techniek en koopmanschap, dat is het wat ons boeit en ons ook hier tezamen brengt. Om dat samenspel van al die factoren zo goed mogelijk te laten verlopen, spant ieder van ons zich dagelijks in en zitten wij thans rond deze tafel teneinde en nu citeer ik: „naar vermogen bij te dragen tot een zo goed mogelijk functioneren van de onderneming en een goede samenwerking in de onderneming te bevorderen". Zo luidt het reglement op onze ondernemingsraad in navolging van de Wet. Alvorens het doel van de Raad aldus te omschrijven wordt echter eerst nog in herinnering gebracht dat de Raad zijn taak slechts kan uitoefenen „onder erkenning van de zelf standige functie en derhalve met inachtneming van de uit eindelijke verantwoordelijkheid van de directie". Dat spreekt eigenlijk vanzelf, zodat op dit punt verdere toe lichting overbodig is. Laten wij thans eens kijken welke bevoegdheden de Raad kan uitoefenen. In het reglement worden deze als volgt om schreven: Bevoegdheden De raad tracht de hem opgedragen taak, met inachtneming van het in artikel 4 bepaalde te bereiken door: a. het adviseren en het doen van voorstellen omtrent maat regelen die tot verbetering van de gang van zaken in de onderneming kunnen bijdragen; b. het zo mogelijk plegen van overleg inzake werkroosters, ploegendiensten, schafttijden en veiligheidsmaatregelen, alsmede van maatregelen op het gebied van de gezondheid en de hygiëne; c. het bevorderen van de juiste toepassing, naleving en uit voering van de Westelijke C.A.O. voor het Brouwerij- bedrijf en van alle andere voor de onderneming geldende al dan niet wettelijk vastgelegde arbeidsvoorschriften; d. het bevorderen van de scholing en opleiding van werk nemers in de onderneming; e. het bespreken van uit het personeel te zijner kennis ge brachte wensen, bezwaren en opmerkingen, voorzover deze van belang zijn voor de positie van de werknemers of groepen van werknemers in de onderneming of van belang zijn voor de onderneming zelf. Klachten van individuele aard dienen in eerste instantie te worden behandeld met het daarvoor aangewezen lei dinggevend personeel; f. het deelnemen in het beheer van instellingen, ten behoeve van de werknemers aan de onderneming verbonden, indien en voorzover daarin niet bij of krachtens enige wettelijke bepaling of in de reglementen dier instelling op andere wijze is voorzien. Voorts is in dit verband het volgende artikel van belang, dat als volgt luidt: Begrenzing terrein der werkzaamheden De Raad onthoudt zich van de behandeling van aangelegen heden, die in overleg tussen de werknemersvakverenigingfen en de directie dan wel de werkgeversverenigingfen), waarbij de onderneming is aangesloten, zijn of plegen te worden be handeld. Blijft dus de vaststelling van de arbeidsvoorwaarden, buiten het terrein van de ondernemingsraad, de juiste toepassing en na leving evenwel behoren wèl tot de taak van de ondernemings raad. Deze bepaling, welke vermoedelijk niet voor iedereen terstond geheel begrijpelijk is, zal u duidelijk worden wanneer u zich realiseert, dat de C.A.O. niet alleen toepasselijk is op onze brouwerijen, maar ook van kracht is voor de andere westelijke brouwerijen en met enkele nuanceringen voor de zogenaamde landelijke brouwerijen. Het is derhalve be grijpelijk dat de behandeling van deze onderwerpen beter kan blijven berusten bij het georganiseerd overleg zoals dat al jaren bestaat tussen de erkende vakbonden van de werk nemers en het Sociaal Brouwerij Centrum, zoals de naam luidt van de werkgeversvereniging. Ik heb thans al enkele malen het reglement geciteerd waarin de „spelregels" voor onze ondernemingsraad zijn neergelegd. Dit reglement is het voorlopige reglement dat krachtens de wet op de ondernemingsraden door de directie is vastgesteld en waarop de goedkeuring van de Bedrijfscommissie voor de Bierbrouwerijen is verkregen. De bedrijfscommissie is een paritair samengesteld orgaan, bestaande uit vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersvakverenigingen en is belast met het toezicht op de ondernemingsraden. Aangezien wij bij de behandeling van punt 3 op dit reglement terugkomen, meen ik voor het ogenblik met cleze korte toe lichting te kunnen volstaan. In verband met de bevoegdheden van de Raad wil ik u ten slotte nog wijzen op de voorlichting over de economische gang van zaken in het bedrijf. Dit is voor ons feitelijk niets nieuws omdat de directie ook in het verleden reeds blijk heeft gegeven dat zij het personeel niet onkundig wilde laten op dit punt. Telkens wanneer daartoe aanleiding is, zal ik u hierover mede deling doen, en ik hoop dat ik u alleen maar rooskleurige berichten zal kunnen doorgeven! En nu nog enkele practische opmerkingen. Het spreekt van zelf dat niet alle problemen welke in onze vergaderingen worden opgeworpen, terstond kunnen worden afgedaan. Daarom is het van belang dat wij tijdig de beschikking hebben over een agenda, zodat wij ons kunnen voorbereiden op de punten van bespreking, en zodoende het aantal niet afgehandelde kwesties door die voorbereiding tot een mini mum kan worden teruggebracht. In verband daarmede is het gewenst om over een goed func tionerend secretariaat te beschikken, dat tevens leiding kan geven aan de uitwerking van hetgeen in onze vergaderingen is besproken. Teneinde tevens de eenheid van onze bedrijven te Amsterdam en Rotterdam te manifesteren, zou ik u daarom willen voor stellen de heren Kettner en Oosterbroek, die zich bereids verdiept hebben in hetgeen met de ondernemingsraden ver band houdt, te benoemen tot secretaris en adjunct-secretaris. Mijne Heren, ik ben mij ervan bewust dat ik slechts enkele, maar naar ik meen wel de belangrijkste aspecten heb belicht van de taak die ons gezamlijk staat te wachten. Ik ben mij er ook van bewust, dat wij aan het begin van onze werkzaam heden nog wat onwennig tegenover elkaar staan. Voor u allen geldt dat, maar voor mij niet minder. Zoals u weet heeft uw voorzitter zich in de loop van zijn carrière bij de Heineken's Brouwerij bezig gehouden met verschillende werkzaamheden in binnen- en buitenland, in hoofdzaak op commercieel gebied, maar zijn bemoeiingen strekten zich pas sinds kort ook tot het sociale terrein uit. Hij heeft leren begrijpen dat het succes van de Brouwerij in het verleden voor een belangrijk deel het gevolg is geweest van goede menselijke verhoudingen en hij zal gaarne proberen van onze ondernemingsraad te Amster dam en Rotterdam een goed team en een nuttig apparaat te maken. Tenslotte wil ik u vragen mede te werken de doelstelling van de Raad en de resultaten, die wij hopen te bereiken, naar buiten uit te dragen, maar tevens u van uw verantwoordelijk heid bewust te zijn en met name geheimhouding te bewaren ten aanzien van punten, die nog onder discussie zijn. In de overtuiging dat u allen er naar zult streven om onze ondernemingsraad tot een waardevolle instelling te doen worden, verklaar ik hierbij de ondernemingsraad voor de brou werij Amsterdam/Rotterdam geïnstalleerd.

Vers van 't Vat | 1956 | | pagina 5