T de basis alleen maar aan de Amerikanen verpacht en met de interne gang van zaken op het schiereiland Keflavik heb ben zij weinig of niets te ma ken. Toch maakt men zich zorgen. De „afvoer" van het contingent vrouwelijk IJslands personeel op Keflavik geschiedt namelijk vrijwel steeds in al dan niet met sterren en strepen versierde Amerikaanse huwe lijksbootjes en de animo onder de jonge dames in IJsland om de opengevallen plaatsen in te nemen is bijzonder groot. Wan neer u nu de schaarse bevolking van het land in aanmerking neemt u behoeft nog niet eens van de legendarische schoonheid van de Ifslandse meisjes gehoord te hebben dan zult 11 zich realiseren dat dit „wegzuigen" van de vrou welijke bevolking, althans in de ogen van de mannelijke IJslan- ders, de vormen van een natio nale ramp gaat aannemen. Wij kunnen hierom lachen, maar het is een probleem, dat meer malen in het IJslandse parlement een punt van discussie heeft gevormd en waarop tot heden, zo vertelde ons Pall Melsted, nog geen oplossing is gevonden. Het IJslandse parlement mag dan soms punten behandelen, welke in onze ogen niet bepaald van wereldschokkende be tekenis zijn, de IJslanders zijn er bijzonder trots op en zij steken dat niet onder stoelen of banken. Volgens de IJslandse geschiedenisboekjes mag dit parlement het oudste ter wereld genoemd worden. Reeds meer dan 1000 jaar geleden kwamen de woeste, gebaarde Vikingen, die destijds IJsland koloniseer den, één- of tweemaal per jaar te zamen op een rotsachtig plateau, dat iedere bezoeker aan IJsland gezien moet hebben en waar deze oer-IJslanders de staatszaken bespraken en hun misdadigers berechtten. Ter dood veroordeelde mannen wer den staande op een rotspunt onthoofd en de vrouwen, met stenen om de hals gebonden, verdronken in een wijde, natuur lijke put, waarvan men de diepte nog nimmer heeft kunnen peilen. Voorwaar, een luguber geheel. Vlak bij de plaats van dit „eerste parlement" vindt men één van de vele IJslandse „geisers", de fenomenen, die ieder zich zal herinneren uit zijn schoolboekjes en die, evenals de lava rotsen, een gevolg zijn van de vulkanische bodemgesteldheid in dit gedeelte van de Atlantische Oceaan. Wanneer een geiser niet werkt, d.w.z. wanneer er geen kokend zwavelwater uit opspuit, ziet men niets dan een simpel gaatje in de grond. Geen van de geisers werkt continu. Er zijn er die eens per week spuiten; er zijn er echter ook die dat eens in de drie uur doen. De tussenpozen mogen dan langer of korter zijn, alle geisers werken echter met de regelmaat van een klok en de IJslanders kunnen aan de hoogte van het opborrelend water in het gat zien hoelang het nog zal duren vóórdat het vul kanische verschijnsel weer waarneembaar is. De geiser, die wij tijdens ons korte bezoek enige tijd geleden op IJsland in werking zagen, spoot eenmaal in de ca. twintig uur. Het oververhitte water, eigenlijk een mengsel van water, stoom en zwavel bereikte na ongeveer een halve minuut een hoogte van circa drie meter. Zo bleef het enige tijd spuiten totdat de straal weer in kracht afnam en langzaam daalde tot in het geiser-gat. Het gehele schouwspel nam niet meer dan drie minuten in beslag, doch het was bijzonder interessant. IJsland benut deze merkwaardige, door de natuur geschonken bron van energie ten volle en de hoofdstad Reykjavik, waar ongeveer De grillige kust bij Dyrhólacy ten oosten van de luchtbasis Keflavik. een derde van de bevolking, dus ca. 50.000 mensen woont, is geheel centraal verwarmd door middel van geiserwater. Ook de kleine fabriekjes, welke men hier en daar aantreft en de elek trische centrales werken op geiserwater. Behalve dat dit na tuurlijk een bijzonder goedkope vorm van energie is, brengt het nog een ander voordeel met zich mee, namelijk dat steen kool en olie bijna nergens op het eiland gestookt worden, met als gevolg een heldere, pure atmosfeer, die doet denken aan Davos. Er komen op het eiland dan ook nagenoeg geen t.b. of andere longziekten voor. 1 ot slot nog een enkele bijzonderheid over de taal van het in 1944 onafhankelijk geworden IJsland (vóórdien had het een Personele Unie met Denemarken). Het isolement van IJs land is door de eeuwen heen zó sterk geweest, dat de taal, die men er momenteel spreekt, nog maar weinig verschilt van die, welke de oude Vikingen spraken. De taal dus die de oorsprong vormde van de moderne Scandinavische talen, zoals Noors, Zweeds en Deens. Ook zijn vele zeden en gewoonten, met uitzondering uiteraard van bv. de wijze van terechtstellen van misdadigers, nog uit de oude tijden gehandhaafd gebleven. Zo komt het voeren van een familienaam op IJsland bij voor beeld nog niet voor; men heet naar de vader of de moeder, dus (zoals de tegenwoordige president) Einar Einarson, of Ingrid Gudrunsdotter en de IJslandse meisjes behouden hun eigen naam ook als zij in het huwelijk treden. De moeilijk heden, welke hierdoor ontstonden toen de IJslandse zaken lieden meer internationaal georiënteerd raakten en hun vrou wen meenamen op zakenreizen naar Europa en Amerika, waren legio. En enigszins penibel vooral wanneer zij dan met hun wettige echtgenoten in keurige hotels gingen logeren. U zult zich dat kunnen voorstellen. Enige tijd geleden is dit punt dan ook in het parlement ter sprake gebracht en men heeft toen besloten bij het huwelijk in het paspoort van de vrouw een aantekening te maken dat zij met „haar Einar" of „haar Pall" wettig gehuwd is. Een oplos sing van de problemen heeft dit echter voor reizigers niet zo zeer gebracht. De aantekening is namelijk gesteld in het I fs- lands, een taal die buiten IJsland maar zeer zelden begrepen wordt CORNELIS 1 1

Vers van 't Vat | 1956 | | pagina 11