rn 7 weg wordt gewezen. De vreemdeling die nooit te Londen is geweest behoeft eigen lijk nooit te vragen in de ondergrondse. Vele lezers zullen de bekende Londense rode dubbeldeks-bussen kennen. Het is een reuze ervaring ont daarin bovenvóór tijdens ds spitsuren het Londense verkeer te zien. Het gebruik maken van de bus sen is voor een vreemdeling moeilijk om dat het enige kennis van de aardrijks kunde van Londen vereist. Als we nu veel zin in een busrit hadden vroegen we aan een bobby dat is een Londense politieagent aanwijzingen en weldra konden we dan een bustrap beklimmen om van onze hoge zetels te zien hoe alles altijd net goed gaat.. Messcherp wordt er gereden! Maar gedisciplineerd; die discipline is overigens een typisch kenmerk van het Engelse volk: overal zie je mensen in rijtjes staan. Of het nu in een cafetaria, bij een bushalte of in een winkel is, overal stellen die Engelsen zich achter elkaar op, alsof op de ruggen van eikaars jassen interessante afbeeldingen te bestuderen zouden zijn. Op de schier eindeloze roltrappen naar de perrons van de ondergrondse staat iedereen uiterst rechts opgesteld om hen die snel ler willen afdalen dan de roltrap, de gelegenheid te geven te passeren. Er wordt van die mogelijkheid druk gebruik gemaakt. Wanneer ik het tot nu toe geschrevene herlees valt het me op dat ik eigenlijk alleen nog maar over het verkeer van deze wereldstad iets gezegd heb. Dat baart geen verwondering want het maakt een geweldige indruk. Millioenen mensen stromen dagelijks uit de buitenwijken naar het centrum van Londen voor hun werk: 's avonds gaat dat alles in omge keerde richting en dat stelt uiteraard hoge eisen aan het transportapparaat. Maar nu iets over andere dingen die we gezien hebben. Het is te veel geweest om alles te beschrijven, dus doe ik maar enkele grepen uit onze ervaringen. Op Zondagmorgen zijn we naar Speaker's Corner in Hvde Park bij Marble Arch gaan luisteren naar een vreemde collec tie mensen die daar gebruik maken van het oude recht op vrije meningsuiting. Staande op een klein bankje of een kist mag een ieder daar zijn mening geven over ieder onderwerp. Een grote menigte staat rondom elke spreker geschaard en er is geen gebrek aan interrupties en kwinkslagen uit de luisteraars. We hoor den de volgende onderwerpen bespreken: Brutal facts for laborites (harde feiten voor socialisten). Coloured people welfare association (or ganisatie voor hulp aan kleurlingen) Conservative Party Meeting (vergadering van de conservatieve partij) Manners and morals (over manieren en moraal) Bob's platform (onderwerp onduidelijk) British Empire Union (algemeen gepraat over ieder onderwerp dat de spreker be roerde) 2 religieuze sprekers. We hebben hier veel plezier gehad. De stemming van sprekers en publiek was uitstekend, ofschoon vooral bij de politieke onderwerpen tussen sprekers en publiek soms grofheden werden uit gewisseld, waarvoor men in Nederland op de vuist zou zijn gegaan. Veel indruk heeft op ons allen het be zoek aan Guinness' brouwerij gemaakt. We waren zeer onder de indruk van de enorme omvang van dit bedrijf. Het maakte een zeer verzorgde en reine in druk. Maar de grootste belevenis was on getwijfeld het bezoek aan de vier ge zinnen van mensen van Guinness'. Ge tweeën waren we telkens de gast van zo'n gezin. Eerst kregen we een Engelse tea, eigenlijk een complete maaltijd; na de tea keken we naar de televisie o.a. een heruitzending van de voetbalwed strijd Engeland—Ierland. Daarna ver trokken we naar de local", waar we elkaar allen weer ontmoetten. „Wat is dat eigenlijk, een local?" zult u vragen. Dat „local" is een verkorting van de uitdrukking local pub, waarvoor in het Nederlands de uitdrukking buurtcafé gebruikt zou kunnen worden of stam kroeg of wat dan ook. Die locals zijn voor brouwerijmensen interessante objec ten gezien de volte schijnen de Engelsen hun eigen bier erg lekker te vinden. Zelf verkoos ik een light ale of een Guinness' stout; de andere bieren, voor al vatbieren zijn langs onze verwende Heineken's verhemelten moeilijk weg te werken. En met deze bierigheid besluit ik dan maar dit babbeltje over deze prachtige week in Londen. Van Rossem De Engelandvaarders, Bos, directie-chauf feur Amsterdam, Diesbergen, chef ma gazijn Amsterdam, Eibers, chef garage Amsterdam, Lang, monteur bottelarij Am sterdam, Van Ling, voorman brouwhuis Amsterdam, Obdam, bazencursist Rotter dam/Amsterdam, Van Rossem, ass. be drijfsleider Amsterdam/Rotterdam, Ta- nia, bedrijfsassistent Amsterdam, betui gen aan de directie van Heineken's Bier brouwerij Mij. N.V. hun dank voor het buitengewone voorrecht dat hun ten deel viel toen zij een reis mochten maken naar Engeland. Deze prachtige prima verzorgde reis is voor hen allen een zeer bijzondere ervaring geweest en de herinnering daaraan zal hun altijd bij blijven. Greetings from Heineken's land to Guinness' land and more especially from 8 chaps of the Heineken's Bre wery at Amsterdam to their friends at Guinness' Park Royal Brewery. The 8 of us will remember your warm hospitality and the whole Heineken's family hopes that some of you will be able to come to Holland and pay us a visit. v „Spijt me, heren, we moeten dit een andere keer maar uitvechten m'n rits zit vast". Overgenomen uit „Amerika lacht", 150 getekende grapjes (uitgeverij de Kern, Amsterdam».

Vers van 't Vat | 1956 | | pagina 7