Onze ondernemingsraden 3 In de Nieuwjaarsrede van de directie, welke in de extra-editie van ons blad werd gepubliceerd, werd onder meer gesproken over de ondernemingsraden welke binnenkort te Amsterdam en te Rotterdam zullen worden geïnstalleerd. Het spreekt wel haast vanzelf, dat de redactie aan deze be langrijke mededeling een artikel wil wijden. Ons blad wordt geschreven voor en door het personeel. En welk onderwerp zal de lezers meer interesseren dan dat, waarbij zij zelf ten nauwste zijn betrokken? De ondernemingsraad is immers het college, waarin de vertegenwoordigers van het personeel met de directie allerhande zaken bespreken, welke van direct belang zijn voor alle HBM-ers. U zult misschien zeggen, zoals de heer Huybrechtse, toen hij namens het fabriekspersoneel van Amsterdam de Nieuwjaars rede van de heer Honig beantwoordde: ,,De ondernemingsraad brengt op de brouwerij niets nieuws. Die hebben wij eigenlijk al sinds jaren in de vorm van het overleg tussen de leiding van de brouwerij en de vertrouwens lieden van de arbeiders." Inderdaad, er zal niet zo veel veranderen. De kring waarbinnen straks het overleg wordt gepleegd, zal wat groter worden. En het zal allemaal een beetje officiëler gaan. Met reglementen en notulen, maar in wezen zal er niet zo heel veel verschil zijn met vroeger. Als belangrijkste verschilpunt zouden wij echter willen noemen, dat straks, in de ondernemingsraad, vertegenwoordigers van alle categorieën van het personeel om de tafel gaan zitten, onder voorzitterschap van de heer Feith. De eenheid van fabriek en kantoor komt op die manier beter tot haar recht dan vroe ger. Voorts zal ook het kantoorpersoneel bij de nieuwe situatie baat vinden, want een geheel vergelijkbaar overleg, zoals met het fabriekspersoneel bestaat, kende het kantoorpersoneel toch eigenlijk niet. Hier ligt dus een belangrijk winstpunt. Vooral omdat verwacht mag worden, dat labriek en kantoor door dat gemeenschappelijk overleg meer inzicht zullen krijgen in eikaars problemen. De Wet op de ondernemingsraden ziet als taak van de onder nemingsraad „naar vermogen bij te dragen tot een zo goed mogelijk functionneren van de onderneming". Hij oefent zijn taak uit „onder erkenning van de zelfstandige functie van de ondernemer", hetgeen dus wil zeggen „met inachtneming van de uiteindelijke verantwoordelijkheid van de directie". Het betreft derhalve een college van overleg en advies. En wel speciaal over sociale aangelegenheden. Dat blijkt al uit het feit dat de wet in de eerste plaats de handtekening draagt van de minister van Sociale Zaken. In het reglement voor de ondernemingsraden van de brouwe rijen staan de bevoegdheden als volgt omschreven: a. het adviseren en het doen van voorstellen omtrent maatrege len, die tot verbetering van de gang van zaken in de onder neming kunnen bijdragen; b. het zo mogelijk plegen van overleg inzake werkroosters, ploe gendiensten, schafttijden en veiligheidsmaatregelen, alsmede van maatregelen op het gebied van de gezondheid en de hygiëne; c. het bevorderen van de juiste toepassing, naleving en uitvoe ring van de Westelijke- en Landelijke C.A.O. voor het Brou- werijbedrijf en van alle andere voor de onderneming geldende al dan niet wettelijk vastgelegde arbeidsvoorschriften; d. het bevorderen van scholing en opleiding van werknemers in de onderneming; e. het bespreken van uit het personeel te zijner kennis gebrachte wensen, bezwaren en opmerkingen, voorzover deze van belang zijn voor de positie van de werknemers of groepen van werk nemers in de onderneming of van belang zijn voor de onder neming zelf. Klachten van individuele aard dienen in eerste instantie te worden behandeld met het daarvoor aangewezen leidinggevend personeel; Bovenstaande foto van onze brouwerij te Rotterdam werd onlangs gemaakt door de heer Ab Spelbrink van de Inkoopafdeling. Het water op de voorgrond is de Rotte. Zullen de woonhuizen oi> de hoek bij de brug de aangekondigde sanering van Crooswijk (na 1960!) overleven? Het kantoor snakt naar levensruimteon danks de nieuwe derde verdieping en het „pand van Kühn". Dus wie weet.... In ieder geval krijgen we in plaats van de singel met waterval onzichtbaar op de foto) volgens het nieuwe stadsplan over een aantal jaren een plein voor de deur, wat onze auto's per jaar zo'n 30.000 km op en neer rijden van de Crooswijkse singel zal besparen. f. het deelnemen in het beheer van instellingen, ten behoeve van de werknemers aan de onderneming verbonden, indien en voorzover daarin niet bij of krachtens enige wettelijke bepaling of in de reglementen dier instelling op andere wijze is voorzien. Naast het overleg over bovengenoemde kwesties staat de voor lichting over de economische gang van zaken in het bedrijf. Het personeel moet weten of de zaken goed of slecht gaan. Dat maakt het ook veel gemakkelijker om met begrip voor het geen economisch verantwoord is, te praten over het sociaal- wenselijke. Tot dusverre leefden wij op dit punt overigens ook niet in het ongewisse. De directie had al de goede gewoonte om bij de jaarwisseling of op een feestavond voor het personeel, hier over het nodige mede te delen. Voorts merkte ieder wel op zijn eigen afdeling of er veel of weinig werk aan de winkel was. Maar dat zegt niet alles. Wan neer het in het binnenland goed gaat, hoeft dat nog niet mee te brengen dat dat bv. op export ook zo is. Of andersom. En het kan zijn dat er in een jaar heel veel werk verzet moest worden, maar dat bv. door te hoge kosten het resultaat ten slotte toch mager is. Vandaar dus dat het reglement ook een bepaling bevat waarin staat voorgeschreven, dat de ondernemingsraad wordt ingelicht over de economische gang van zaken. Wanneer dit nummer verschijnt, zijn de voorbereidingen voor de verkiezingen reeds in volle gang. De redactie hoopt dat straks met enthousiasme gestemd zal worden opdat, zowel te Rotter dam als te Amsterdam een ondernemingsraad geboren wordt, welke waarlijk representatief is. Een ondernemingsraad, waar in de verschillende afdelingen van het bedrijf vertegenwoor digd zijn door degenen die het grootste vertrouwen genieten van de collega's. Wil dat doel bereikt worden, dan houdt dit in dat degenen, wie gevraagd wordt zich candidaat te laten stellen, niet wei geren. Het werk dat door de ondernemingsraad verricht moet worden, is een goed werk. Een arbeid in het belang van alle HBM-ers èn van de brouwerij. Mogen de ondernemingsraden, die aanstonds verkozen wor den, slagen in de taak die hun wacht: „naar vermogen bij te dragen tot een zo goed mogelijk functionneren van de onder neming en het bevorderen van een goede samenwerking". DE REDACTIE

Vers van 't Vat | 1956 | | pagina 3