Hoe het groeide \J elen van onze lezers en lezeressen namelijk zij die daarbij rechtstreeks betrokken zijn weten hoe zeer de bemoeiingen met de brouwerijen overzee gedurende de laatste jaren zijn toegeno men. Adviezen, aankopen, verschepingen, laboratoriumanalyses enz. nemen gere geld toe. Het is niet in alle gevallen gemakkelijk of mogelijk daarvan in cijfers een juist beeld te geven. Maar één cijfer was gemakkelijk verkrijgbaar: het aantal kilogrammen gist, dat in de Rotterdamse gistkelder werd geperst ten behoeve van verzending per vliegtuig naar de tropen. Dit bedroeg in 1954: 414 kg en in 1955: 729 kg. Personalia Buitenland 12 Heeft het vliegtuig geen vertraging dan komt onze gist steeds goed aan. Soms zelfs rapporteert de ontvangende brou werij, dat het in de kist meegegeven ijs nog ten dele ongesmolten aankwam. Zo heeft dus jarenlang experimenteren in samenwerking met de overzeese brou werijen tot een zeer bevredigende op lossing geleid. A. M. S. trü-tr-k-CzirCrfc-CriztrCpiZtrCrCra-CrirtzifCrCrtptitrÜ-CrCrlZ-trïftZÏr De douane-ambtenaar, die steeds bij het vallen van het blik aanwezig is, verzegelt de van staalbanden voorziene kist. De kist is nu gereed om gesloten en verzegeld te worden. Gistpersen is een tijdrovende bezigheid. De werkzaamheden hebben nu zulk een omvang aangenomen, dat het aantal gist persen moet worden uitgebreid. De laatste tien jaren is de emballage vele malen veranderd. Er werd steeds naar gestreefd de afmetingen en het gewicht van de verpakking te verminderen zon der dat dit afbreuk deed aan de isoleren de werking daarvan. Gist, immers, be derft spoedig bij hoge temperatuur. Hierbij ziet U nu een aantal foto's van een kistje zoals er in het afgelopen jaar 81 Rotterdam verlieten. Het kistje be vat circa 9 kg gist, terwijl het geheel, dat De geperste gist wordt in het te verzen den blik aangestampt. vroeger 31 kg woog, thans slechts 19 kg weegt. De afmetingen zijn zo gering dat het in het laadruim van ieder transcontinentaal vliegtuig kan worden meegenomen. De heer Honig maakte in het najaar wederom een zakenreis naar de Nieuwe Wereld, waar hij behalve onze brouwerij in Venezuela ook de Verenigde Staten en Canada bezocht. Jhr. Feith vertrok 23 Januari naar Egypte om een bezoek te brengen aan de brouwerij te Cairo. Op 21 December vertrok de familie Rommens naar Singapore, waar de heer Rommens werkzaam zal zijn als baas. Op 2 Januari j.l. zijn ir. Van Dam van de Rotterdamse brou werij en zijn vrouw naar Singapore vertrokken. De heer Van Dam neemt daar het werk van verlofgangers over. De heer Ekkelboom ging van Lagos naar Aba, waar hij be hulpzaam zal zijn bij de installatie'van de nieuwe brouwerij. Op 3 Januari is de heer E. Girod, onze Zwitserse electricien, van Rotterdam uit eveneens naar Aha vertrokken. De Heineken's familie te Aba breidde zich ook op andere wijze uit. Ir. en mevrouw Lagaay berichtten ons de geboorte van hun dochtertje Josephine. Wij wensen de kleine José een voorspoedige groei in de Afrikaanse tropen. Op de dag dat deze personalia ons uit de pen vloeien, keert de familie Rrouwer terug naar Léopoldville; het Nederlandse verlof is dus weer ten einde. De heer Vermeulen keerde te Rotterdam terug van zijn verblijf te Usumbura, waar hij gedurende vele maanden werkzaam was bij de voorbereiding voor het eerste brouwsel aldaar. 24 Januari 's morgens om kwart voor tien, precies 24 uur na zijn vertrek uit Usumbura, landde hij per helicopter op het Hofplein te Rotterdam, 5 minuten gaans van onze brouwerij. Over het zilveren jubileum van de heer Van Elswijk, gevierd te Aba hopen wij U een volgend maal te berichten wanneer wij de ontvangen foto's hebben geclicheerd. Voorlopig volstaan wij met onze hartelijke gelukwensen. De brouwerij te Usumbura zal omstreeks 31 Januari officieel worden geopend door ir. J. A. Emmens, die inmiddels uit Rotterdam is vertrokken.

Vers van 't Vat | 1956 | | pagina 12