<:YYlenóen aan Wet werk 6 M. Mensen J. C. Kooge J. C. Kooge is voorman in de tap- en legkelder te Amsterdam en viert volgend jaar zijn 25-jarig jubileum. Behalve op de werkzaamheden van het personeel, houdt de heer Kooge toezicht op de helderheid van het bier. In het donkere filterhuis is er een kaars bij nodig om te zien of het bier volkomen helder is. In brouwerstaai heet dat bierschouwen. In zijn jonge jaren was de heer Kooge een hartstochtelijk voetballer. In de HBBA was hij opgesteld als rechtshalf, maar ik was overal waar ik het hardste nodig was, zei hij zelf. Altijd graag gebiljart en graag gekaart, maar nu het gezin Kooge zeven maan den geleden is uitgebreid met een zoon, een stamhouder die Koenraad heet, is de trotse vader meestal thuis en leest veel: reisverhalen en boeken over de vooruitgang op technisch gebied hebben zijn belangstelling. Bij het opsommen van de werkzaamhe den die de heer M. Mensen in de tap en legkelders verricht, kwamen we vele termen tegen in „brouwerstaal" die bij de meesten onder het kantoorpersoneel niet bekend zullen zijn. Haspeleren (stouwen van vaten), sloepen (vaten en tanks van binnen schoonmaken), slangen (aftappen in tanks en grote vaten), aan steken (fusten en tanks aanslaan) zijn alle taken die de heer Mensen bij wijlen verricht. Hij is namelijk all round op deze afdeling en wordt daar tewerkge steld, waar ze hem het hardste nodig hebben. Als jonge jongen was hij wiel renner. Een veelbelovende, die zeker „beroeps" geworden was als de oorlog niet was uitgebroken. Hij heeft in 1939 getraind in de achtervolgingsploeg voor de Olympische Spelen die in 1940 te Londen zouden worden gehouden. In die tijd won de heer Mensen veel eerste en tweede prijzen. Nu is zijn grootste plezier met familie en kennissen in de huiskamer een kaartje te leggen, onder het genot van een glas Heineken's Bier. Nico Burgers Nico Burgers Door de altijd open kamerdeur van Nico Burgers komt iedereen bij hem binnen en allen die met hem in contact komen, hebben gemerkt dat hij een vriendelijk en hulpvaardig man is. De laatste tien jaar, van de 27 jaar dat de heer Burgers in onze dienst is, werkt hij op de afde ling Bedrijfsleiding, waar hij een veel omvattende en moeilijk te omschrijven taak heeft, nl. de brouwtechnische ad ministratie. Dat houdt onder meer in het maken van de brouwjournaalbereke- ning, de verantwoording van het grond stoffenverbruik, schwandberekeningen e.cl. Verder secretariaatswerk voor de heer Gombert. Burgers heeft veel lief hebberijen maar komt, zoals wij allen, tijd tekort. Wel vindt hij tijd voor de viering van St. Nicolaas; voor de kinde ren als filmoperateur, voor de grote men sen als Zwarte Piet, met als collega Wim Both en als Sint de heer Te Riele. In deze combinatie wordt al jaren en met veel succes opgetreden. Als balleider draagt de heer Burgers bij tot het suc ces van HPU en sportclubfeesten van ons Amsterdams bedrijf. In zijn dorp, dat is Badhoevedorp, is Nico voorzitter van de biljartclub. Zijn gemiddelde is 1,15. Het grootste deel van zijn vrije tijd wordt gespendeerd aan de vervolmaking van zijn auto. M. Mensen Toen mej. M. A. Weiman op 1 Maart 1940 in dienst kwam als cheffin van de keuken te Amsterdam, begon na korte tijd de moeilijke periode van hamsteren en distributie. Later werd alles nog moeilijker en ont aardden de koffie en thee in theetablet ten, gebrande gerst en blokjes bouillon. Er werden maaltijden verstrekt: gerste pap 's morgens om 9 uur en 's middags een gaarkeukenmaaltijd in de „Vetpot". Zo heette de eetzaal, waar nu de meisjes van Buitenland zitten. Het was wel een gezellige tijd, het onderlinge contact was veel groter, vond mej. Weiman. Nog steeds verschaft mej. Weiman, met de hulp van Jopie en Tinie, alles wat drink- en eetbaar in de keuken aanwezig is, aan directie en personeel. Toen wij het uitrekenden was ze zelf verbaasd toen bleek dat per jaar 38.172 kopjes koffie en een dito aantal koppen thee door haar handen gaan. Mej. M. A. Weiman

Vers van 't Vat | 1955 | | pagina 6