kRyptoQRAm WERELDKALENDER 16 Hierbij plaatsen wij een kryptogram dat werd ingezonden door een personeelslid van ons kantoor te Rotterdam. Wij veronderstellen dat deze verfijnde vorm van kruiswoord raadsel bij onze lezers voldoende bekend is om aan de oplossing mede te werken. Het is niet eenvoudig maar beproef uw krachten, we stellen voor de beste drie oplossingen aardige prijzen beschikbaar. Inzendingen vóór 14 April a.s. bij de redactie te Amsterdam en Rotterdam. HORIZONTAAL: 1. Wat doet die kerel in zo'n voorname om geving? Hij is toch voor de bakker! 4. Het is méér dan dubbel erg, zo'n wreed aard. 10. Is dit schilderij aangestoken? Nee, de tijd zal leren of 't z'n geld waard is ge bleken. 11Als plassen en sloten 't zijn, hebben de kinderen 't niet. 13. Eet en lees in 't verleden; zie 't niet over 't hoofd! 14. In een Engelse hond zit een Australische. 15. Öp dit Italiaanse eiland wordt er niets in 't midden gelaten. 17. Met slechts twee noten kunt U een reuze keet maken. 19. Dit heeft U ervan als U weel wat hier moet komen te staan! 2(1. Deze tussenhandel brengt U achter slot en grendel. 27. Een doekje voor het bloeden als de liefde uit is? Nee, schat! 28. Als U eerst in de maat laat lopen kunt U beterschap zien. 8. 9. 11. 12. 1(1. 18. 20. 21. 22. 23. VERTICAAL: Nog niet rijk? Integendeel, ik sla 't maar. Da's pas leuk er zit een vogeltje in. Vaarwel tekening, iedere dag maar weer. Gooi je portemonnaie door elkaar en los 't geval dan op. D'r komt muziek van en zeker als je er niets op laat horen. Er zijn rode en witte van, maar met 11 vert. heeft 't niets te maken. In die plaats staat iets scheef kwibus. Hij zegt meer en meer: „Uw Heineken's mijnheer!" In 47 had hij 't drukker dan in 54. Zonder enige grond is 't zo'n hoop! Is die vreemde steeds verkouden? Bier verkoopt hij niet, wel pillen van een bijproduct, hetgeen uiteindelijk ook blijkt. Als U Uw laatste versnoept hebt, staat U wel even beteuterd te kijken. En dit komt op hetzelfde neer. Er is echter één maar bij, nogal deftig. In 't Zuiden van ons land kunt U zo'n ambacht leren. 24. Op stelten loopt hij en per slot van reke ning gooit hij ons kostelijke vocht nog door elkaar. 25. Als brouwers er voor staan gebruiken ze 't ook; staat Willem er alleen voor dan moet U er niet op reageren. Het thema der kalenderhervorming dat vorig jaar behandeld werd in de vergadering van de Verenigde Naties te Genève is van bijzon der belang voor vele groepen der bevolking, zonder dat het nochtans tot dusverre de bewo ners van West-Europa in beroering heeft ge bracht. De kalenderhervorming heeft vele enthou siaste voorstanders, maar ook talloze besliste tegenstanders. Wij laten hier voor de lezers van Vers van 't Vat, die wellicht elders over dit onderwerp zelden iets lazen, een beknopte uiteenzetting volgen, die wij overnamen uit „Hotelwereld". Kalenderhervorming is geen nieuw onder werp. Zij werd 30 jaar geleden reeds door de toenmalige Volkenbond aan de orde gesteld en is sindsdien herhaaldelijk bepleit. Twee systemen uit de vele die voorgedragen wer den, bleken het meest aanvaardbaar. Het ene beoogt een verdeling van het jaar in vier kwartalen, elk van 91 dagen, waarbij de eerste dag van elk kwartaal en dus ook van elk halfjaar en elk jaar, een Zondag zou zijn. De eerste maand van elk kwartaal zou 31 dagen tellen; de beide andere 30 dagen. De 365e dag van het jaar zou geen datum aangeven, maar als „Wereld-Dag" worden aangeduid en een vacantiedag zijn over de gehele wereld. In schrikkeljaren zou een tweede algemene feest dag worden geschapen, te stellen tussen 30 Juni en 1 Juli. Het andere systeem heeft de bedoeling het jaar te verdelen in 13 maanden, elk van 28 dagen. Dit zou de instelling van een nieuwe maand betekenen, die ingedeeld zou worden tussen Juni en Juli. „Wereld-Dagen" als in het eerste systeem ingevoerd, zouden ook hier nodig zijn om de beoogde regelmaat te schep pen. Deze kalender zou nog het bijzondere voordeel hebben dat niet alleen elke datum van het jaar, maar ook elke datum van de maand zou vallen op dezelfde dag van de week. Zo zou, om een voorbeeld te noemen, de 25e van elke maand altijd op een Woens dag vallen; de 10e altijd op Maandag. In beide systemen zouden uiteraard Pasen, Pinksteren, Kerstmis en andere algemene feestdagen steeds nauwkeurig bepaald zijn, zowel in data als dagen van de week. Het voorstel om te komen tot een wereldka- lender is afkomstig van India, waar op het ogenblik 30 verschillende kalenders in ge bruik zijn. Andere landen hebben jaarinde lingen van 353 tot 385 dagen; sommige doen het met 12 maanden, andere gebruiken er 13. De Nederlandse tijdrekening en jaarindeling is, evenals die in alle West-Europese landen, de Gregoriaanse, genoemd naar Paus Grego- - rius XIII, die haar in 1582 instelde. De meest geschikte datum om eventueel tot in voering van de wereldkalender over te gaan, zou Zondag 1 Januari 1956 zijn, het moment namelijk waarop de Gregoriaanse kalender en het nieuwe systeem in begindatum samen vallen.

Vers van 't Vat | 1955 | | pagina 16