CIfïluzlkale wandeling Commentaar 8 De I(injure stelt zicli op; aan het hoofd: de burgemeester, het Kamer lid en de reclamechef Onze reclamechef kwam en zag. En het mocht gezien wórden. Met de burgemeester en het Kamerlid van der Sande was hij het volkomen eens, dat het corps er kranig bij liep en dat zijn benoeming tot commissaris als een hoge eer beschouwd moest worden. 'I oen hem als teken van zijn nieuwe waardig heid een oranje cocarde op de borst was gespeld, trad de dirigent naar voren en ver zocht hem, zich tussen de burgemeester en het Kamerlid, achter het vaandel te willen opstellen, voor de muzikale wandeling door het dorp. ,.En waarheen wilt U dat het corps zich zal begeven, commissaris?" klonk het vervolgens. „Naar het café van der Ven", besliste de Van directie-zijde mochten wij vernemen, dat de instelling van een vragenrubriek ten zeerste wordt toegejuicht en wij zijn voor deze waardering uiteraard erkentelijk. Ons werd verzocht, naar aanleiding van de vraag in ons vorig num mer over het aantal werknemers, dat bij ons concern werkzaam is, te vermelden, dat het genoemde aantal van 3500 te laag is, aangezien bij de telling niet de brouwerijen in de Congo zijn begrepen. Hel genoemde aantal zal bij velen de conclusie hebben opgeleverd, dat dit toch wel erg klein is voor een zo grote internationale onder neming. Hierbij moet echter niet uit het oog worden verloren, dat Heineken een kapitaalintensief-bedrijf en niet een arbeidsintensief- bedrijf is. Wanneer wij b.v. gaan vergelijken met een machinefabriek dan betaalt deze per 1000,— omzet veel meer aan loon dan een brouwerij, door het grote aantal werknemers, dat voor de vervaardi ging van deze 1000,— aan producten nodig is. Dit kan als een gun stige factor beschouwd worden voor de kostprijs van bier maar dit voordeel wordt weer geheel teniet gedaan door de accijnsheffing, welke in Nederland en ook bijna overal in het buitenland een enorm zware druk betekent. Toen de auteur van de Heinekensfilm ,,'t Meest getapt" jaren gele den in zijn scénario schreef: „Een fanfarecorps marcheert over een typisch Zuid-Nederlands dorpspleintje", realiseerde hij zich stellig niet, welke ver strekkende gevolgen deze eenvoudige zin zou mee brengen voor de reclamechef van ons bedrijf, de heer J. G. Timmer. Dat het vinden van een werkelijk typisch Zuid-Nederlands dorps pleintje, met voldoende visuele kwaliteiten, nog niet zo eenvoudig was, raakte deze functionaris nog maar ten dele, al droeg hij naar vermogen bij tol het vinden van het dorpje Eersel in Brabant, welks plein er niet alleen goed uitzag, maar welks fanfare bovendien klonk en liep volgens de eisen die de film stelde. Toen de première ging in het Luxor Theater te Rotterdam, werden alle muzikanten uitgenodigd. Zij brachten de burgemeester mee en het Kamerlid van der Sande die, als prominent zoon van het dorp, natuurlijk niet mocht ontbreken. Nadat de film met veel succes was vertoond, werd een goed glas Heinekens getapt. Dat maakte de tongen los en wekte ook gene reuze gevoelens op. Eerst stond een ingezetene op, die als zijn mening- te kennen gaf, dat het door de film beroemd geworden muziekcorps het in de vervolge onmogelijk langer zonder uniformen stellen kon. ,,Ik bied het bestuur de stof voor die pakken aan", besloot hij. 1Ioera Zijn aanbod was het begin van een kettingreactie. Want de kleer maker verhief zich en beloofde, ze gratis te zullen maken. En de schoenmaker bleef niet achter, toen hij toezegde alle muzikanten een paar stevige stappers te zullen aanmeten. Het allermooiste was echter, dat iedereen woord hield! Aan terugkrabbelen dacht geen enkele Eerselaar. Al bleek het een héél karwei, de beloften werden uitgevoerd. De heer Timmer kreeg dan ook enige tijd geleden een uitnodiging om als gast deel te nemen aan het muziekfestival te Vessem, want dat zou worden opengeblazen door het Eerselse muziekcorps, voor het eerst nieuw in het pak. Erhéén. commissaris. Even later zag de reclamechef van Heineken zich. tot zijn verbazing, aan de kop van een muziekcorps, met een oranje cocarde op de borst, door de dorpsstraten marcheren. Het bestuur, in jaquet ge stoken. liep ernstig mee naar hel aangegeven doel. Daar werd halt en front gemaakt. Kamerlid van der Sande hield een toespraak tot de nieuwe commissaris, die daarna op zijn beurt zeide, dat het hem gepast voorkwam, in de streek van de Acht Zaligheden, ook de negende niet te vergeten: een goed glas Heineken. De kastelein had het al koud gezet. En het bleef ook die dag niet bij één glas S.C. Bestuursleden van de fanfare „De Goede Hoopdrinken graag een glas Heineken

Vers van 't Vat | 1954 | | pagina 8