FEESTELIJKE PRIJSUITREIKING BIJ „H.B.B.A." oekomótproblemen 13 Bijgaand artikel namen wij over uit De Carambole" officieel Orgaan van hel districl Amsterdam van de Kon. Ned. Biljartbond. Er wordt hard verbouwd aan de Heineken's Brouwerij te Amster dam. Zó hard, dat de biljartzaal van de „H.B.B.A." momenteel niet eens te gebruiken is en de vereniging noodgedwongen is verhuisd naar Hollywood in de Leidsestraat, waar men de biljarts heen heeft gebracht. Als die verbouwing klaar is, komt er o.a. een zaal beschik baar voor ca. 300 personen, maar nu moesten we op Zaterdag 22 Mei nog genoegen nemen met het tafeltenniszaaltje, dat niet te grote afmetingen heeft. In elk geval veel te klein voor het geluid, dat „The Shooting Stars", de band van de avond, wist te produceren. Gezellig druk was het, toen voorzitter Wassili 0111 een uur of half negen de aanwezigen verwelkomde, in het bijzonder de heer Mr B. ter Haar, directeur van de Heineken's Brouwerij, en de heer W. J. Maass, voorzitter van het district „Amsterdam". Slechts kort was (ie heer Wassili aan het woord om te vertellen dat het jaarlijkse neder - laagtournooi, waaraan door 10 verenigingen was deelgenomen, in de eerste plaats zo geslaagd was door het werk van de heren Kreetz, Costenoblc en Elverding. Daarna gaf hij direct het woord aan de heer Ter Haar, die bereid was gevonden om de prijzen uit te reiken. Dat heeft hij dan ook gedaan. En op een wijze, die wij niet gemak kelijk zullen vergeten. Ten eerste is Mr Ter Haar een man, die makkelijk uit zijn woorden komt, maar bovendien is hij blijkbaar overal en altijd directeur van een brouwerij. Dat wil zeggen: ook tijdens het uitreiken van prijzen kan hij het niet nalaten, reclame te maken voor het bier. Hij doet dat desnoods opvallend, want dat kan hem niet schelen, maar in elk geval doeltreffend. Dat gaat zó: „Ik heb van m'n rechterbuurman, de heer Hollander, gehoord, dat er 222 deelnemers zijn geweest aan dit tournooi Duidelijke slok bier. „Het Is prettig, dat zoveel biljarters aan hel tournooi hebben deel genomen, want dat is een bewijs, dat men graag bij de „H.B.B.A" komt. En waarom ook niet? Het bier is er goed Duidelijke slok bier. en goedkoop. Het is en blijft toch maar de gezelligheidsdrank bij uitstek Duidelijke slok bier. Enfin, zo gaat dat maar door. Van de weeromstuit hebben daarop de voorzitters van de prijswinnende verenigingen ook de nodige reclame gemaakt en de voorzitter Nan „O.D.I.", de heer v. Leeuwen, vertelde, dat zijn vereniging nu wel de 3e prijs had gewonnen ten gevolge van een iets geringer percentage caramboles dan „A'dam 1931", maar hij was er zeker van, dat het percentage bier bij zijn leden hoger had gelegen. En achteraf hoor je dan van een HBBA-man, dat de biljarters hele maal geen bierdrinkers zijn, maar zich meer houden bij koffie, thee en limonade Na de verenigingen kwamen de persoonlijke prijswinnaars aan de beurt. Leden van „H.B.B.A.", die uit handen van hun directeur een moyenneprijs, serieprijs en matchpuntenprijs ontvingen. Alle drie werkzaam in de garage, hetgeen de heer Ter Haar de woorden ingaf: „Wat doen jullie daar eigenlijk, autorijden of biljarten?" De geluk kigen waren v. d. Liet (moyenneprijs voor een verbetering van 0.95 naar 1.14); P. Smit (20 matchpunten uit 14 partijen) en v. d. Lee, die een serie van 12 had gemaakt, terwijl zijn gemiddelde slechts 1.15 bedraagt. Hierna bedankte de heer Wassili zijn directeur voor diens bereid willigheid 0111 de prijzen te komen uitreiken en huldigde hij alle deelnemers voor de sportiviteit, waarmede zij hadden gestreden. Hij verheugde zich er bijzonder over, dat vertegenwoordigers van alle 10 deelnemende clubs aanwezig waren. Hieronder was ook „Het Oosten" uit Aalsmeer, dus U begrijpt al. dat voorzitter Koningen van deze club met een grote bloeiende plant kwam aandragen. Deze was bestemd voor de heer Costenoblc, die zo ontzettend veel voor het tournooi heeft gedaan. Tenslotte sprak de heer de Leeuw van „Blauw Wit", de vereniging, waarmede „H.B.B.A." de oudste en hechtste banden heeft en welke vereniging dit jaar de énige was, die klop had gekregen en daar door onderaan eindigde. Niettemin deelde de heer de Leeuw mede, dat zijn vereniging een souvenir had voor „H.B.B.A.", maar dat had hij tot zijn spijt nog niet bij zich. Wél deelde hij mede (en hij be wees hiermede, te zijn aangestoken door de bierreclame) dat zijn club het volgend jaar met een ploeg geheelonthouders zou komen.!!" Hiermede was het „officiële" deel van de avond teneinde en kon den de „Shooting Stars" weer bewijzen, hoeveel decibels er wel zitten in een vleugel, een harmonica, een saxofoon en een drumstel. Ge danst werd er volop en ter afwisseling traden „The Two Mounties" op, twee jongelieden a la Wama's, die met hun kolderliedjes veel succes oogstten. Aan het einde van de avond heeft tenslotte de heer Maass namens alle aanwezigen het woord gevoerd en hartelijk dank gezegd voor de prettige avond. In de periode 19001950 is de bevolking van Neder land verdubbeld. In 1900 bedroeg het aantal inwoners 5 millioen, in 1950 was dit gestegen tot 10 millioen. Gedurende deze jaren is de kindersterfte geleidelijk afgenomen. Nieuwere geneesmethoden zijn uitgevon den. Epidemieën van dodelijke ziekten komen heel weinig meer voor, dank zij de betere drinkwatervoor ziening en betere rioleringssystemen. De mensen worden ouder. Ik meen dat de gemiddelde leeftijd reeds ver boven de zestig ligt, terwijl die in 1900 slechts ongeveer 35 jaar was. Men zal dus rekening moeten houden met een nog intensievere groei der bevolking. Maar goed, laten we toch maar aannemen dat het weer 50 jaar duren zal dat de bevolking verdubbelt. Waar zullen we het voedsel vandaan halen voor al die mensen? In Nederland zal weinig akkergrond overblijven door de uitbreiding der steden. Naar ik gehoord heb zijn onderzoekers over de gehele wereld bezig met het kweken van grotere dieren die tot voed sel kunnen dienen of meer voedsel kunnen voort brengen, varkens die groter worden en meer vlees en minder spek bevatten, koeien die meer melk geven, kippen die meer eieren leggen, schapen die meer wol opbrengen, kleding fabriceren door middel van de chemie. Doch dit alles zal waarschijnlijk in de toekomst niet voldoende blijken te zijn. Ach, lezers ik zie er nog van komen dat onze achterkleinkinderen aan de voedselpillen zullen moeten beginnen. Maar laten we terugkeren tot de eerstvolgende 50 jaar. Grotere bevolking wil niet alleen zeggen meer voedsel maar ook meer drinken. Er zal ook meer bier worden gedronken, vooral als het gebruik per hoofd blijft toenemen. Het zullen, gezien de huidige ontwik keling, slechts enkele brouwerijen zijn die dit bier zullen fabriceren. Deze zullen dus steeds meer gerst nodig hebben. Maar waar halen we dat vandaan? Nederland is te klein om veel gerst te produceren. En de landen die het ons nu leveren zullen zoveel aanvraag krijgen dat men er als bij een tabaksveiling om zal moeten vechten. Waar moet dat heen? Zouden de mensen van het jaar 2000 hun pilsie misschien al op een bon moeten kopen? Nee, dat kan niet en dat mag niet. Aan de slag dus, heren, zodat ook in de toe komst Heineken's Bier de boventoon zal voeren. Want een bierpil lijkt mij helemaal niet. M. HOOGENBOOM.

Vers van 't Vat | 1954 | | pagina 13