Wat heeft de bok met bier te maken? 7 Bill Kapra Australië Onze opvallende zomer-advertcntiecampagne heeft een succesvol verloop gehad. Duizenden inzendingen kwamen binnen op de schilderijenprijsvraag en de gelukkige prijswin naars zijn in September in het bezit gesteld van het hun toe komende kunstwerk. Om Uw nieuwsgierigheid te bevredigen, plaatsen wij hierbij de zeven tekeningen uit de advertenties in de volgorde, zoals zij door het publiek zijn gekozen. Bill, Pierre, Akiki, Ben, Robert, Alfredo en Giorgio, dank voor jullie medewerking, die zoveel heeft bijgedragen tot het succes van deze campagne. Hen Enwonwu Afrika r Robert Bugg p Alfredo Gonzales Bouret H Giorgio Giusti Amerika Mexico Italië Wanneer U het ons heel eerlijk vraagt, dan zeggen we: „niets"! Neen, wij gelo ven echt niet. dat de bok iets met bier te maken heeft, maar waar komt dan die naam Bokbier vandaan? Niemand weet het precies, al zijn er natuurlijk vele lezingen in omloop. Eén ervan is deze: In Noord-Duitsland ligt het plaatsje Einbeck of Einböck. In dit plaatsje wa ren verschillende bierbrouwerijen geves tigd. Brouwerijen, die een goede naam hadden. De mensen dronken graag bier uit Einböck en wanneer zij het wensten te bestellen, deden ze dat met de woorden: „Einböckbier". Hollanders, die dit hoor den, maakten er van „Eén bokbier". Ze vonden het bier n.l. lekker en dachten, dat het een speciaal soort was. Het was krachtiger dan het gewone bier en er zat ook meer alcohol in. Een andere lezing wil, dat de naam Bok bier afkomstig is uit de mythologie. Aan niemand minder dan Donar, de donder god, zou dit koppige bier zijn naam te danken hebben. Volgens het verhaal zou Donar er bij tijd en wijle op uitgetrokken zijn met zijn zegewagen, getrokken door bokken. Een soort bokkenwagen dus. Wanneer er feesten ter ere van Donar werden gehou den, offerde men bokken, terwijl door de Germaanse vrouwen een bijzonder gele genheidsbier werd gebrouwen: Bokbier. Of ter opluistering van het feestelijk ge beuren, dit speciale bier uit de schedels van verslagen tegenstanders dan wel uit koehoorns gedronken werd, vermeldt de geschiedenis niet. Zo zouden wij nog enkele verhalen over het ontstaan van de naam Bokbier kunnen vertellen, doch laten we de his torie vergeten. Wat in Einböck is ge beurd, of wat Donar op zijn geweten heeft, interesseert ons niet zo zeer. Wat we zeker weten is, dat de bok, zoals U en wij hem kennen, met bier niets te maken heeft en toch zijn we blij met dit sym bool. Want ongaarne zouden wij ieder jaar de gezellige bokbierplaten in de café's missen. Waarmede zouden wij op tochten en bokbierfeesten moeten opluis teren, wanneer de bok zijn naam niet had willen lenen aan dit voortreffelijk pro duct van brouwerskunst? 1 December is de grote dag. Het zal weer smaken, ons Bokbier! fiutala, gustala la birra di „Heineken" deliziosa!

Vers van 't Vat | 1953 | | pagina 7