FAMILIE-GROETEN PER RADIO 9 gunstig beïnvloedde. Toen dan ook drie en een half uur na de tijd van het schema de maaltijd werd geserveerd en de meesten hun honger al hadden trachten te stillen met vloeibaar brood, werd het voor Hollandse ideeën wel wat onrustig, ook al omdat het aantal aanwezigen inmiddels van 200 tot 400 was opgelopen. Desalniettemin verzekerde onze president deze krasse heer vertrok pas tegen de avond dat de stemming in Vene zolaanse ogen goed was en ook de sportbladen schreven gunstige recen- sie's over het geheel. En daarmee liep alweer een histori sche dag ten einde; laten we hopen dat de B.B.C. „La Criolla" door gestadige oefening haar naam met roem zal mo gen doen beladen. Het was bepaald een gezellige morgen op Maandag 10 Augustus in die studio in Hilversum. Uit verschei dene plaatsen had men gehoor gegeven aan de uitno diging van Wereldomroep en H.B.M. en zo zat daar een gezelschap van circa 15 personen (allen naaste familieleden van Heineken-employé's, werkzaam bij de brouwerij te Soerabaja) 's morgens tijdig vertrok ken uit Dordrecht, Den Helder, Maassluis, Rotterdam en Utrecht. Na wederzijdse kennismaking en onder het genot van een kopje koffie ontstond er al spoedig een prettige sfeer. Maar dit nam niet weg, dat allen toch wel een béétje in een gespannen toestand verkeerden. Want het is nu eenmaal niet ieders dagelijks werk om voor de microfoon te spreken. En dan nog wel met de wetenschap, dat het gesprokene op een plaat wordt vastgelegd om de volgende dag per radio rechtstreeks naar Soerabaja te worden uitgezonden. Maar de heer Kal, chef van de Groeten-afdeling van Radio Neder land Wereldomroep, kent zijn klanten. Hij en zijn assistenten hebben reeds vele tientallen malen dit soort uitzendingen verzorgd en zij weten hun gasten dan ook uitstekend op hun gemak te stellen. De uit te spreken radiogroeten hebben zij van te voren op schrift ontvangen en op hun geschiktheid beoordeeld. Zij worden thans nader met de aanstaande radiospre kers stuk voor stuk besproken en hier en daar ver beterd of aangevuld en dit gaat op zodanige prettige manier, dat er van microfoonkoorts bijna geen sprake meer is. En dan gaat het gebeuren: het gezelschap begeeft zich van de cantine naar de studio waar de pianist Tonny Schifferstein ons welkom heet met opgewekte muzikale klanken. Nog een paar aanwijzingen van omroeper Jan Smits, die uitnemend zijn vak verstaat, en de opname kan beginnen. Na een inleidend woord van schrijver dezes, die o.a. de groeten der H.B.M.- directeuren in Nederland aan het personeel in Soera baja overbrengt, komen achtereenvolgens de familie leden aan de microfoon. En het was aardig te horen hoe keurig zij het er allemaal afbrachten. Mevrouw De Wit verdient een extra pluim voor haar prachtige jodelklanken. Wat zal men daarvan in Soerabaya ge noten hebben ofgeschrokken zijn. Maar het liedje „Berend Botje ging uit varen", waarmede de 5-jarige Ineke Tolhoek de uitzending zo aardig besloot, zal hen wel over de schrik hebben heen geholpen. Na afloop van de opname werd het gezelschap ten besluite aan een koffiemaaltijd verenigd van welke gelegenheid mijnerzijds gaarne gebruik werd gemaakt om onze gastheren te danken voor de uitnemende wijze, waarop zij ons hadden ontvangen en de opname verzorgd. Wij namen hartelijk afscheid van elkaar met de afspraak, dat wij morgen allemaal aan ons radiotoe stel naar de eigenlijke uitzending zouden luisteren, in de stellige verwachting van een perfecte ontvangst. En zo zaten dan op Dinsdag 11 Augustus diverse men sen in diverse plaatsen aan diverse knoppen te draaien, maar wat zij ook hoorden, géén Wereldom roep met radiogroeten voor Heineken-Soerabaja! Dat was wel even een teleurstelling want het is zo leuk om je eigen stem eens door de radio te horen Maar over die kleine tegenslag komen wij wel heen als onze mensen in Soerabaja de zo hartelijk uitge sproken groeten maar ontvangen hebben. Daar is tenslotte alles om begonnen. Op het moment dat wij dit schrijven, hebben wij daarvan nog geen zekerheid maar de technici van de Wereldomroep zijn er stellig van overtuigd, dat de uitzending een succes is ge weest. En dat zal dan wel blijken uit de reacties, die wij binnenkort uit Soerabaja verwachten.

Vers van 't Vat | 1953 | | pagina 9