Buitenland Sport in Qaracass 8 Wat voetbal is voor de Hollander, is base-ball voor de Venezolaan. Ik geloof bepaald dat deze lieden met zo'n dikke handschoen aan geboren worden; overal in de zijstraten kun je hier jong en oud met een base ball bezig zien en je moet nog uitkijken ook, want ze stoppen hun oefening lang niet altijd als je aan komt rijden. Als ze niet „base-ballen" zijn ze bezig met het nationale „bolas"; een alleraardigst en eenvoudig te begrijpen spel met 8 massief houten ballen en 1 kleintje; het is overigens een hele kunst om het goed te doen. Maar hoe het dan ook zij, een brouwerij zonder base-ball-team is niks en al gauw kwam dan ook de vraag onder het personeel naar voren tot wederop richting van de B.B.C. (dat is geen radiostation hier, maar ook in het Spaans de gebruikelijke afkorting van Base-Ball-Club). Nadat binnen het ommuurde brou werij-terrein een geschikt-te-maken veld was gevon den, werd tot de heroprichting besloten en ter gelegenheid van de jaarlijkse herdenking van de storting van het eerste Criolla brouwsel op 24 Juni 1951 zou dit feit met enig vertoon worden gevierd. Nadat een budget was goedgekeurd zou de club zelf de organisatie in handen nemen, omdat zij zelf het best op de hoogte was van de gewoonten van het land. Ik moet zeggen, dat het gehele feest dan ook werkelijk een typisch Venezolaans feest geworden is. De wedstrijd (een ere-rondje tegen een negental De „madrinas" De gerentewerpt een „wide" uit de buurt) zou om 12 uur beginnen en we hadden de eer onze president van de Board of Directors, Dr. Mendoza, ook prompt op dat uur te mogen verwelko men; jammer was, dat om 13.30 alle voorbereidingen pas gereed kwamen. Maar er komt dan ook heel wat kijken bij een inauguratie van een base-ball-team in Venezuela. Het hoogtepunt daarbij vormen de „ma drinas": een aantal uitgelezen schoonheden, die voortaan als „schutsengelen" van de club de spel- kansen moeten begunstigen en voor elke wedstrijd door pure aanwezigheid en lieftalligheid de zege voor ons team moeten helpen bevechten. Ze zagen er aller liefst uit en staken dan ook, zoals U ziet, wel erg gunstig af tegen de gerente, die mee op de plaat moest, want die moest de „eerste bal" gooien en die was nog „wide" ook!), hetgeen geschiedde nadat eerst een ere-rondje gewandeld was rondom de ver schillende honken. Daarmee nam het spel een aan vang en nadat de scheidsrechter vele wederzijds hef tig bepleite meningsverschillen had beslecht werd het spel (helaas!) met een nederlaag voor ons beëindigd. Inmiddels was het twee uur later geworden dan men gedacht had en vreesde men dat de „ternera" (een gezamenlijke eenvoudige maaltijd) al stond koud te worden. Er was dus niet veel tijd meer om te delibe reren of de uitgeloofde beker nu wel of niet moest worden uitgereikt en er werd dus maar gauw besloten om dit toch maar te doen, ondanks het feit, dat het uitgenodigde team met een aantal (goede!) invallers had gespeeld. In een vrolijke stemming begaven allen zich toen naar het dichtbij gelegen Hotel Alhambra, waar he laas een hevige regenbui het werk in de keuken on-

Vers van 't Vat | 1953 | | pagina 8