gelukkig huwelijl R JUBILARISSEN 13 ••••«milmin"min»*'"min•um»'"min«"inn*mmmuimin"inn*numin»min» C. A. van Rooyen, vertegenw. Amsterdam, l-ll-'52 25 jaar. E. H. C. B. Verbiest, vertegenw. Rotterdam, l-ll-'52 25 jaar. R. A. M. te Riele, vertegenw. Amsterdam, l-12-'52 25 jaar. .illlllllliilllilllli.."llllllu ■millnihil .millmill Dat de mensen daar nog steeds zo'n moeite mee hebben! Dat is toch tegenwoordig beslist niet meer nodig. Een Gelukkig Huwelijk is gegarandeerd, mits je de goede partner kiest. En dat, ik geef het toe, was vroeger niet ge makkelijk. Vooral niet voor ons vrouwen. Wij tobden altijd met ons oer-instinct. Wij wilden een man met brede schou ders. Een man die bomen kon tillen, als lucifers. Eén die met Amersfoortse keien kon slingeren. En mannen met brede schouders waren altijd dun gezaaid. Dikwijls merkten we te laat, dat het opvulsel was. En als we het bijtijds merkten dan wisten we dat het bij de meesten watten was en deden het er maar mee. Maar het blijft voor een vrouw een onplezierige gewaar wording als ze haar armen om een man z'n hals slaat en ze vindt geen steuntje voor haar ellebogen. Maar hoe dan ook, we gooiden het op een accoordje en dat is beslist een fout begin. Ook gingen xue af op ons gevoel voor aesthetica. „Oh", zeiden we, „wat is hij knap", en dan liepen we met oben ogen ons ongeluk in, omdat de man in kwestie zo'n prachtige griekse neus had of zulke schattige oren. Maar wat wisten wij van de roerselen in deze man zijn zielDie bleken achteraf vaak helemaal niet in overeenstemming met zijn neus. Maar dat is nu allemaal voorbij. Wij behoeven nu geen fouten meer te maken. Wij hebben nu bij het bepalen van onze keus een verrukkelijk houvast. Het psychotechnisch onderzoek. Eén test en we kennen het karakter van de man, als hadden we hem zelf gemaakt. Bovendien wordt hij getest op al die kleine dingen, die voor de goede harmonie in een huwelijksleven zo belangrijk kunnen zijn. Hij moet optelsommetjes maken. Klopt de uitkomst, dan zal hij een uitstekend huisvader worden, met een altijd slui tende huishoudelijke begroting en voldoende huishoudgeld. Hij moet een huis tekenen. Niet om dat huis, welnee, maar om wat hij erin tekent. Zet hij daar twee poppetjes in, dan zal hij huiselijk van aard zijn, zet hij er één in, dan weten we ook waar we aan toe zijn. Ook mogelijk dat hij er een heel stel in zet. Als wij er dan precies evenveel in zouden tekenen hebben we de heerlijke zekerheid over het aantal kinderen nooit ruzie te zullen krijgen. En zijn fantasie wordt getoetst met een druppel inkt. Die wordt plat geduwd en dan moet hij zeggen wat hij daarin ziet. Nu zijn er, die er aldoor een inktmop in blijven zien. Dat zijn de fantasielozen, die later bij elke vlek het hele huis op stelten zullen zetten. Maar er zijn er ook, die er hele voorstellingen uit halen. Zo zou onze man moeten zijn. Denk eens wat een feest dat later in het huwelijk zal zijn. Er gaat een fles inkt over het tafelkleed. Geen sterveling moppert. Integendeel. Je wacht vol ongeduld tot het een beetje is opgedroogd en samen ga je enthousiast turen wat je er in ziet. En natuurlijk zie je er allebei hetzelfde in. De kritiekste momenten in vroegere huwelijken worden in een psychotechnisch huwelijk de ogenblikken van de grootste harmonie. Dan zijn brede schouders toch maar bijzaak. Vroeger bleef er altijd een element van onzekerheid. Altijd de vraag „is dit nu wel de ware Josef?" De psychologische test geeft ons dat rustige vertrouwen in onze keus, dat wij vroeger zo node misten. Toch zijn er altijd nog huwelijken die mis gaan! Ligt dat dan aan de mannenWaar gaan die van uit? Nog steeds van hun oer-instinct? Nog steeds van de vraag „kookt ze lekker?" Maar zijn er dan zo ontstellend xueinig vrouwen die lekker kunnen koken? Dat kan toch aan onze fornuizen niet liggen. Ons hyper modern electrisch fornuis met regulateur kan daar geen schuld aan hebben, noch onze pressure-cooker. En onze kook boeken zijn afgestemd tot op de meest verfijnde en geraf fineerde smaak. Nee, aan dat koken kan het niet liggen. Ik weet trouwens dat mannen bij hun keus ook op het psychotechnisch onderzoek afgaan. Maar zou dan dat onderzoek?Nee, dat kan niet, dat is 100 betrouwbaar. Zijn er dan nog andere factoren die meespelen? Wat is er met dat oer-instinct gebeurd? Waar hebben we dat gelaten. In dat helemaal weggetest? Nu ik er goed over denk Ik heb altijd vriendjes met brede schouders gehad! AZ

Vers van 't Vat | 1953 | | pagina 13