IN AFRIKA 6 HEINEKEN'S OVERZEE. PIET HEIN(EKEN'S) Ook aan boord van Hr. Ms. Piet Hein weet men Heinekens te waarderen, gezien het opschrift, dat een der kanonniers op zijn helm heeft aangebracht. Deze zomer hebben in Parool enige reisverhalen gestaan van een tocht door Afrika, waaraan wij het volgende ontlenen: „Een dag later, toen Ox zich wat beter voelde, kwam hij een neger tegen, die Ali Ben Youssouf heette en een groot café annex vishandel had. Toen hij hoorde dat Ox Nederlander was, vertelde hij dat hij Heineken's bier schonk in zijn café. Maar het bier moest in vrachtwagens uit Accra komen, en door de hitte werd het hinderlijk warm. Hij haalde zijn vis uit Accra en daar bedierf het nodige van. Nu wilde hij samen met Heineken's wel een transportbedrijf op zetten met koelwagens, waarin zowel het bier als de vis vervoerd zou kunnen worden en of Ox nou niet een brief in het Nederlands wilde opstellen met zijn voorstel er in. Ox heeft die brief opgesteld, en tegelijk met Youssouf een afspraak gemaakt om 's avonds zijn films bij hem te komen vertonen. Ze zouden de winst samen delen. Ook bedachten ze nog een nummertje met de wire-recorder. In het café trad een saxafonist op, die Beladin Rigobert heette en.zeer geliefd was bij de klanten. Hij speelde eerst een tijdje en vervol gens zetten ze de wire-recorder aan, die zijn impro visaties had opgenomen en ze nu feilloos weergaf, ter wijl Beladin Rigobert voor iedereen zichtbaar met het gewoonste gezicht van de wereld een biertje ging zitten drinken. Het nummer sloeg enorm in. De vol gende dag zat het café stampvol met negers die het wonder ook wilden zien." Het is met de tochtgenoten niet zo heel best afge lopen, ziek en berooid keerden zij naar Nederland terug. Of het nog iets geworden is met het transport bedrijf van Ali Ben Youssouf en Heineken? Het is niet aan te nemen, want men weet er in Amsterdam niets van en hoe zou er iets gebeuren in ons Afri kaanse exportgebied zonder dat het 2e Wetering Plantsoen hiervan op de hoogte is? Wij hebben reeds meer in Vers van 't Vat reacties geplaatst van Nederlandse militairen in Korea over ons bier. Hieronder laten wij een aardige brief volgen, die op 20 Augustus bij ons binnenkwam van Kapitein Vader van het Nederlandse Detachement der Ver enigde Naties. Korea, 3 Augustus 1952. „Het zal U verbazen te vernemen dat vandaag, op deze verre plaats door mij in een Commandopost een kalender werd bekeken, waarop de commandant met rode en zwarte kruisjes aangaf de dagen waarop hij wel en waarop hij geen aanval gekregen had. Nu zult U zeggen, wat heb ik met die kalender te makenWel, op deze kalender stond: HEINEKEN'S IMPORTED HOLLAND BEER Zelfs hier, in een Amerikaanse commandopost, reclame voor goed bier! Het leek mij zo frappant, dat het mij de moeite waard leek U dit te schrijven." w.g. VADER. iiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiMiiiiHiHiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiHiitiiiiiiiim FIRMA BALEN DROEFHEID CO., Alleenvertegenwoordigers voor Nieuw Guinea. Onder dit opschrift ontving onze brouwerij onlangs een brief uit Ifar, Nieuw Guinea. Hieronder volgt de verkorte inhoud van deze brief: „Gestimuleerd door het consumeren van „enkele" bakken van Uw tot nog toe onvolprezen leven- en geestschenkende vocht, voelen wij ons uitermate gedrongen enige woorden van waardering aan Uw geacht adres te richten. Reeds vanaf de klassieke oudheid werd bier beschouwd als het genotmiddel bij uitstek. Doch in onze omstandig heden op Nw. Guinea is het te veel meer dan dat: het voor ziet in levensbehoeften. Hele regimenten zijn in dit land ten onder gegaan, alleen omdat zij niet doordrongen waren van dit feit. Geschaard om een tafel, geïllustreerd met een onnoeme lijk aantal flessen, snijdt het ons door ons serieus gemoed, dat er nog steeds minder ter zake kundige Heineken's verbruikers bestaan. In de vaste overtuiging, dat aan deze misstand een krachtig halt toegeroepen moet worden, heb ben wij ons genoopt gezien, krasse maatregelen te treffen om het consumeren van Uw eminente vloeistof in vaste banen te leiden: DRINK NOOIT BIER, MAAR HEINEKEN'S. Drink na 8 uur 4 slechts bier; na kwart over 2 slechts H.B. Mors nooit bier, zeer zeker geen Heineken's. Gezien de te verwachten grote dorst, die wij zullen koes teren na onze steeds uitgestelde repatriëring, raden wij U in het algemeen belang aan de productie van Uw edel goedje op te voeren tot ongekende hoogte (afname verzekerd). U, geachte directie en ook U „Bierflitsje" hartelijk groe tend, tekenen wij met een oprecht „ad fundum". Er was een foto bijgevoegd van een 7-tal jongelui, die, in afwachting van hun repatriëring, zich ons Heineken's exportbier in Nieuw Guinea best lieten smaken. De foto kan wegens gebrek aan plaatsruimte niet worden opgenomen, maar U zult ons willen gelo ven als wij U zeggen, dat het groepje bestond uit een stel gezonde jongens.

Vers van 't Vat | 1952 | | pagina 6