/5Ï5ES 14 VAN OVER ALLES Forige week komp Kobussie tuis, fader seg tie, ik wil emi- greere. Ik lagge, net 16 jaar en dat wil emigreere. Weet ie véél. Maar Kobussie kwam met een heel verhaal van niks gedaan in Ne derland en al die flauwe kul meer en hij mééndenet. Eers doch ik, over een paar jaar wort-ie wel wijzer, maar toen ik daareis goed over na gong denken, toe heb ik nie meer gelagge. Dat sit so. Fan de week wazze Dirk en Wullem bij me. Dat benne zogezegd vrinde uit me dienstijd. In 1418 lag ik bij de grensbewaking in Brabant en me hadden met ze drie jen een beste tijd. En me hebbe noch zo'n pietsie contak gehouen. Om de paar jaar zagge we mekaar, behalve in de oorlog, toen was het te duur, maar na '45 hebbe me alweer vier keer bij mekaar geweest. Nou is Dirk een Rotterdammer en Wullem komp van Mokum. En late ze nou allebei over hetzelfde beginne. Dirk over de petatbakkers en Wullem over de haringventers, die allebei genept worden. En toe ik netuurlijk over me koopavond, waar nop pes van komp. Ik foei mijn óók genept, nergens een koopavond en as ter iets is, dat de boel weer levend ken make dan is het een koopavend. Voor mijn twee koopavonden. Só! Gezellig met je vrouw of allenig door lichte en volle straten. Maar mijn idee ken U al fan een forige keer, dus laan ik me bakkes houe. Uit de krant hep U gelese, dat in Amsterdam de haringkarretjes van de straat motte. Waar na toe ken de raad nie schele, as ze maar van de straat af benne. Een schandaal fon Wullem. Die kerels zijn ook Rot schild niet. Ze hebbe maar één kans: duurdere haring voor de stalling te betalen (as ze die vinde kenne). En die duurdere haring, die kennen wij betale. Tjonge, jonge, wat hadde me een last van die kar retjes 's nachts, fon U ook nie? Souen die lui op het stadhuis nou niks beters te versinnen hebbe? „Late ze eindelijk is met een IJ-tunnel komme in plaats van ons dwars te zitte met haringkarretjes", zee Wullem en das een verstandig woord. Dirk spoog vuur over de petatbakkers, die nou in Rotjeknor niet meer in derlui tent magge bakke. 't Ruikt niet fris, seg de nieuwe burgemeester. Daar heb burgemeester Oud zeker nooit las fan gehad. Nou motte se tuis bakke en dan as een dolleman naar der kraampie holle, anders ete me koue petat. Wat een kolder. Mot U wete, dat half Rotterdam al jare ver geve word door de stank van de Gekro1) en daar is nou een poos geleje Pernis2) ook nog bijgekomme. Assie de ene niet ruikt, proevie de andere en as de wind der naar is kan je somers niet met open rame slapen of je word wakker van de odeur. Nou, ik ben nog nooit wakker geworden van de petatlucht, see Dirk en ik geef hem groot gelijk, want ik mag die lucht van petat wel, vooral as ik flou ben. Haringkarretjes opberge, geen petat meer bakke in de kraampjes, geen koopavend. Uitroeie al die tierig heid op straat. Benne der nog vrije mensen in ons land? De winkeliers wille geen koopavend, sting in de krant, maar vast nie allemaal, hoor, want der ben der genogt, die wèl ope wille wezen as ze wat ver- kope kennen. Ik seg met grootmoeder zaliger na: wie nie werkt zal ook nie ete. Eerst bidde om klante en dankbaar zijn as ze wegbleiven, wie hep het ooit so zout gegete? Vandaag of morrege kennen me allenig nog ter eg van 10 tot 12 en van 2 tot 4. Op de eve dagen, want op de oneve benne ze gesloten, net as in de oorlog toen alles onder de toonbank ging. Ik seg maar zo, waar zal dat schip strande, want of de mense zich zallen laten dwinge of wegblijve, das de vraag. Me zoon Piet heb een vrind en die is veel in Perijs en das tog so'n geselleige stad, zee tie. Daar ken je 's avonds overal teregt. Maar naar Perijs gaan alle toeriste en hiero komp niemand en as Kobussie een paar jaar verder is en onze spaarpot een beetje vetter, gaan Koba en ik der vast ook is heen. En as Perijs te duur is, nau een paar dage Antwerpe of Brussel is mijn ook goet, want daar is het ook lollig segge ze en niet zo doots as hier. Dan salie ze wel anders piepe met der sluite zus en sluite zo (je ken nou nie meer genipt worde na zesse en geen warme spulle uit de automatik krijge, want ze magge niet meer bij vuile, ze wille ons seker Kras in hebbe voor een bal gehakt!) as je savens een kogel door de straten ken afschieten en de sentj es het land uitgaan. Ik wou maar zegge, dat Kobussie nog nie so gek was toe die weg wou uit ons kikkerland waar alles verboje word. De groete van Uwes GERRIT (in een sombere bui). Destructiebedrijf in Overschie, Red. 2) Oliekraakinstallatie, die mercaptaangas ver spreidt, Red. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM J_L SloreW NEDERLANDS THEATER CENTRUM. Van het Nederlands Theater Centrum ontvingen wij een artikel, waarin er ons op gewezen wordt, dat genoemd Centrum er naar streeft een organisatie te worden, die tegemoet komt aan de behoefte aan goede culturele ontspanning van de gehele Nederlandse bevolking. Een nadere omschrijving van de doelstelling en een uiteenzetting van de wijze, waarop deze organisatie werkt, vergt belangrijk meer ruimte dan in ons orgaan beschikbaar is. Wij moeten er dan ook thans mee volstaan hen, die meer van een en ander wensen te weten, te verwijzen naar de Heer Keuter, afdeling Kas van ons kantoor te Amsterdam.

Vers van 't Vat | 1952 | | pagina 14