WARMTE EN V.O. (nee, geen B.O.) UIT DE PERS Rotterd. Nieuwsblad: De revue „Da's een Feit(h)" liep vlot van stapel en is een groot succes geworden. Zij bestond uit talrijke taferelen en muntte uit door de kleurigheid van de costuums en leuke, vrolijke liedjesIn het Beurscafé waren de vreugde en het bier uitbundig... Vanochtend zagen wij dat het Beurs café er nog stond. Dat is een feit(h). Algemeen Dagblad: De vlot van stapel lopende revue deed meermalen beroepstoneel concurrentie aan. Er was een goede variatie in de opbouw van het geheel, verscheidene keren met toepasselijke scènes op de jubilaris, maar vooral sterk was de tekst van zang en declamatie, wanneer deze de geest van Rotterdam en uiteraard de kracht van zijn ha ven tot onderwerp had... Parool: Een grandioze show, een bonte afwisse ling van dans, zang, muziek, sketches, declamatie, dat was de revue „Da's een Feit(h)"... 's Avonds kwamen ongeveer 2000 genodigden bijeen in het Beursrestaurant en café Spaan.... Een echte carna valssfeer.... Diep in de nacht trok „het volk" naar de grote beurshal, waar men jhr P. R. Feith, voor dit festijn tot „bierkoning" uitgeroepen, hartelijk be jubelde. Tegen de ochtendschemer lagen de bier paleizen stil en verlaten en droomden de feestgan gers van een onvergetelijk festijn, dat door Theo Moens zo keurig in scène was gezet. Nieuwe Rotterd. Courant: ....een revue met ken nis van zaken en veelal met vernuft in elkander ge zet en opgeluisterd door allerhande plezierige mu ziekjes van Dorrenboom... Een groot aantal mede werkenden heeft dit spel met al zijn variatie van grote scènes, sketches, liedjes en dansen tot een succes gemaakt... Met een enorm bierfestijn is de jubileumviering besloten. Het Vrije Volk: ...Dit sprankelende schouwspel vloeide uit de vaardige pennen van Piet Rhuis en P. J. Dorrenboom, die er volledig in geslaagd zijn dans, muziek, toneel en mannenzang aaneen te rij gen tot een aantrekkelijk programma... Als dit stukje in druk verschijnt U weet hoe dat soms gaat bij het Verse Vat dan zit U misschien alweer bij de kachel of staart triestig naar buiten in een miezerige zomerregen. Maar gelukkig: terwijl ik dit schrijf plakkert mijn klamme hand nog aan het papier en prikkelen de zweetdruppels mijn zorgvul dig geschoren aangelaat. Het is warm Warmte is voor ons, Hollanders, een vrij zeldzame gewaarwording, waarop zeer verschillend wordt ge reageerd. Ploeterende wegwerkers, zwetende locomo tief-stokers en zwartgallige kolenboeren staan in schril contrast tot lachende ijsventers, strand-exploi- tanten en brouwerij-directeuren. Voor ons, zwoegers langs 's Heren brandende beton wegen, is de warmte een grote steun bij ons werk. Zij werkt apaiserend, inspirerend en humeurverbete- rend op onze afnemers: „Lekker warm, alles kits, bier best, loopt lekker, bonjour meneer!" Geen tijd voor klachten, voor moeilijkheden, voor Lieftinck, voor lichtbakken, voor geldleningen, voor aanver wante artikelen. Zeer belangrijk is het weerbericht. Aanhoudende warmte laadt de verdenking op ons van het stoppen van De Bilt met aanzienlijke pakketten H.B.M.-aan- delen. Daarentegen wordt de oorzaak van een nade rende depressie gemeenlijk in Schiedam gezocht, al worden daarbij meestal andere namen, zoals IJsland, Ierland en de Azoren genoemd. Dit is echter slechts camouflage. De uitzending van het weerbericht vormt in deze warmteperioden een regelmatig weerkerend, stijlvol ritueel. Om half één, één uur en zes uur valt er in de zaken een plechtige stilte, slechts onderbroken door de radio-nieuwslezer, die met onbewogen stem ons lief of ons leed via de luidspreker in onze verhitte gezichten werpt en die met onzichtbare handen de curve van onze verkoopsstatistiek wringt en buigt, naar boven, naar beneden, in grillige willekeur. Wat, willekeur! zeggen de V.O.-heren. Zij stropen de mouwen op, hun edele physionomieën spannen zich in steeds energieker trekken en met de kostbare tem- peratuurwind in de bollende zeilen stevenen zij recht op hun doel af, klaar echter om bij draaiende wind te laveren van kroegje rechts naar kroegje links, van kroegje links naar kroegje rechts, elk kroegje één liter per dag meer en op 1 October vallen de rijp- gelaveerde vruchten zwaar in onze hoopvol verwach tende schoot. En wij maar schudden! Alleen, zo schuddende en werkende in de V.O.- wijngaard, of liever hoptuin, heb ik me erop betrapt, dat ik me langzamerhand een soort rijkaards-menta liteit, nee erger nog, een gierigaardsmentaliteit heb aangemeten. Nooit is het genoeg, altijd kan er nog meer bij! Temperatuursinvloeden? Goed, maar dan met samengestelde interest! Schijnt de zon? Prachtig, maar dan voornamelijk ter meerdere glorie van de brouwerij en laat de boeren maar dorsen! Ik geloof heel sterk, dat de V.O. bepaalde zeer slechte eigen schappen in mij heeft wakker gemaakt, die natuur lijk in mijn verdorven onderbewustzijn reeds lang moeten hebben gesluimerd, maar die nu op bepaald onmiskenbare wijze aan de dag treden: egoïsme, heb zucht, neringziekte, afgunst etcetera. Een grote vent met een ijsje? Ik heb onmiddellijk een onuitroeibare haat tegen de man! Overwegend limonade op een caféterras? Mijn lol is eraf! Een mooie zaak zonder Heineken's bier? Dat de rooie haan erop kraaie! Natuurlijk is dit hartstikke fout! In zulke gevallen schakel ik dan ook met een gewiekste handgreep over op mijn betere V.O.-ik, die op dergelijke occasions voortdurend gespannen ligt te loeren. En die betere-ik biedt de ijsman een glas Heineken's aan, laat zich zelf op dat vervloekte terras een uitdagend grote pot pils voorzetten, die ook de omzittenden tot bierdrinken aanspoort en probeert de non-Heineken-man van de waarde van ons onvolprezen product zeer welspre kend te overtuigen. En daarbij kan ik dan niets beter doen, dan mijn voeten eveneens aftrekken van het gloeiende asfalt, mij te doen neervallen aan het terrastafeltje van mijn betere-ik en mij mèt hem te laven aan zon, warmte ;n Heineken's, daarbij van ganser harte onderschrij vende de ervaringen van een oude Griek, wiens naam mij natuurlijk ontschoten is, maar die zo'n kleine 2500 jaar geleden reeds constateerde: Heerlijk is de natuur en vol liefde tot haar schepselen! Als het maar warm blijft! vdz

Vers van 't Vat | 1952 | | pagina 4