Hei land van hei bier 2 In Zottegem zijt ge met recht in het land van den dorstigen mens. In het midden van het dorp bevindt zich het marktplein; aan de ene kant het stadhuis, aan de andere zijde de kerk, waaronder de hernieuwde crypte. Het plaatsje ligt op dezelfde hoogte als Brussel, 25 km ten Zuiden van Gent. Midden op het plein staat het standbeeld van de grote Lamoraal van Egmond. Winkelstraten komen er uit alle richtingen op uit. Ze zijn geplaveid met de kinderhoofdjes, waarover ge zo nu en dan struikelt. Als ge een van die straten doorloopt, komt ge aan het kasteel waar Egmond gewoond heeft. Het staat daar als een monument, dat herinnert aan vroegere schoonheid. Thans wordt het bewoond door een oude dame, die, voor het eerst na jaren bezoekers werden er zelden.... of nooit gezien onze verslaggever toeliet, om het interieur te beschouwen, dat in zijn schier volmaakte rust en van de tijd van Egmond zorgvuldig be waard gebleven, een imposante indruk maakt, zoals de ene zaal na de andere als het ware musea zijn van historische bezienswaardigheden. Allez, 'nen goeien dagZo klinkt de groet van de inwoner van Zottegem U telkens tegen. Wij hebben er een bijzondere gastvrijheid genoten. Al onze mensen waren bij particulieren onderge bracht en allen waren vol lof omtrent hetgeen hun door de diverse gastheren en gastvrouwen was aan geboden. Zottegem is een zeer plesante plaats, ja. Het telt 6.000 inwoners, maar zes bierbrouwerijen. Een pro mille om zo te zeggen. Het bier stroomt er door de straten, werkelijk....! Men is er gewoon dagelijks 10 a 15 glazen bier door het keelgat te gie ten en als men soms eens een wedstrijd in het bier- drihken houdt, moet ge niet verwonderd staan als er ene mens wel veertig straffe Zottegemsen naar bin nen lapt. Ge kunt geen meter ver lopen, of ge staat alweer voor een ander café, als ge er zo juist ene voorbij gelopen bent. Maar eigenlijk moet ge ze niet voor bij lopen; ge moet er binnengaan en genieten van de gastvrijheid, de gulheid, de vrolijke gezelligheid, waarmee de inwoner van Zottegem U tegemoet treedt. Ge drinkt een pint bier met hem, één of twee of drie, al naar gelang Uw goesting, en „allez 'nen goeien dag" en ge gaat weer verderop. Dat kunt ge in Zottegem meer dan 200 malen doen, want er zijn meer dan 200 café's. Alleen op het statieplein zijn er dertien op ene rij, naast elkaar! De Belgen verstaan de kunst om te leven. Zij werken om plezier te kunnen maken. Ze werken hard en lang, evenzogoed als bij ons, maar als het werk gedaan is, kleden zij zich netjes en gaan de straat op, een paar cafeekes langs, een praatje hier en daar of wat dan ook, maar thuisblijvennooit. „Ge bent niet vrij, hee.als ge thuis blijft zitten," zegt de Belg. (Nwe. N.-Holl. Dagblad, 17 October 1951.) DE HOOYBERG. Hierboven treft U aan een foto van een glas, dat zich nu nog zou bevinden in „Die Port van Cleef", zoals men weet het restaurant, dat thans gevestigd is op de plaats waar vroeger de brouwerij De Hooy- berg stond. Dit glas zou een der eerste afbeeldingen zijn van de brouwerij, die als stammoeder van het Heine- ken's concern wordt beschouwd. Illllllllllllllllllllllüüiiillllllinillllllllllllllllll'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIII WEER NUMMER ELF? Zij, die alle exemplaren van Vers van 't Vat be waren, en dat zijn er velen in ons concern, zullen hebben geconstateerd, dat zij Vers van 't Vat no. 10 missen. Door een vergissing bij de drukker, welke tijdens de correctie niet werd opgemerkt, kreeg het Decem bernummer het getal 11, hetgeen 10 had moeten zijn. Wellicht wilt U zelf deze 11 in een 10 veranderen, het elfde nummer (hoe kan het anders) is het huidige, dat in de Carnavalsmaand verschijnt, schoon er van Carnavals-zottigheid nu niet bepaald over matig veel in te bespeuren valt. Voor het begane abuis onze excuses.

Vers van 't Vat | 1952 | | pagina 2