DONORS BLOEDTRANSFUSIE 12 (vervolg van pag. 2) aanschaffing van deze grote stukken wat meer regel maat te brengen, is onze spaarregeling opgezet. Na korte tijd zul U zien, hoeveel prettiger het is, jaarlijks een vast bedrag bij elkaar te hebben voor noodzakelijke aanschaffingen. Dit jaar is het mis schien een pak voor Uzelf, het volgend jaar een man tel voor Uw vrouw, of huisraad. En of U nu leent of spaart, in beide gevallen betaalt U van Uw inkomen, alleen is lenen of kopen op afbetaling onplezieriger en onvoordeliger, dan sparen. Neemt dus Uw kans waar! Na de eerste oproep heeft zich in Amsterdam 1/3 van het kantoorpersoneel en ook 1/3 van het brouwerij personeel opgegeven. In Rotterdam hopen wij minstens hetzelfde resultaat te boeken. Als be zwaar tegen onze regeling hoorden wij, dat de H.B.M. nu weet, hoeveel spaargeld onze spaarders hebben. Vergeet dan niet, dat degenen die de spaarbankboek jes onder hun berusting hebben nog veel meer en veel interessanter dingen van U weten: o.a. Uw loon of salaris op de cent af! En dat U nog nooit ondervon den heeft, dat van deze wetenschap misbruik ge maakt is. Bij ons zijn geen bijgedachten geweest, toen deze regeling gemaakt werd. Overweegt U dus ook zonder vooroordeel of deze regeling niet ook voor U voordeel kan hebben! Laten wij nog even tot het Steunfonds terugkeren: er zou nog veel te zeggen zijn, en als het U interes seert kan op deze uiteenzetting nog wel een vervolg komen over andere tere punten zoals: de inkomsten van het Steunfonds en de steun aan de gepension- neerden! Toch meen ik, dat verder praten over het Steun fonds geen zin heeft, als wij het niet eens zijn gewor den over onze gezamenlijke verantwoordelijkheid voor het gebruik van het Steunfonds en de naam die het onder ons heeft. Het bestuur zal U nooit kunnen vertellen, hoeveel leed verzacht, hoeveel zorgen ver licht worden, door een gift, die ook namens U ver leend wordt. Het ligt evenzeer aan U als aan het be stuur, of het Steunfonds een steen des aanstoots is of een zekerheid in moeilijkheden, waarvan ieder mag hopen, dat hij er nooit gebruik van behoeft te maken. C. WOLTERS. Naar aanleiding van een vraag, enige maanden ge leden gedaan in de rubriek „Het leven in de Brou werij", ontvingen wij een opgave van alle donors van Heineken, Rotterdam, met 'het aantal bloed transfusies, dat op hun naam staat. Mocht iemand zijn overgeslagen, dan verzoeken wij hem of haar dit even te melden aan de heer A. Breeman, afd. controle. Zoals U hieronder ziet, is het een respectabele lijst geworden van 25 donors, die allen regelmatig één maal per half jaar bloed geven. De veronderstelling ligt voor de hand, dat bierdrinken een stimulerende invloed heeft op de bloedvorming. In de toekomst zult U door middel van „Vers van 't Vat" op de hoogte worden gesteld van hen die een penning (5 x donor) of een plaquette (15 x donor) ontvangen. P. Dubbeld M. J. Korving C. Sutter Mej. D. B. Muller Mej. A. H. E. Veenendaal R. J. P. Sutter H. P. J. Sontag M. Visser G. A. Salomons C. den Uyl W. H. van Berkel Mej. T. W. Collignon E. Bremer J. Kapsenberg J. Kraayenbosch C. Lokhorst N. de Rot P. Santbergen G. J. Veldkamp J. W. Eibers (electricien) 9 (afd. export) 3 (afd. boekhouding) 8 (afd. boekhouding) 7 (postkamer) 6 (machinekamer) 6 (emballage) 6 (afd. controle) 5 (concierge) 5 (tekenaar) 5 (pekkerij4 (afd. inkoop) 4 (tapkelder) 3 (tapkelder) 3 (bankwerker) 3 (biermagazijn) 3 (dir. chauffeur) 3 (auto-monteur) 3 (chef afd. controle) 3 (biermagazijn) 1 E. C. A. v. d. Hoff P. W. Plagge A. Breeman N. Sonnevelt Mej. D. A. Scheffers P. Paling (incasseerder) 14 (afd. controle) 12 (afd. controle) 11 (voorman bottelarij) 10 (dir. secretaresse) 9 (hulp-bierzieder) 9 Wie wil deze gelederen versterken? U verricht er een menslievend werk mee. Nieuwe donors kunnen zich opgeven aan ondergetekende: A. BREEMAN, Afd. controle. Als vervolg hierop laten wij (verkort) een sterk verhaal volgen, dat wij in het Utrechts Nieuwsblad aantroffen. KAMPIOEN DONOR EN BIER Een merkwaardig kampioen heeft zijn „sport" in verband met zijn leeftijd moeten neerleggen. Het is een caféhouder in Utrecht, die als donor van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis in negen jaar tijd 55 maal bloed afgestaan heeft en die daardoor niet zonder trots van zichzelf kan zeggen, dat hij kampioen-donor van Europa is. In October 1942 meldde hij zich na een oproep in de krant bij het Roode Kruis en op 3 November werd hem voor het eerst bloed afgetapt. Sindsdien heeft hij in 55 keer meer dan 33 liter bloed afgestaan, dat is ruim zes keer de totale hoeveelheid die in het menselijk lichaam circuleert. In totaal heeft deze recordhouder 37 verschillende patiënten met zijn bloed aan een groot gevaar helpen ontkomen en niemand heeft hem er mager van zien worden. Rond 350 pond heeft hij altijd gewogen behalve in de hongerwinter toen hij afzakte tot 240 pond en zijn stamklanten hebben wel eens opge merkt, dat het geen wonder is dat zo'n reus van een kerel even vlot bloed als bier schenkt. Deze koffie huishouder, die de eerste in Nederland was die de plaquette van Prof. Landsteiner kreeg (voor 15 bloedtransfusies) noemde als zijn grootste voldoening, dat van „zijn" 37 verschillende patiënten er maar twee ondanks de bloedtransfusie zijn overleden. Waaraan het toe te schrijven is, dat hij zoveel bloed heeft kunnen afstaan? „Dat komt door het drinken van bier," zegt hij zelf. Dat zal wel geen wetenschap pelijke verklaring zijn, maar voor een caféhouder is het in elk geval een aannemelijke. (Utrechts Nieuwsblad, 11 October 1951). De juistheid van het bericht, in het bijzonder voor wat betreft de tijdsduur, waarin de 55 bloedtrans fusies hebben plaats gehad, laten wij voor rekening van het U. N. (Red. „Vers van 't Vat".)

Vers van 't Vat | 1951 | | pagina 12