„HET BROUWERS MANNENKOOR Cliché r „Het Nieuws van den Dag". 29 September 1951, half driestralend herfst weer en op het terrein van onze brouwerij een glimmende autobus van „Happy Days", die ons koor naar Soestduinen bracht, om een concert te ge ven in het sanatorium „Zonnegloren". Het was een prachtig tocht door het Gooi en om 4 uur stonden wij opgesteld in de hal van het sanatorium, alwaar wij werden ontvangen door de adj. directrice Zr. Kleij, die ons mededeelde, dat onze collega K. Smink bij het concert aanwezig mocht zijn. Inderdaad za gen wij hem enige minuten later verschijnen. Dit was voor hem een ontroerend moment zo plotse ling een 40-tal collega's de hand te kunnen schud den. Enkele van de uitgevoerde werken waren o.a. „La Forza Del Destino" en „het Nonnenkoor", met mede werking van de sopraan Nelly v. d. Meulen en onze vriend Dammers als pianist. Na in de hal te hebben gezongen, hebben wij nog een 4 a 5 tal terrassen bezocht waar vele patiënten lagen. Hier hebben wij één werkje gezongen, dat gevolgd werd door een accordeonsolo van onze jong ste medewerker, Cor Muys. Na afloop werden wij in de recreatiezaal door Zr. Kleij toegesproken, die het bestuur, dirigent en leden namens alle patiënten dankte voor de prettige en gezellige middag, die deze mensen bezorgd was. Hierna werd koffie geserveerd (geassisteerd door onze eigen medewerkers Muys, Van Ling en Ver meulen). Op de terugtocht hebben wij genoten van het prach tige avondlandschap en hebben tot afscheid in Am sterdam nog een glaasje Heinekens gedronken. Van onze medewerking aan het grote Heineken's feest in het Concertgebouw op 10 November was U allen getuige, zodat een verslag hiervan over bodig is. In „Het Nieuws van de Dag" van Zaterdag 3 Nov. j.l. lazen wij een artikel van de heer Nico v. d. Lin den over bedrijfskoren, ditmaal „HET BROUWERS MANNENKOOR", dat wij hieronder gedeeltelijk laten volgen. N. BURGERS, Secr. „Brandende Dorst" Gezeten in de prettige taveerne van Heineken's Bierbrouwerij, omringd door de heren: Th. van Essen, ere-lid, N. Burgers, secretaris en J. A. Klase- ner, penningmeester, vernamen wij, hoe „Het Brou werskoor" tot stand kwam. Een brandende dorst naar geestelijk evenwicht deed zich in het bezettingsjaar 1943 gelden. Dat men in het brouwersbedrijf een dorst als onlesbaar zou beschouwen, mag niet worden verwacht en men kwam tot resultaten. De oprichter, Ir. Schippers, had in deze moeilijke tijden echter heel wat te schipperen voordat men kon beginnen met de repetities. Daarvoor had men niet slechts een dirigent nodig, die „goed" was, doch tevens een met een goede naam; men had geen betere kunnen kiezen dan Bertus Brouwer. In aanmerking nemende, dat voor het eerst de zang kunst werd beoefend, waarbij spanning en geestdrift niet ontbraken, is het verklaarbaar dat de zui verheid wel eens ontbrak: de toon werd te hoog genomen.... Op strenge wijze klonk daar bovenuit de stem van de dirigent, die riep: „Lager nemen, heren! Lager nemen!" En daarop vlogen allen naar de bar in de repetitiegelegenheidhoewel er toevallig alleen pils voorhanden was. Na de hervatting klonk alles veel lager, doch spoedig wist de dirigent te bereiken, dat er glas helder werd gezongen. Nog dezelfde avond was Brouwer al bij de brouwers getapt en in „goede stemming" bleek het koor zelfs nog in de pauize te kunnen „klinken". Onafgebroken kwam men wekelijks bijeen, de verfrissing genietende die de koorzangbeoefening bracht. Doorzettingsvermogen was oorzaak dat het kodr niet „op de fles" was, toen eindelijk de lang verwachte bevrijding was gekomen en de vereniging in het licht kon treden. Goede concerten konden nu worden gegeven, de voorbereiding hiervoor was lang genoeg geweest. Wat deze brouwers vloeiend tot stand brachten, ging er bij het publiek zo gretig in, dat men er vol van was. Prijzenswaardig is, dat niet slechts de stemmenindeling, doch evenzeer volgens de rangschik king van het personeel, hoog en laag in het koor is vertegenwoordigd. Inmiddels zijn er uitstekende vorderingen gemaakt, zodat reeds in de moderne talen wordt gezongen. Is het daarom niet begrijpelijk, dat dirigent Brou wer na iedere geslaagde repetitie kan zeggen: „Het koor is weer best!"

Vers van 't Vat | 1951 | | pagina 11