k i i 8 SOERABAJA „Meneer Van der Kooi, ik heb gehoord, dat U in Indië geweest bent, en dat U daar in Soerabaja bij de Heineken's Brouwerij in dienst geweest bent, is dat juist?" „Ja zeker, ik ben daar, laat es kijken, ruim 17 jaar geweest." „Aha, dan bent U de geschikte persoon om een onderschrift bij deze foto voor „Vers van 't Vat" te maken. Zoudt U dat willen doen?" De Heer Van der Kooi pakte de foto aan en be keek hem met een heimweeïg gezicht. „Ach, wat heb ik daar een voetstappen liggen. Ja, 17 jaar is een hele tijd. Kijk, daar links onder loopt de spoorbaan naar Batavia, wat kon je de brouwerij altijd mooi zien liggen vanuit de trein. Toch is het al een oude foto, in ieder geval van vóór 1940, want na die tijd is er in die rechter punt nog een gebouw bijgekomen. En er is ook nog een poort gebouwd tussen dat hoge gebouw in het midden en dat platte gebouw daarnaast. Ja, dat is allemaal ge beurd tijdens de Japanse bezetting; iedereen werd in die tijd geïnterneerd, behalve degenen, die met het bouwen bezig waren, daarom liepen er heel wat men sen, die niets met het bouwen te maken hadden, met grote tekeningen en plattegronden rond, om voor de Jap de schijn te wekken, dat ze er wel wat mee te maken hadden. Totdat we in Februari 1943 allemaal geïnterneerd werden Plotseling ontwaakte de Heer Van der Kooi uit zijn overpeinzingen en zei: „Nee, een onderschrift bij deze foto kan ik niet maken, want als ik mij nog meer in Indië verdiep, dan krijg ik wat je noemt heimwee, dan kan ik de eerste drie dagen niet los komen van de herinnering. En die drie dagen kan ik echt niet missen voor mijn werk, ik heb het nog zó druk." PERSONALIA BUITENLAND Voor een van zijn jaarlijkse inspectietochten heeft Jhr. Feith zich op 17 September j.l. naar Singapore begeven; hij zal van daar doorreizen naar Surabaia. Ir. G. J. J. van Goor is van zijn reis naar Venezuela teruggekeerd. Jhr. Wittert van Hoogland, die met verlof in Europa vertoeft, is in Augustus enige weken in ons land ge weest voor het houden van besprekingen. Ir. Lens van Rijn is met verlof in Nederland geweest en inmiddels weer naar Lagos teruggereisd. Na een verblijf van bijna twee jaar in Surabaia keerde de Heer W. H. Koimans op 1 Maart 1951 terug in Amsterdam. De heer J. Scheuer is uit. Augustus overgeplaatst van Surabaia naar Singapore en aldaar inmiddels gearriveerd. Als plaatsvervanger van de Heer J. J. van der Eijk, die in November met Europees verlof zal gaan, is op 17 September Mr. H. C. Dresselhuys per K.L.M. via Singapore naar Surabaia vertrokken. Mevrouw van Straten is na een geslaagde operatie hier te lande weer naar Singapore vertrokken. Bij deze laatste woorden wees de Heer Van der Kooi met een veelbetekenend gebaar naar een aantal lijvige dossiers, die kwistig over zijn bureau verspreid lagen. Toen trok ik mij bescheiden terug, dat onder schrift komt wel. Trouwens het is toch al een oude foto, in ieder geval van vóór 1940.

Vers van 't Vat | 1951 | | pagina 8