PARIS VOUS PARLE 5 Twente op bexoek Op 25 Juli j.l. werd de brouwerij te Amsterdam ver eerd met een bezoek van onze afnemer de Heer Vrielink uit Almelo met een Twents ge zelschap. In de Taveerne wer den vele biertjes gedronken en het Twentse volkslied werd uit volle borst gezon gen. Doch de Twentenaren, rechtschapen lieden, wilden niets voor niets hebben en brachten daarom een tradi tioneel geschenk mede, een Twentse krentenmik. Op bijgaande foto ziet U dit respectabele brood, ver sierd met een bekende kreet, van eigenaar verwisselen. UllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Wanneer je als doodgewoon sterveling met een slecht gevulde portemonnaie neigingen krijgt iets van de wereld te zien dan vereist dat de nodige voorbe reidingen, waarvan de meeste betrekking hebben op het financiële probleem. Maar wij konden tot een voor onze beurs aanvaard bare overeenkomst komen en zo belandden wij door de goede zorgen van de F.T.S. (Franse Toeristen Ser vice, een semi-officiële Franse instelling) in „la ville lumière." „Wij zijn in Parijs geweest, Het was er een reuze feest." Inderdaad lijkt het in Parijs met z'n talloze terras sen en terrasjes, z'n gemakkelijke levenshouding, z'n gezellige drukte en z'n snelle, maar toch niet jachtige tempo, altijd feest. Of je nu op een bank zit op de Place de l'Etoile en de verkeerswirwar rondom de Are de Triomphe aan je laat voorbijgaan, dan wel op een terras van een cafébar op de Place de Clichy of op een (kleiner) terrasje op de Place Pigalle (waar het rosse leven van de Zandstraatpardon van Montmartre, bruist) van je „vin blanc" of „bière de luxe" geniet, het is overal een even gezellige boel als vroeger in Holland op 31 Augustus (zaliger nagedach tenis), al ontbreken hier dan de toeters en de oranje sjerpen van de jeugd. In zo'n paar dagen Parijs kun je natuurlijk niet alles „verwerken"; l'Opéra en Moulin Rouge, Tabarin en Casino de Paris, zij zouden teveel van onze schaarse spaarduiten verslonden hebben en nog meer zouden dat gedaan hebben de talloze gelegenheden op de Place Pigalle, waar goud-gegalonneerde portiers onze belangstelling trachten te wekken voor de diverse tentoonstellingen: „tout nu", van 22 uur af de gehele nacht door," en ondeugende plaatjes voor de nodige reclame zorgen. Welk een arbeidsterrein zou hier voor onze Hollandse wetgevers zijn weggelegd; zij zouden hun levenswerk kunnen vinden in het bestrijden van deze poel der zonde Je wilt in Parijs natuurlijk de Tuilerieën zien en de Sacré Coeur en het graf van Napoleon en je mag Ver sailles en Fontainebleau en het Louvre niet missen, evenmin als de Notre Dame maar als Heinekensman is toch je aandacht niet minder gevestigd op de ter rassen, die zich in vele buurten honderden meters lang aaneenrijen en waar tot je verbazing heus niet alleen „du vin" wordt geconsumeerd, zoals je in dit wijnland zou verwachten, maar vooral in de „betere" café's bijna evenveel bier. Wat is de Hollander toch een raar wezen. De Engelsman kent vele biersoorten en geniet daarvan in ruime mate, des Duitsers voorliefde voor zijn na tionale drank is bekend en de Belg is de grootste bierconsument van ons werelddeel. Wanneer wij nu zien, dat la douce France, behalve het dagelijks rant soen wijn nog met graagte goed en veel bier savou reert dan is ons goede vaderland wel een eiland van biersoberheid, waar de heren van het C.B.K. royaal met bierglazen kunnen zijn, omdat het aantal bier drinkers, dat zij aantreffen op hun speurtochten, nauwelijks 10 uitmaakt van het aantal gasten, dat de koffiehuizen bevolkt. Een troost is, dat in Holland het bierverbruik naar mijn bescheiden opinie zo laag is dat het alleen nog maar kan stijgen en dat zal het zeker doen, want als ons Hollanders maar vaak genoeg verteld wordt dat overal ter wereld ons bier „het meest getapt is" (in 1951 zou de totale bierexport van ons kleine landje wel eens de 50.000.000 liters, dat is bijna tweehon derd millioen glazen! kunnen overschrijden) dan zullen wij ons zeker ook weer op het bier werpen, want heeft „het buitenland" in onze ogen niet altijd gelijk? Maar ik ben afgedwaald. Ik heb enige simpele regeltjes over een paar gezellige vacantiedagen in Frankrijk's hoofdstad voor U willen neerpennen en kan U zeggen, dat Kees Brusse's Parijse praatjes voor de A.V.R.O.-microfoon voortaan mijn speciale aan dacht zullen hebben. Kg.

Vers van 't Vat | 1951 | | pagina 5