14 VAN OVER DE ZOMER Het heb duidelijk in de krante gestaan, der ben haas geen zomerse dagen geweest van 't jaar. Dee- pressies hier en daar en overal en geen enkel hitte- gollefie. Koba hep der zomerjurk noch niet angehad! Die zomers van vroeger, waar ben ze gebleven? Veertien dagen geen wolkie an de lucht en ze konde de vatten bier niet angerold krijge. Bij vernemen hoorde ik dat nau alles naar de boote word gereje voor de exksport. Die echte ouwerwetse bierdrinkers van vroeger zie je nie meer, maar ik zeg maar, dat verwondert mijn niks. In me jonge jaren had je voor een stuiver een pot Heineken's gerste waar je in happe kon. Nou maggie blij zijn as-ie voor sefe stuivers ter eg kan en dan hebbie nog maar een glaasie, dat we vroeger een lampie zoue noeme. Tis zonde. Nee, ik ben nog altijd niet an die wereld van tegens- woordig gewend. Neem nou die Koninginnedag. Wat was dat vroeger niet lollig op 31 Augustus. De meeste zaake hadden een heele of een halleve dag vrij en der was overal wat te doen. Versierde straten en standwerkers en je dronk een lekker glaasie bier en je had lol. En nou is der Koninginnedag op 30 April en der is geen zodemarijs meer an. Geen versiering en geen bloemenkorsoo en geen draad te beleven. Me zoon Piet seg datte we het hier verkeert doen. In Frankrijk viere ze 14 Juli elk jaar (das vanwege de Franse revolutsie) en in Engeland viere ze de verjaardag van de Konink altijd op dezelfde dag, midde in de zomer, ook al is tie dan heel niet jarig. Kijk, das prakties, dat zoue wij ook motte doen. Me hebben nou zo lang ik me heuge ken Koninginne dag geviert op 31 Augustus en dat was het ent van de vakansietijd en me hadde mooi weer en lol en der werd een lekker glaassie bier gedronke en nou is het allemaal weg. Ik heb altijd geroepe leife de Willemien en nou zeg ik noch leife de Julliaan, maar der verjaardag is ver keerd. Kene de heren in Den Haag nou niet net doen als in Engeland? Ken meheer Stikker daar nouw niks an doen? Dan hebbe me onze ouwerwesse Konin ginnedag tenminste weer terug en dan kenne me kleinkinders (die der nog nie benne!) ook nog is hosse en plezier hebben. Die schape zalle anders nie veel te beleve hebbe als het zo doorgaat as nou. Mot je voorstellen dat je over een poossie Koninginnedag op 31 Januari hep. Dan blijve me allemaal thuis bij de kachel met een oranje lindje om de pook. Addenooje, geef mijn dan maar een potje bier op 31 Augustus. Uw GERRIT. 30 Augustus 1951. Onze Rotterdamse brouwerij in 1875 Plaatsten wij in ons vorig nummer een foto van onze brouwerij in Amsterdam kort na 1875 thans kunnen wij uit dezelfde tijd een foto publiceren van onze brouwerij in Rotterdam. Op de voorgrond ziet men het schapenland, terwijl onder meer op deze foto nog duidelijk zijn te onderscheiden de zgn. „kap" (thans enigszins anders van vorm), alsmede een deel van het woonhuis van de Heer Gombert. (Het voorste stuk van diens woonhuis dateert van 1886). Het is ons niet gelukt te weten te komen aan wie het wasgoed toebehoort, dat op de voorgrond te bleken ligt

Vers van 't Vat | 1951 | | pagina 14