uit öe qoeöe, ouöe tijd arncLval Engeland„Lof des alcohols" 6 Gedurende zijn verlof overhandigde de heer Pelle- kaan mij 2 oude en vuile zilveren munten, die bij graafwerk op het terrein van de brouwerij in Lagos door een neger gevonden werden, die ze aan de heer Pellekaan gaf. Deze munten zijn hier in Rotterdam schoongemaakt, waarbij bleek, dat de ene munt een Mexicaanse munt is uit het jaar 1879, terwijl de andere een Braziliaanse munt is uit het jaar 1863 (een milreis), geslagen onder de regering van Keizer Pedro II. Men vraagt zich nu af, hoe deze munten uit Zuid- Amerika, waar men toch zelf voldoende tropische producten had, in Lagos zijn gekomen. De veronder stelling ligt voor de hand, dat men hier met een ander veelbegeerd artikel te maken gehad heeft, en wel met negerslaven. De invoer van Afrikaanse negerslaven werd in Brazilië in het jaar 1850 ver boden. Dit heeft tot hevige protesten geleid en het heeft tot 1888 geduurd, voordat de slavernij daar werd afgeschaft. Ik waag hier nu de veronderstelling, dat de hier boven genoemde munstukken toch gebruikt zijn voor de slavenhandel, die hier dan wel een dubbele „zwarte handel" genoemd mag worden. M.i. mag men gevoeglijk aannemen, dat het terrein van de brouwerij in Lagos, dat vlak bij de natuurlijke haven van Nigeria gelegen is, een rol heeft gespeeld bij het verfoeilijke bedrijf dat slavenhandel heet. lllllllllllll!llli::illlllll!llllllllllli:iillllll!ll!llllillilllllllll llllilllllllHIII!lllllll!lllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllll!llll!lllllll!llllll!llllllllllllllllll!'!r: '"I||||!I!!I!I!!!!!|||||| Het Britse medische tijdschrift Medical Journal wijdt onder de titel „Dronk op Bacchus" een artikel aan de verdiensten van de alcohol. Het schrijft o.m.: „Een glas sherry vergroot de eet- en werklust. In vergelijking met onze voorouders zijn wij erg matig. De dagen zijn voorbij, dat bier door dames en school jongens aan het ontbijt gedronken werd en sherry wat later in de ochtend." Over bier, „De nationale drank sinds 1500," schrijft het blad verder, dat het de zorgen verlicht en een sfeer van verdraagzaamheid en warmte geeft. 't Is weer voorbijDe Prins is weer beeldhouwer en zijn raad van elf zijn weer schilders, edelsmeden, ont werpers en tekenaars. Het is voorbij het carna valsfeest in de Sociëteit Arti et Amicitiae te Amsterdam, een carnavalsfeest in het te ken van het bier, georgani seerd in samenwerking met het C.B.K. En al willen wij dan niet beweren, dat wij net zo goed carnaval kunnen vieren als de zuiderlingen, een feest was het en bier is er gedronken. En toen Prins Carnaval ge zeten op een biervat door vier brouwersknechten werd rondgedragen, konden wij de sfeer van Oeteldonk in ons hart laten binnendringen. Toegegeven, ze kunnen het stukken beter beneden de Moerdijk, maar daar hadden ze dan in ieder geval geen Jan de Cler met (charmant) gezelschap, want die was bij ons, die derde Februari, en vrolijk werd zijn bier liedje meegezongen: Drink eens uit, gooi het restje naar beneden Het is de hoogste tijd nu voor een tweede En na zo'n heerlijk tweede glaasje schuimend bier Heb je trek in nummer drie en nummer vier, Vijf, zes, zeven en acht, negen, tien. En tien zijn het er geworden, zo niet meer. Want carnaval is een bont feest, waar men toch minstens gedeeltelijk het verstand dient te verliezen. Maar dat is moeilijk met die noorderlingen, die hun dagelijkse zorgjes zelfs op zo'n avond niet kunnen vergeten. Echt gek krijg je ze niet, of misschien toch. Wanneer je de volmaakt dwaze wandschilderingen zag, waarmede een aantal schilders-leden van Arti alle wanden van de societeitszaal hadden versierd, wanneer je een ernstig Heineken's man als Rus ver momd met een Hongaarse zag rondhuppelen, wan neer je de directeur van een bevriende brouwerij met een fez op het hoofd rondedansjes zag plegen, wanneer we al die Turken, Pierrettes, Mexicanen of zo meer gekken zagen dansen en hossen, dan was er bij deze koele noorderlingen misschien toch wel een radertje los gesprongenen ja, daar was het dan ook carnaval voor! (Nw. R'damse Courant, 23 Dec. 1950) E.

Vers van 't Vat | 1951 | | pagina 6