een lier met een staaldraad Bovenste: bodemmes Midden: krommes Onderstetrekmes Ondersponriny In de breedste duigen wordt een gat geboord, dat spongat heet, waar later een sponrinig in gedraaid wordt. De bodems worden in de romp gemaakt en zo is een vat ontstaan. Voor het vat in elkaar gaat worden tussen de duigen en in de kozen biezen gedaan hetgeen lekken voor komt. Het vat wordt opgeschaafd en afgewerkt, er worden banden om gemaakt en er wordt een spon- ring in gedraaid. Tenslotte worden er nummers in gebrand en ijkplaten opgemaakt. Nu is het vat klaar ter pekking naar de pekkerij te gaan. Zo is het bierfust ontstaan en klaar voor het vullen met bier. v. R. in elkaar gezet en uitgericht opdat het vat niet scheef wordt. Daarna worden de koppen aan beide zijden afgekopt en wordt er een groef of kroos in geschaafd waar een bodem in moet komen. De maat van de bodem wordt genomen door middel van een passer, deze wordt zover opengezet dat de afstand tussen beide passerbenen 6 maal op de omtrek van de romp gaat in de kroos gemeten. Deze is gelijk aan de straal van de bodem. De bodem wordt van 3 a 4 stuk ken eikenhout gemaakt welke door ijzeren drevels aan elkaar gezet worden, rond gezaagd met aan de bovenkant een rand geschaafd (krans genaamd). De onderkant wordt met een bodemmes op dikte gesne den zodat de bodem in de kroos past. Zo worden beide bodems pasgemaakt. rust in vuurpot. Doorsnede bodem met <7roef of kroos en 'Biezen uil fust stekend. ■runs

Vers van 't Vat | 1951 | | pagina 5