BuitenUnö SOERABAJA Op 't platje Toen ik gisteravond op mijn platje zat en mijmer de over „ons (eigen)" voetbalveld, eindigden mijn overpeinzingen ermede dat wij ons voetbalveld heb ben om het weer kwijt te geraken. Hoewel dit sta dium nog niet bereikt is, zal ik u de historie ver tellen; tenminste de geschiedenis van ons voetbal veld tot op het huidige moment. Philips, Unilever, B.A.T. en wij bezitten aan de rand van Surabaia een aardig voetbalveld, landelijk gelegen tussen drie kampongs. En als je er zo langs rijdt, lijkt het zelfs een normaal voetbalveld, maar dat laatste klopt toch niet helemaal. Ruim een half jaar geleden kwam dit veld na veel moeite en zorgen gereed en bij eerste inspectie door le vier trotse bezitters bleek het door de aannemers gekweekte grastapijt te zijn beperkt tot enkele vier kante metertjes, terwijl dit grastekort keurig werd opgevangen door een eminent teveel aan stenen van elke gewenste grootte. Dus werd sportief besloten om zelfbeheersing te betrachten door eerst de ste nen weg te halen, het gras uit te poten en dit te laten groeien, zonder het veld nog te bespelen, 't Kon, want volgens het hier gevestigde zusje van de Bilt zou de droge tijd eerst met twee maanden vertraging arriveren. Wie echter geen tijd bleken te hebben om zo lang te wachten waren de kampongbewoners, die in een minimum van tijd een paar bamboestokken in de grond hadden gepoot en lustig onze prille gras sprietjes het hoekje om begonnen te spelen. Hoewel allerwegen bewondering bestaat voor de wijze waarop deze luidjes met hun blote kakkies een bal het gehele veld overtrappen, vonden wij in deze omstandigheden toch dat het seizoen nog niet ge opend diende te worden. Dus werd volgens interna tionaal recept terstond een commissie ingesteld tot bestudering van de middelen ter voorkoming van op gemeld kwaad (C.B.M.V.O.K.), bestaande uit be stuursleden van alle vier sportclubs. Na uitgebreid onderzoek bleek het deze commissie dat een houten omheining ongeveer 10.000 zou kosten, wat een onverwachts maar daarom niet minder definitief fail lissement der vier clubs tengevolge zou hebben Proefnemingen stelden verder vast dat een normaal weggeschoten bal zonder verwijl "een gat in een bam boe omheining boort en daardoor de benen neemt, terwijl men het er tevens roerend over eens was dat een ijzer draad-omheining niet in staat zou zijn om de orangetjes kampong van het veld te houden. Gezien de machts- en krachtsverhoudingen bleek tenslotte geen enkele waker voor hoeveel rupia's ook genegen om het op te nemen tegen een gehele kampong, laat staan tegen drie. En al die tijd werd er maar door iedereen op ons veld gespeeld, behalve door ons zelf. Toen de besprekingen na 2 maanden, zoals dit bij een commissie van goeden huize behoort, in een im passe waren gekomen, deed de droge tijd zijn intrede en bleek het gras zich noch van de commissie noch van de voorbarige voetballerij iets te hebben aange trokken. Het veld was mooi egaal groen, dus werd de commissie ontbonden en zouden we zelf gaan spelen. Na de openingswedstrijd, die wij gewoonte getrouw verloren maar waarbij het bier best bleek te zijn, werd een dagindeling gemaakt en kreeg elk der vier clubs een speeldag toegewezen. De andere drie dagen van de week werd het veld zittende de vergadering verhuurd aan andere verenigingen om een deel der onderhoudskosten te dekken. Het bleek echter aldra dat wij ten onrechte waren uitgegaan van de begrippen eigendom en bezit. De B.A.T. was het eerst aan de beurt, doch toen de tabakkers in compleet voetbaltenue op hun veld kwamen was er juist een belangrijke wedstrijd be gonnen tussen een zeventiental van kampong no. 1 en een twintigtal van kampong no. 2. Om verdere misverstanden te voorkomen werd de B.A.T.-mensen terstond duidelijk gemaakt dat behalve dat zij na tuurlijk niet aan de beurt kwamen om te spelen zij tevens niet het veld op mochten om te kijken; onder dankbetuiging voor de juist aangebrachte goal- palen, netten en kalklijnen werd hun vriendelijk doch zeer dringend verzocht om eens een andere keer te komen kijken of het veld soms vrij was. Tijdens een inderhaast bijeen geroepen vergadering werd node besloten om een der drie verhuurde da gen weer terug te nemen en gratis af te staan aan de drie kampongs ter versteviging van de goede na buurschap. Dit aanbod werd aanvaard en vol goede moed gingen wij op ons veld spelen in het vertrou wen het varkentje vakkundig gewassen te hebben. Binnen een week was de toestand echter al zo, dat kampong no. 1 de cadeau ontvangen dag geheel voor eigen gebruik had geannexeerd, terwijl de twee andere kampongs dus zonder gewetensbezwaren met hun introducé's op onze dagen speelden. Ten einde raad werd besloten om nog een reeds verhuurde dag aan de kampongs cadeau te geven, hetgeen werd ge accepteerd onder de voorwaarde dat wij onverwijld avondverlichting aan zouden brengen. Met een glimlach op ons gezicht, doch met wan hoop in ons hart, hebben wij aangetoond dat wij deze verlichting hoezeer het ons ook speet en zo niet konden bijleveren wegens te hoge kosten voor vier arme sportclubs en gelukkig konden begunstig den ons standpunt in dezen begrijpen zodat wij van de verlichtingsverplichting werden ontheven. Vijf van de zeven dagen behoort het veld op dit ogenblik aan ons maar wij houden ons hart vast, want er zijn zeker wel honderd kampongs in Surabaia en een week heeft maar zeven dagen. K. SINGAPORE FEEST BIJ DE A.B.C. Op 18 November is te Singapore het nieuwe entre pot met spoorwegaansluiting bij de Archipelago Brewery Cy in gebruik genomen. De opening werd verricht door Z. Ex. de Gouverneur van Singapore, die daartoe per speciale trein op het spoorwegempla cement van de brouwerij was aangekomen. De opening werd met zeer geslaagde feestelijkheden besloten.

Vers van 't Vat | 1950 | | pagina 7