Kerstnacht f.S.Z. verbindingen, die zich op de bodem afzetten. De bakken lopen enigszins hellend af, zodat, als we de stop uit het lozingsgat nemen, de vloeistof via de blauwe bierleiding wegstroomt om door een lager gelegen koelapparaat verder gekoeld te worden tot 5 a 6°. Van het koelapparaat loopt de wort naar de tanks in de onderste of bovenste gistkelder, terwijl onder weg vanuit een drukketel gist wordt toegevoegd. De beide gistkelders bevatten in totaal 64 grote open of gesloten, van binnen blauw geëmailleerde tanks, met een gezamenlijke inhoud van 13.500 hl. Behalve de kelderruimte zélf kunnen ook de afzonderlijke tanks nog gekoeld worden door spiralen, waardoor koud water stroomt. In deze grote, zuivere bakken vindt nu de grote, geheimzinnige strijd plaats, die de wort, de weeïg- zoete moutsuikeroplossing, omvormt tot jongbier. De troepen geworpen in deze strijd, bevinden zich in de gist. Het zijn enzymen, die o.a. de aanwezige suikers omzetten tot alcohol en koolzuur. Als de strijd geëindigd is de slag duurt onge veer 10 a 12 dagen dan hebben de aanstichters (de gistcellen) zich, zoals bij zovele oorlogen het geval is, dikgegeten, verrijkt en vermenigvuldigd en wachten op de bodem van de tanks rustig tot het jongbier wordt weggepompt naar de legkelders om een nagistingskuur van ca. 2 maanden te ondergaan. De gist wordt als waardevol bijproduct van het brouwproces verzameld en verkocht, behalve een Trappenhuis Gistkeldergebouw Amsterdam deel, dat zijn krachten weer moet geven aan een volgend brouwsel. Van het hele ingewikkelde gistingsproces is voor de bezoeker van de gistkelders echter niets anders te zien dan de witgekuifde schuimkoppen, die naar de mate van voortgang van het gistingsproces over de randen van de tanks komen heenkijken. En verder ons beroemde „servies". Dit zijn de kleine proefglaasjes, ca. 6 cm hoog, die men met de gistende wort kan vullen om te zien, hoe de gist zich afzet en wanneer eindelijk het jongbier rijp genoeg is om geslangd te worden, d.i. weggepompt te worden naar de legkelders. Dit servies vormt blijkbaar een grote aantrekkingskracht voor souve nir-jagers. Vooral onze zeevarende buitenlandse gasten blijken een grijpgrage voorliefde voor derge lijk spul te hebben, doch bij een "don't touch it" van de excursieleider verdwijnen de handen schielijk in de zakken van hun wijde pantalons. Er is eens een schrandere bezoeker geweest, die uit zijn blote hoofd uitrekende, dat de inhoud van de gevulde tanks ongeveer 1.350.000 kg woog en de tanks-zelf met een gemiddeld gewicht van 3000 kg op 192.000 kg kwamen. Hij behoefde er toen het gewicht van de verdere apparatuur, de bottelarij in de parterre en het ge bouw-als-zodanig niet eens bij te tellen om zich de scherpzinnige conclusie te vormen, dat Amsterdam, die grote stad, toch wel gebouwd moet zijn op heel solide palen! solide palen! vdz. In deze nacht van wonderen hopen wij weer Zijn stem te horen. In de ogen der luisterende kinderen wordt 't Kindeke opnieuw geboren. Wi] zien een hard gezicht ontspannen, en de vrede herwinnen door de tere gloed van 't kaarsenlicht. De geur der dennen weeft ons in. De oude mensen worden stille wijzen, uit de beslotenheid der kring gaan hun gedachten reizen, langs voorbije jaren, naar een herinnering. De verwachting onzer wensen vinden wij weer in dit Begin.

Vers van 't Vat | 1950 | | pagina 3