9 BRUSSEL Beste Heren, Ik woon met Pa en Moeke in de Vlaanderestraat 13 te Brussel en ben gisteren 9 jare geworde. Onze zuster Line is 18 en woont bij ons in. Line is 'n mispunt en maak me altied bang met 't gele gevaar; ze zegt dat ikke dan wor geliek Pake toen ie eens met 'n luchtbal is opgegaan met een kertierfees; toen ie onder kwam was ie helemaal geel en Teun de kwoffeur zegde dat dat de geelverf was; ook bekom ik dan een vleg, zeg Line, zoals de schineze; alle maal bate we de estaminé „In de eendrag uut". We heten allemaal Dhaveloze en ik heet Loeke; we ver- kope 't beste bier van belgiek, dat bekomme we van de braserie Witstaar, voor de snops verkope we 'n vreemd bier dat heet Hennekes uit Rot of Aamster dam dat weet ikke niet meer maar wat ikke welïe weet dat is dat Pake zich zoo nu en dan vergallop- peert van robinet en Witstaar voor Hennekes tapt en vraag dan zeve in plaats van vief frankskes maar dat tussche ons, zulle. Gister was de délégé van de Witstaar in ons estaminé, dat is onze leeverlancier van de biere en die zegde ons dat de heere van de braserie Henne kes van de bove moerdeik kurieus ware naar wat ier in Brussel te koop was. Hij heef ook nog gezeg dat die heere nie niuwgierig ware maar alles graag wiste. Ewel, zei Moeke, die juus den twiede Witstaar aan onze délégé uit onze goude pomp tapte, ewel junkske, hedde gij nie de eerste pries op school in 't hollands? Ewel, dat is iets voor oe, menneke, zulle en meteen 'n goede eksersies. De délégé was zoo content dat ie z'n derde glaaske Witstaar leeg wiepte en zegde dat dat een reuze gedach was en dat ie niet veel tied had, „niet veel tied", hm. hm. ie loenste alweer naar een vierde glaske; maar kon tent was ie, daar ben ik zekers van. Ewel ikke zal oewes régulier schrijven maar niet voor oe, zulle, maar om me in 't hollans te perfekteeren; Meester op school zal ook kontent zijn; dat is me 'ne zie- vereer, enfin zoals alle meesters, kaspiés zegge ze ier in Brussel; ie komt ier dikwijls over de vloer; als ie z'n eerste glas Witstaar leegslurpt ben ik 'ne scobbejaak, na twee witte en twee hennekes word ie sentimenteel, zegge Moeke en Line en dan ben ikke 'n engel en de eerste van de klas. Line kan 'm nie uitstaan want als ie zoo zievert, parlevinkt ie als onze majeur, maakt ie komplimentjes en Griet uit de Walvis, onze valse konkurrent, zegt dat ie bij haar in de staminé 't zelfde doet. Gister avond heb ikke met Pa de stad ingemoogt, mon dieu wat was datte schon zulle en leutig, Brussel was een stuk fuurwerk, alles maar fonkelende lichies. Pa bromde „waar hale die braseurs toch de cente vandan" ik mot ook zo eene lichreklaam vrage aan de Witstaar, en ook wat meer ies om m'n bier te verfrissen, ze kunne 't bes doen as we dat allemaal bekieke; sterre ware er, verlichte sterre maar zonder jézeke van kersmis, wel stond in 't midde van die sterre „drink Witstaar" en ik aan 't peinze „wat mag meheer pastoor daar van peinze". Weiders zag ik op 'n dak van 'ne estaminé „drink Perle Culier"; ikke vroeg aan pake of er nog meer perrels ware dan ons moeke en ie antwoorde „hélaas ja m'n junske". Nog verders op een estaminé „Ekla" hoep uit hoep an hoep uit hoep an, 't was om blind te worde dan zwart dan licht en toen ik aan Pa vroeg wat das was zegde ie „bier, ook bier". Die bliksemflitse? Moes dat bier voorstelle? Verders, op 'ne estaminé „Koek Elberg" „En dat Pap pie?" „Ook bier, m'n junske". Ikke heb maar niet verders meer gevraag maar ikke heb gepeins, „wat mote wij belse toch slimme loerikke zijn om dat allemaal onder onze klak te duwe". (Ik heb 'ne niewe klak bekomme omdat ik 9 jaar ben geworre.) Toen we 'n half uurke gewandeld hadde vroeg Pa „hedde g'n dors, Loeke?" Ikke had 'm in de smieze en zei maar „Ja". Vief minute late zaten we bij Guus Wafers ui 't koffiepot je, 'n kollega van Pa wonende Plattesteen te Brussel en die ook Witstaar en Hennekes ver koop; Guus liet z'n vrouw tappe en kwam bij ons zitte, binnens eenalve minuut hadde pa en Guus hun glas Witstaar uut en stong voor mij 'n kokka- kolla. Dat was nou nie juus m'n goesting, ik was negen en wilde ook wel eens proeve van de wit en de hennekes; en toe Pa en Guus, die scheel is, zich even omdraaide had ik de helft van hun glaske er in gewip; toen ze elkander zich eigen weer om draaiden, bekeken ze elkander vals en peinsde dat de en de ander z'n glaske had leeg gewip; na 't derde rondje had ik weer zoo'n okkasie; délusieus was dat zulle; na het vierde glaske begonne ze over polletiek; Pa zegde dat de oude minister Spaak zegde dat alles spaak liep, bie 't vijfde glaske kalde ze luud op en toen Pa over de Benelux begon kwam kregen ze misérie. Ikke zag juus twee Pap pies en twee Gusen, toen we 'm afstapte; op straat kreeg ik goesting om een liedje van Hurlebrink te blère maar ikke bekwam 'ne stomp van Pa en toen ik tuus kwam, werd ik 't bed door moe en naar m'n tiende verjaringsdag ingestomp. Heren ik moet er van afstappe want ik mot m'n geschiedenis nog lere, ik mot U nog veel vertellen van een bloemkorzo die ze hier in 't woud van swagnie hebbe gehoude en ook van Heere gedupeer de van de eerste en tweede kamer die weer an 't ziever zien gegaan en geen tied meer hebben om naar de beste kamer te gaan zegde een communis- tise gedupeerde aan Pa toen ik voor de kontoir stonde te zievere. Ik zeg U adju tot de volgende keer en hoop te blieven oe trouwe korrespondent. LOEKE D'HAVENLOZE, „In de Eendracht", Vlaanderestraat 13 te Brussel.

Vers van 't Vat | 1950 | | pagina 9