5 beneden was gegaan. Men zou daarmede spoedig op een peil gekomen zijn, waarbij de M.B.L. geen winst meer maken zou. In tegenstelling tot de M.B.L. die slechts een brouwerij had, zou Beek dit beter kunnen verdragen, daar zij ook in Batavia een brouwerij bezat en men met de in Batavia gemaakte winsten eventuele verliezen in Singapore kon dekken. Door deze toestand ontstond er bij Heineken een drang om Beek ook in Ned.-Indië te bevechten. Men dacht over een derde brouwerij in Semarang of Medan, maar vele varkens maken de spoeling dun en het zou dus beter zijn het bij twee brouwe rijen in Ned.-Indië te laten en de hand te leggen op de brouwerij in Soerabaja. Dit bleek echter zeer moeilijk, daar de brouwerij in Soerabaja gecontro leerd werd door de Interbra te Brussel, die behalve deze brouwerij nog belangen in verschillende an dere brouwerijen, voornamelijk in België, de Congo en Frankrijk bezat. Tenslotte gelukte het in December 1935 aan Hei neken de meerderheid te krijgen in de gehele Inter bra en daarmede de zeggenschap in de brouwerij te Soerabaja te veroveren. Tengevolge hiervan werden in het voorjaar van 1936 Jhr. Feith en Ir. van Goor naar Ned.-Indië gezonden om na te gaan wat gebeu ren moest om in Soerabaja zover te komen, dat men van daar met meer succes Beck's Batavia bieren zou kunnen bevechten. Een grote moeilijkheid bleek te zijn, dat de brou werij in Soerabaja zich tegenover het Nathan Insti tuut verplicht had nog lange jaren uitsluitend bie ren te verkopen, die volgens de methode van Nathan (zonder legkelder) gemaakt waren, zodat de door Heineken in Rotterdam gebruikte werkwijze niet toegepast mocht worden. Na terugkeer van de reis gelukte het echter langs minnelijke weg van Dr. Nathan een ontheffing van jdeze bepaling te krijgen, waardoor het mogelijk werd in Soerabaja kelders bij te bouwen en in 1937 met Heineken's bier aan de markt te komen. Het succes hiervan was zeer groot, in 1938 moesten de gebouwde kelders al worden uitgebreid. Spoedig daarna begon Beck in te zien, dat zij geen voorrangspositie zou kunnen handhaven en was het mogelijk, zowel voor Ned.-Indië als voor Malakka overeenkomsten te maken, waarbij hun en onze be langen werden beschermd. Lang heeft deze toestand niet geduurd. Bij het uitbreken van de oorlog tussen Duitsland en Enge land in September 1939 werd de brouwerij van Beek in Singapore als vijandelijk eigendom door het gou vernement van de Straits Settlements in beslag ge nomen en hetzelfde gebeurde op 10 Mei 1940, toen de Duitse troepen Nederland binnenvielen, in Ba tavia. Het bier brouwen is echter blijkbaar bij de staat niet in al te beste handen. Zowel in Singapore als in Batavia werden de brouwerijen door de gouverne menten nog voor de Japanners kwamen verkocht. In Singapore gelukte het aan de Malayan Breweries er de hand op te leggen, terwijl in Batavia de Duitse brouwerij overging in handen van de Borsumij,die deze ook nu nog in samenwerking met de Drie Hoefijzers te Breda exploiteert. Go. EEN V.I.P. OP REIS Weet U niet, wat een V.I.P. is? Dit betekent: „very important person" (zeer belangrijk personage). De internationale hotels, reisbureaux, spoorlijnen en luchtvaartmaatschappijen duiden hiermede gasten of passagiers aan, die met bijzondere zorg moeten worden behandeld. Nu wilde het geval, dat Ir. Van Goor om verschil lende redenen juist op een bepaalde datum de Oceaan moest oversteken en aangezien het enige moeite kostte om precies op die dag bij een van de luchtvaartlijnen een plaats te krijgen, werd bereikt, dat de heer Van Goor als V.I.P. beschouwd werd met het resultaat, dat hij niet alleen terstond een plaats kreeg, maar ook dat bij zijn aankomst in Amerika onmiddellijk een perscommuniqué werd uitgegeven, waarbij bovenstaande foto werd ver spreid. Als onderschrift werd vermeld: „De heer Van Goor ontvangt reisinlichtingen van Louise Priestly, stewardess van de American Overseas Airlines." COPIE VOOR HET VOLGEND NUMMER Herhaaldelijk moet de verschijning van Vers van 't Vat worden opgeschoven omdat niet alle copie tijdig in het bezit van de redactie is. Mogen wij er nog eens met klem op aandringen, dat voor ons volgend num mer alle bijdragen vóór 7 December a.s. worden in gezonden? Het ligt n.l. in de bedoeling kort voor Kerstmis het vijfde nummer van Vers van 't Vat te doen verschijnen. Voor Uw aller medewerking zegt de redactie bij voorbaat dank.

Vers van 't Vat | 1950 | | pagina 5