GEDENKBOEK Afgelaste reportage De terugkeer van de M iddeleeuiven 4 75-jarig bestaan Het blijkt dat nog een 'beperkt aantal exem plaren van het gedenkboek dat ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van de Heineken's Brouwerij werd uitgegeven beschikbaar kan komen voor gratis uitreiking. Leden van het personeel die om een of andere reden dit boek nog niet hebben ontvan gen en die op het bezit ervan prijs stellen, kun nen een exemplaar aanvragen bij Mr. Har mens van ons kantoor te Amsterdam of Mej. D. Scheffers van ons kantoor te Rotterdam. Ik las vanavond nog in Elsevier wat Buning schrijft van Britse kathedralen en wat Piet Bakker en Jo Spier verhalen van 't warme land aan Kaap en Vaal-rivier. 'k Las ook, dat d'oude Praetvaer Elias weer ronddoolt door zijn oud, geliefd Parijs en zo is iedereen, die schrijft, op reis en zonder schade aan de eigen kas! Ik heh een reportage in mijn achterhoofd van 'n wereldreis langs vijftig brouwerijen. Soms zit ik in een hoekje stil te schreien om IJ, wien men dit ongeboren schoons ontrooft. Want 'k las vanavond nog in Elsevier; Wie verre reizen doet, kan wonderveel verhalen, maar Zoete Lieve Gerritje, die opdraait voor 't betalen, duikt onder in Den Bosch; daarom blijf ik maar hier! ivdz. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In onze dienst traden Mej. W. H. M. du Buf Mej. E. J. van Emmerik Mej. A. J. de Goederen Mej. N. Schouten Mej. M. C. v. d. Spek Rotterdam (flessen adm.) Rotterdam (exportafd.) Rotterdam (flessen adm.) Rotterdam (boekh. prov.) Rotterdam (flessen adm.) Onze dienst verlieten: Mej. H. Idenburg Kantoor Rotterdam Mej. J. van Oeveren Kantoor Rotterdam (Tijdelijk personeel is op dit lijstje niet vermeld). De gecostumeerde propaganda-boottocht voor „Het bier is weer Best" is tot tweemaal toe een week uit gesteld, hetgeen ik de organiserende heren uiterst kwalijk neem. Op de dag, dat het nu wèl doorgaat, ben ik nl. buiten de stad en daarmee is mijn grote kans verkeken om voor de eerste keer in mijn leven de schroom te overwinnen om mij publiekelijk in een gek pakkie te vertonen. Weliswaar had ik aan mijn bereidverklaring tot deelneming de voorwaarde ver bonden van een absoluut onherkenbare vermomming, maar de stap was toch groot en het is jammer, onuit sprekelijk jammer. Temeer, daar ik door die verkleedpartij misschien het gevoel had kunnen terugwinnen, dat ik al zolang kwijt ben, nl. van met mijn tijd mee te gaan. Ik heb mij deze zomer herhaaldelijk een beetje geschaamd om nog zo in mijn gewone burgerpakkie rond te lopen, terwijl iedereen, hetzij in Damstadt, in de Kalver- straat, in Oud-Rotterdam, ja in Doetinchem en Derde Gasselternijeveensemond zich beijverde om zich uit te dossen in 't middeleeuws of daaromtrent. Men schijnt toch het tegenwoordige leven niet erg ge zellig meer te vinden. En dat, terwijl het bier weer zo best is, de kastelein weer zo voorkomend, de barkruk zo hoog en de gesprekstof zo plezant. En daar zitten ze dan, de struisvogels, achter hun bordpapieren geveltjes, op ongemakkelijke houten stoeltjes of biervaatjes, onder bordpapieren lantarens en bordpapieren gewelven, hun halzen te krommen om te kijken door imitatie glas-in-lood-raampjes, al lemaal leugens en daar middenin maar één onom stotelijke. vertrouwenwekkende waarheid: Het Bier is weer Best. Niettemin, er zitten ook goede kanten aan. Wij hadden in Damstadt een Middeleeuwse nar, die zich tegenover de bloem van twintigste-eeuws Amster dam vrijheden kon permitteren, die hij in zijn C. A'tje zeker wel achterwege had gelaten. En vele hu welijken zijn er door Schout en Schepenen gesloten, die gelukkiger, zij het kortstondiger waren, dan menig houwelyck via de Burgerlijke Stand. En als het waar is, dat geen goud kan opwegen tegen een uur van werkelijk geluk, dan is die drie ton van Damstadt toch nog niet zo heel slecht besteed. En toch. ondanks deze en dergelijke zegeningen en ondanks mijn gemiste verkleedpartij zal ik alle Op perschouten en -schepenen op mijn blote knietjes danken, wanneer de Dam weer de Dam is, Rotterdam weer Rotterdam en Arnhem weer Arnhem in plaats van Parijs. En voor hen, die hun hart verpand had den aan al dat imitatie-oud zal er, nadat alle bord papier naar de mestvaalt is gebracht, alle triplex voor een zacht prijsje aan een tweedehandstimmerman is verkocht, nadat alle pakkies via de stomerij weer op hun oude plaatsje op de rekken zijn gehangen, wachtend op het volgend bal-masqué, dan zal er, her haal ik, mijne vrienden, toch nog altijd één troost overblijven, de zegenspreuk van onze dagen, waar geen middeleeuwen tegen aan kunnen: Het Bier is weer Best! v.d.z.

Vers van 't Vat | 1950 | | pagina 4