VACANTIE- 8 Noordwijk aan Zee: Op de grens van kamphuis en hotel ER is op het gebied van vacantie veel veranderd de laatste tientallen jaren. Niet alleen, dat een veel grotere groep uit onze bevolking tegenwoordig in het genot van vacantie met doorbetaling van loon en zelfs met vacantietoeslag is gesteld, maar de vacantie- besteding zelf is zich sterk aan het wijzigen. Niet langer wordt de vacantie beschouwd als een soort rustkuur. De kortere werktijden en de vrije Zaterdag middag laten blijkbaar in het algemeen voldoende ruimte om na het dagelijks werk weer op verhaal te komen. Er is een steeds groeiende neiging naar een actieve vacantiebesteding, naar een sportieve vacantie, liefst met een enigszins romantische inslag. Het zijn heus niet uit sluitend en zelfs niet in de eerste plaats de vacantie- gangers met een bescheiden beurs, die een kamphuis prefereren boven een pension of liever een bungalow huren en zelf hun potje koken dan een week of zo in een hotel te gaan. Natuurlijk, voor het overgrote deel van onze bevolking komt een week met het hele gezin en pension of in een hotel alleen al uit financiële overwegingen niet ter sprake. Maar de overgrote meerderheid, van hen, die zomers de kampeercentra en de kamphuizen bevolken, voelen dit geenszins als een soort tweede rangs toerisme, maar zouden niet anders willen. Het is een probleem van de eerste orde om aan dc millioenen, die er zomers op uit willen trekken een be hoorlijk onderdak te bieden, dat niet al te veel mag kosten. Daar zijn boeken over vol geschreven en ver schillende congressen over belegd. Een extra moeilijkheid ligt in het feit, dat het overgrote deel van die vacanties ligt in de tijd van de schoolvacanties, dus tussen half Juli en eind Augustus. Resultaat: volle treinen en trams, overvolle hotels, pensions, kamphuizen e.d. Gelukkig, dat over deze problemen niet alleen maai gepraat en geschreven is, maar dat zowel het particulie: initiatief van verschillende ondernemers als dat van vacantiegangers zelf al oplossingen aan de hand heeft gedaan. Alvorens nu de verschillende vacantie-mogelijkheden, die er zijn de revue te laten passeren, willen we het eerst eens hebben over twee allerbelangrijkste dingen: de vacantiespreiding in de tijd en in de ruimte. We leven in ons kleine landje met z'n tien millioenen zo'n beetje op een kluitje. Het scheelt niet veel of Neder land is het dichtstbevolkte land van de wereld en de z.g Randstad Holland, d.w.z. de streek van Amsterdam via Zaandam, Haarlem, Leiden, Den Haag naar Rotterdam en Dordrecht is al heel dicht bezaaid met mensen. Het vervelende is nu, dat uit een soort van traditie, het overgrote deel van al die mensen het liefst de laatste week van Juli of de eerste van Augustus met vacantie wil. En dat heus niet alleen zij, die daar min of meer toe gedwongen worden doordat zij schoolgaande kinderen hebben. Kijk maar eens hoevele jonge mensen ge in die tijd onze bossen, heiden en plassen ziet bevolken! Hoe al die lieden op het idee komen, dat juist de maanden Juli en Augustus de meest ideale vacantie- maanden zijn, is ons, eerlijk gezegd een raadsel. Geheel afgezien nog van de afgeladen vervoermiddelen en de moeite om gedurende die maanden ergens buiten een dak boven het hoofd te krijgen, kan ik U met de hand op het hart verklaren, dat de maanden Mei en Juni als regel veel mooier zijn dan de volle zomermaanden en ook Sep tember is gewoonlijk nog een kostelijke maand. Het weer in ons wisselvallige klimaat is in de voor- en nazomer gewoonlijk veel constanter dan in Juli en Augustus. Als U de kans krijgt om dit jaar Uw vacantie buiten de maanden van de grote uittocht te nemen, probeer het dan. 't Zal U best bevallen. Dit wat betreft de spreiding in de tijd. Maar in de ruimte kan ook nog heel wat gespreid worden. Het Gooi, de Utrechtse heuvelrug, de Veluwe, Zuid-Limburg en de kuststrook zijn gewoonlijk overvol. Ik heb het grote voorrecht nogal eens door ons mooie landje te mogen zwerven en ik heb allang opgegeven om te trachten vergelijkingen te treffen tussen de ver schillende landschappen. Voor hem, die oog heeft voor het kleine, is overal in ons land schoonheid te vinden. Maar ook zij, die persé bos en hei willen zien, behoeven zich niet te beperken tot Veluwe of Gooi. Drente, Over ijssel en Brabant bieden minstens zoveel moois. De Achterhoek, Twente en Salland, Noord- en Midden- Limburg kunnen nog tienduizenden vacantiegangers hebben voordat het er half zo vol is als de Veluwe op een mooie dag in begin Augustus. En denk ook eens aan de prachtige stranden van de Zeeuwse eilanden en van Zeeuws-Vlaanderen of, als ge het een beetje hogerop wilt zoeken, van de wadden-eilanden. En voor de fijnproevers zijn er dan nog onze prachtige oude polders, onze stroompjes en de grote rivieren met hun uiterwaarden, het prachtige Friese land met z'n torenende wolkenluchten. Kortom, waar ge ook gaat, schoonheid is overal voor hem, die met open oog en oor door stad en land weet te trekken. Hebt ge al een keuze gemaakt omtrent de plaats waar ge Uw vacantie zult doorbrengen? De plaatselijke V.V.V.

Vers van 't Vat | 1950 | | pagina 8