BuitenUnö 6 Who is Who? Niet, dat wij geloven dat er nog leden van ons per soneel zijn, die onbekend zijn met het bestaan van onze Afdeling Buitenland, maar voor hen, die wel de klok hebben horen luiden maar niet precies weten waar de klepel hangt, wilden wij graag nog een en ander over het ontstaan en de indeling van deze afdeling vertellen nu in ons nieuwe blad hieraan een vaste rubriek zal worden gewijd. Zo gingen wij ons licht eens opsteken bij de heer van Nigtevegt, de administratieve spil, waar omheen cijferstatistieken, bedrijf so verzichten, balansen, ac countantsrapporten en wat dies meer zij, in diverse talen en even zovele valuta's ronddraaien. Op onze vraag wanneer deze afdeling eigenlijk ont staan is, noemde de heer van Nigtevegt: 12 Mei 1936. Op die dag werd een klein groepje, waaronder de heren van Nigtevegt en Gischler door de Directie ver rast met een nieuwe taak en een nieuwe medewerker, de heer Ter Haar, en twee dagen later verschenen enige Belgen met een vrachtauto uit Brussel, waar in de gehele administratie van de brouwerij te Soera- ba ja was geladen. Toen kon het werk beginnen. Hieraan was natuurlijk het een en ander vooraf gegaan. De eerste buitenlandse brouwerij die door Heineken werd overgenomen was de Brasserie Leopold in België. De administratie hiervan bleef echter tot 1942 in Rotterdam; daarna werd het toezicht over gebracht naar Amsterdam. In 1930 had Heineken te zamen met een groep Fran se brouwers en bankiers, die een Zwitserse maat schappij hadden opgericht, genaamd de Sofibra, (Société Financière de Brasserie) een aanzienlijk belang verworven in de Malayan Breweries te Singapore. Tussen 1930 en 1936 was reeds een aanzienlijk stuk werk op technisch gebied ten behoeve van deze brou werij verricht, onder leiding van de heer van Goor. Maar een belangrijke datum was 15/16 September 1937, toen in Zurich het contract werd getekend waar in de Sofibra al haar brouwerij-belangen in Singapore, Egypte, Java, België en de Belgische Congo overdroeg aan de Cobra, de maatschappij waarin thans nog de belangen, die Heineken in het buitenland heeft, voor het grootste gedeelte zijn ondergebracht. De heer van Nigtevegt noemde ons nog een massa andere data, maar wij verwijzen u voor nadere ge gevens liever naar hetgeen hierover in het gedenk boek opgenomen is. Op onze vraag waar nu eigenlijk de brouwerijen, waarmede wij dagelijks te maken hebben, zijn geves tigd, noemde de heer van Nigtevegt allereerst Soera- ba ja, waar de brouwerij ook de naam Heineken draagt. Onlangs is deze naam veranderd in Heineken's Indonesische Bierbrouwerij Maatschappij. Daarna komen 2 brouwerijen te Singapore, de Malayan Breweries Ltd en de A.B.C. Brewery. Deze brouwerijen staan, gelijk het merk „Tiger- beer" aangeeft in het teken van de „tijger" en zo staat eveneens onze brouwerij in Egypte in het teken van de „pyramide", want haar officiële naam is S.A. des Bières Bomonti et Pyramides. Last but not least vermelden wij de jonge Nigerian Brewery te Lagos in West-Afrika waarvan het bier onder het merk „Star" zulk een verrassend succes heeft gehad. Behalve bij de Brasserie Léopold te Brussel, hebben de H.B.M. en de Cobra nog minder grote be langen bij brouwerijen in Alexandrië, de Belgische Congo, Marocco, Indo-China, Palestina en ook is Heineken (geïnteresseerd bij een brouwerij-concern in Frankrijk. Wat wij in Amsterdam doen, zo zei de heer van Nigtevegt, is onder meer een centraal punt vormen, waar zoveel mogelijk gegevens verzameld worden over al deze brouwerijen, waardoor wij in staat zijn de mensen daar ter plaatse met allerlei adviezen steeds van dienst te zijn. Op het terrein van de administratie werd het bud getteringssysteem ingevoerd. Maar ook wanneer de mensen met andere problemen naar Amsterdam komen, kunnen wij hen meestal de gevraagde hulp verlenen. Wij vroegen nog welke plaats de Export-Af deling in het kader van de Afdeling Buitenland inneemt. Het bleek echter dat deze afdeling uit de aard der zaak een zeer geregeld en intensief contact heeft met het overige gedeelte van de Afdeling Buitenland maar verder daar practisch geheel los van staat (behalve bij feestelijke gelegenheden!) De leiding van de dagelijkse gang van zaken van beide afdelingen berust thans bij de heer Ter Haar. Tenslotte vertelde de heer van Nigtevegt, dat de werkverdeling Amsterdam/Rotterdam ook doorge voerd is in de Afdeling Buitenland en dat dit vooral de laatste jaren bijzonder vlot verloopt. Er is een dagelijks intens telefonisch contact tussen de technische staf in Rotterdam en de financieel- administratieve staf te Amsterdam. Op de inkoop-afdeling en de export-afdeling wordt echter ook in Rotterdam belangrijk administratief werk verricht. Er worden geregeld zogenaamde „Technische Ver gaderingen" en „Export-vergaderingen" gehouden, waar de gezamenlijke problemen tussen de staven in beide plaatsen worden besproken. Wij hebben willen trachten met bovenstaand „interview" van de heer van Nigtevegt de lezers van dit bl'ad een inleiding te geven van deze rubriek, waarin medewerkers in binnen- en buitenland het woord zullen krijgen om mededelingen te doen, die verband houden met alles wat de naam Heineken in het buitenland hoog houdt. In een onzer eerstvolgende nummers laten wij U zien wat er op technisch gebied in Rotterdam voor het buitenland wordt gedaan. Brief uit Soerabaja Met grote vreugde ontving ik het bericht, dat een Heineken's Personeelblad zal worden opgericht. Im mers voor de meeste H.B.M.-ers verdwijnen diegenen, die naar een der buitenlandse brouwerijen worden uitgezonden, uit de gezichtskring en daarmede uit de directe belangstelling, terwijl voor de naar het buiten land uitgezondenen, het begrip Heineken reeds bij vertrek uit Nederland, grotere betekenis krijgt. Dit laatste is hoofdzakelijk te danken aan het feit, dat de weinige H.B.M.-ers, die tezamen in een buitenlandse brouwerij werken, nauwer samenhangen dan de em- ployé's der moederbedrijven in Holland en wel omdat zij met een klein aantal in een vreemd land zitten en omdat dit kleine aantal de volle verantwoordelijk heid heeft voor een brouwerij en de brouwerij daar om meer voor hen betekent, dan dit in den regel in Holland het geval is. Ieder bericht van persoonlijke aard wordt dan ook altijd ten zeerste gewaardeerd en een periodiek verschijnend blad voor alle H.B.M.-ers zal zeker overal met vreugde ontvangen worden. Voor

Vers van 't Vat | 1950 | | pagina 6