Bericht van de Voorzitter vervolg Inhoud Verslag van de Raad van Bestuur Jaaroverzicht Overige informatie Lagunitas ook introduceren in delen van de wereld waar de trend naar ambachtelijke bieren zich nog niet heeft gemanifesteerd. Vorm geven aan het cidersegment 2015 was een mijlpaal voor onze cideractiviteiten. We hebben uitstekende vorderingen gemaakt bij het overwinnen van enkele technische, kostengerelateerde en wettelijke hindernissen voor onze wereldwijde bedrijven. Hierdoor hebben we de verkrijgbaarheid uitgebreid tot 71 markten en hebben we voor het eerst meer dan 1 miljoen hl verkocht buiten het Verenigd Koninkrijk. Consumenten in Nigeria. Bulgarije en Singapore maken nu kennis met de smaak van cider. Bovendien is de Britse markt weer aan het groeien dankzij nieuwe smaakinnovatiesen investeringen in het cidersegment. Innovaties bevorderen de omzetgroei Innovatie is de groeimotor voor ons bedrijf. In 2015 was 9.2 procent van onze omzet afkomstig van innovaties. Dankzij onze focus en expertise op de consumentenmarkt hebben we kunnen profiteren van de toenemende vraag naar producten meteen verlaagd alcoholpercentage of zonder alcohol. Radier 2.0% en Radier 0.0% zijn nu verkrijgbaar in 45 landen op 5 continenten. Dankzij deze dranken ontstaan er nieuwe, andere gelegenheden om te drinken. Ook onze focus op het vinden van innovatieve nieuwe methoden om deze en andere bieren af te leveren, leidt tot goede resultaten. De SUB voor in huis en de Brewlock voor in het café bieden de consument een premium tapbierervaring. Innovatie staat centraal in ons bedrijf. We concentreren ons op investeringen in de soorten innovatie die ook in de toekomst zullen bijdragen aan aanhoudende groei. Versnelde uitvoering van wereldwijde strategie Onze jarenlange ervaring heeft ons geleerd en bewezen dat succes wordt behaald door middel van een goed gedefinieerde en afgestemde strategie die gebruikmaakt van de kracht van ons bedrijf en die wordt uitgevoerd met energie, innovatie en commitment. Bij HEIN EKEN beschikken we over deze eigenschappen, aangevuld met een niet-aflatende focus op verdere verbetering. In het begin van het jaar hebben we ons operationeel model en onze werkwijzen aangepast om onze strategie beter te kunnen uitvoeren, ons beter te kunnen richten op groei en flexibeler te kunnen inspelen op de vraag in de consumentenmarkt. Het bedrijf is opnieuw ingedeeld in vier geografische regio's, we hebben een Chief Commercial Officer benoemd en we hebben de organisatie van het hoofdkantoor gestroomlijnd. Hierdoor is onze managementstructuur platter geworden, hebben onze werkmaatschappijen meer operationele vrijheid gekregen en zijn onze kosten verlaagd. Consolidatie in de sector Het concurrentielandschap zal in 2016 substantiële verschuivingen ondergaan. We hebben in 2015 opnieuw aangetoond dat we actie ondernemen wanneer we menen dat er duidelijke kansen zijn om waarde te creëren dooracguisities of door investeringen in nieuwe markten. In juli hebben we in Myanmar onze greenfïeld-brouwerij ter waarde van USD 60 miljoen in gebruik genomen en in september hebben we een nieuwe joint venture en een brouwerij in Ivoorkust aangekondigd. Daarnaast hebben we onze samenwerkings overeenkomsten met Diageo in verscheidene belangrijke markten herschikt: we zijn nu eigenaar van Desnoes Geddes in Jamaica, inclusief het iconische merk Red Stripe, en we hebben het belang van Diageo in GAPL overgenomen, waardoor we nu beschikken over Guinness Anchor Berhad (GAB) in Maleisië en de licentie voor Guinness en ABC Stout in Singapore. Als onderdeel van deze transacties hebben we tevens ons minderheidsbelang in Ghana verkocht aan Diageo. Gedurende het jaar hebben we ook onze activiteiten in Zuid- Afrika en Namibië geherstructureerd. Ook in Europa zijn we actief geweest, met de acguisitie van Pivovarna Lasko in Slovenië. Ik heb er alle vertrouwen in dat we, dankzij onze strategie, ons wereldwijde marktbereik en onze fantastische mensen en merken, klaar zijn om alle uitdagingen aan te gaan en kansen te benutten die zich op de markt voordoen. 2015 was een sterk jaar voor ons bedrijf en we verkeren in een goede positie om voort te bouwen op dit momentum. Verwachtingen 2016 HEINEKEN verwacht in 2016 verdere autonome omzet- en winstgroei te realiseren, ondanks steeds uitdagender wordende marktomstandigheden, met een margevergroting die in lijn zal zijn met de margedoelstelling op middellange termijn van een jaarlijkse stijging van de operationele winstmarge (beia) met circa 40 basispunten. Uitgaande van de spotkoersen van 4 februari 2016 zullen de valutaomrekeningsverschillen naar verwachting een negatief effect van circa EUR 60 miljoen hebben op de geconsolideerde operationele winst (beia) en van EUR 35 miljoen op de nettowinst (beia). De volatiliteit op de valutamarkten blijft zeer hoog. We verwachten een gemiddelde rentevoet van circa 3,3 procent en een effectief belastingpercentage (beia) dat in grote lijnen gelijk zal zijn aan 2015. De kapitaalinvesteringen in materiële vaste activa zullen naar verwachting iets meer dan EUR 2 miljard bedragen (2015: EUR 1,6 miljard). Dankwoord Zoals elk jaar wil ik ook nu weeral mijn collega's overal ter wereld danken voor hun professionaliteit en inzet. Het is een voorrecht om met deze dynamische en diverse groep mensen te mogen werken en om leiding te geven aan deze uitzonderlijke onderneming. De veranderingen die we in de loop van het jaar op ons hoofdkantoor hebben doorgevoerd, waren moeilijk. We hebben afscheid genomen van collega's die een waardevolle bijdrage aan ons bedrijf hebben geleverd. Ik wil hen nogmaals bedanken voor hun harde werk en hun inzet, en ik wens ze het allerbeste toe. Verder wil ik al onze consumenten bedanken, die er elke dag opnieuw voor kiezen van onze merken te genieten. Aan onze klanten, partners en alle andere betrokkenen wil ik graag mijn waardering uitspreken voor hun aanhoudende steun en hun bijdragen aan onze activiteiten. Ook in 2016 en daarna zullen we op de proef worden gesteld door ontwikkelingen en uitdagingen in onze wereld. Maar dankzij al onze mensen, onze merken, ons wereldwijde marktbereik en onze strategie ben ik ervan overtuigd dat we in een goede positie verkeren om voort te bouwen op het momentum dat we hebben gecreëerd. Jean-Frangois van Boxmeer Voorzitter van de Raad van Bestuur/CEO Amsterdam, 9 februari 2016 Helneken N.V. laaroverzicht 2015

Jaarverslagen | 2015 | | pagina 4