bedragen te verdelen over de geschatte levensduur van de desbetreffende activa. Voorzieningen pe voorziening voor latente belasting verplichtingen wordt gevormd voor tijdelijke verschillen in waardering tussen de balans en de fiscale vermogensopstelling en voor de ten laste van de groep komende belastingen op winstuitkeringen. Berekening van de verplichtingen vindt plaats tegen de per balansdatum geldende belastingtarieven en tegen nominale waarde. Actieve belastinglatenties worden gesaldeerd met passieve latenties, rekening houdend met de looptijden van de latenties. Per saldo actieve latenties worden op nihil gewaar deerd tenzij de toekomstige realisatie redelijkerwijs te verwachten is. De voorziening voor pensioenverplichtingen wordt bepaald op de contante waarde volgens actuariële grondslagen gebaseerd op het huidige loonniveau. Pensioenverplichtingen uit hoofde van reeds verrichte arbeidsprestaties worden volledig voorzien. Backserviceverplichtingen ontstaan door verbeteringen in belonings- en pensioenregelingen worden direct ten laste van het resultaat aan de pensioenvoorziening toegevoegd. De voorziening voor andere personeelsregelingen is berekend op de contante waarde van de toegezegde uitkeringen uit hoofde van uittreding, overplaatsing, wachtgeld en invaliditeit, waar van toepassing rekening houdend met de verwachte mate van gebruikmaking van de betrokken regeling. Schulden De langlopende schulden en de kort lopende schulden zijn opgenomen voor de nomina le waarde. Grondslagen voor de bepaling van de resultaten Verantwoording van de opbrengsten en kosten in de resultatenrekening vindt in beginsel plaats op het tijdstip waarop de desbetreffende goederen of dien sten zijn geleverd. Onder netto-omzet wordt ver staan de opbrengst van aan derden geleverde producten en verleende diensten onder aftrek van omzetbelastingen en verleende kortingen aan af nemers. Het verbruik van grondstoffen en materialen wordt tegen vervangingswaarde in de resultatenrekening opgenomen. Accijnzen worden opgenomen voor de nominale bedragen. De op vervangingswaarde gebaseerde afschrijvingen geschieden tijdsevenre- dig, overeenkomstig de geschatte economische levensduur per object; hierbij wordt rekening gehouden met de onttrekking aan de egalisatiereke ning investeringsfaciliteiten. Het resultaat van niet- geconsolideerde deelnemingen bestaat uit het in het boekjaar ontvangen dividend van deelnemingen gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs en het Heineken aandeel in de nettowinst van deel nemingen gewaardeerd tegen netto vermogens waarde. Het aandeel in het resultaat van tegen netto vermogenswaarde gewaardeerde deelnemingen wordt zoveel mogelijk bepaald volgens de Heineken grondslagen voor resultaatbepaling rekening hou dend met de belastingen en het aandeel van derden. Rentekosten worden toegerekend aan de periode waarop zij betrekking hebben. Onder rente worden tevens verantwoord de renteverschillen die voort vloeien uit het gebruik van rente-instrumenten. Deze rente-instrumenten worden aangegaan om het risico van vermindering van rente-inkomsten op in bankdeposito's belegde tijdelijke overtollige liquidi teiten af te dekken. Rente-instrumenten zonder een onderliggende positie worden niet gebruikt. Belastingen op de winst worden berekend over de winst volgens de jaarrekening op basis van de nominale tariefstellingen. Hierbij wordt rekening gehouden met de ten laste van de groep komende belastingen over winstuitkeringen van deelnemin gen en met de van toepassing zijnde faciliteiten. De verschillen met de over het boekjaar werkelijk verschuldigde belastingen worden verrekend met de voorziening voor latente belastingverplichtingen. 56

Jaarverslagen | 1998 | | pagina 57