groepsverband ontstaan waardeverschillen. Deze ver schillen worden beschouwd als herwaardering en rechtstreeks ten gunste often laste van het groepsver- mogen gebracht, rekening houdend met de eventuele belastingheffing. Overige verschillen verband houden de met wijzigingen van wisselkoersen worden in de resultatenrekening verwerkt. Immateriële activa Goodwill, het verschil tussen de betaalde prijs en de waardering volgens de Heineken grondslagen van ver worven deelnemingen waarin tenminste invloed van betekenis op het beleid wordt uitgeoefend, wordt ver rekend met het eigen vermogen. In het geval van ver werving van drankengroothandels wordt de koopprijs bijna volledig bepaald door het klantenbestand, dat, als een immaterieel vast actief, in overeenstemming met de Heineken waarderingsgrondslagen, niet geac tiveerd wordt; dientengevolge is een belangrijk deel van de koopprijs goodwill. Kosten van overige imma teriële activa, waaronder merken, octrooien, licenties, software, onderzoek en ontwikkeling, worden direct ten laste van de resultatenrekening gebracht. Crondslagen voor de waardering van activa en passiva Vaste activa Materiële vaste activa zijn gewaardeerd op vervangingswaarde en, met uitzondering van ter reinen, onder aftrek van cumulatieve afschrijvingen. Bij de bepaling van de afschrijving worden de volgen de gemiddelde levensduren gehanteerd: Bedrijfsgebouwen 30-40 jaar Machines en installaties io-30jaar Andere vaste bedrijfsmiddelen 5-10 jaar De vervangingswaarde is gebaseerd op taxaties van interne en externe deskundigen, waarbij rekening wordt gehouden met technische en economische ont wikkelingen, hierbij gesteund door de ervaring welke is verkregen bij de bouw van bedrijven over de gehele wereld. Projecten in uitvoering zijn opgenomen tegen verkrijgingsprijs. De niet-geconsolideerde deelnemingen waarin invloed van betekenis op het beleid wordt uit geoefend, zijn opgenomen voor het Heineken aandeel in de netto vermogenswaarde. Deze netto vermogenswaarde wordt zoveel mogelijk op basis van de Heineken waarderingsgrondslagen bepaald. De overige niet-geconsolideerde deelnemingen worden gewaardeerd op verkrijgingsprijs onder aftrek van noodzakelijk geachte voorzieningen. Leningen aan niet-geconsolideerde deelnemingen en overige financiële vaste activa zijn gewaardeerd op nominale waarde, verminderd met een voorziening voor oninbaarheid. Vlottende activa Voorraden betrokken van derden worden gewaardeerd op vervangingswaarde. Deze waarde wordt afgeleid uit de prijzen van lopende inkoopcontracten en uit inkoopprijzen op balans datum. Gereed producten product in bewerking wor den gewaardeerd tegen fabricagekostprijs gebaseerd op vervangingswaarde en rekening hou dend met het stadium van bewerking. Op voorraden reserve-onderdelen wordt tijdsevenredig afgeschre ven in verband met vermindering van de gebruiksmo gelijkheid. Voorzieningen op voorraden worden getroffen tot aan de bedrijfswaarde respectievelijk netto-opbrengstwaarde indien deze lager is dan de vervangingswaarde. Vooruitbetalingen op voorraden worden opgenomen voor de nominale waarde. Vorderingen zijn verantwoord tegen nominale waarde onder aftrek van een voorziening wegens oninbaar heid en verminderd met de verschuldigde statiegeldbedragen uit hoofde van de terugnamever plichting van eigen emballage. Effecten zijn gewaardeerd op verkrijgingsprijs, of lage re beurskoers of lagere geschatte verkoopwaarde van niet ter beurze genoteerde effecten. Liquide middelen zijn opgenomen voorde nominale waarde. Herwaarderingen Waarderingsverschillen als gevolg van herwaardering komen ten gunste often laste van het groepsvermogen, indien van toepassing onder aftrek van een bedrag voor latente belastingver plichtingen. Egalisatierekening investeringsfaciliteiten De egalisatierekening investeringsfaciliteiten, uit hoofde van regelingen in een aantal landen ten aan zien van investeringen, heeft tot doel de ontvangen HEINEKEN N. V. JAARREKENING 19 9 8 55

Jaarverslagen | 1998 | | pagina 56