Toelichting op de geconsolideerde balans, resultatenrekening en kasstroomoverzicht van het boekjaar 1998 Algemeen Op de jaarrekening en het jaarverslag zijn de bepalingen van Titel 9, Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek van toepassing. In het boekjaar vond een aantal wijzigingen plaats in de consolidatie. De in het kader van de jaarrekening belangrijkste wijzigingen worden hierna genoemd. De onderneming Zywiec, Polen waarin in de loop van het jaar een belang van 75% werd genomen, is per 1 juni 1998 geconsolideerd. Per 1 januari 1998 zijn Ghana Breweries, Ghana (73,5%, een fusie tussen Kumasi Brewery en ABC Brewery) en Surinaamse Brouwerij, Suriname (76,5%) volledig geconsolideerd. Corgon (voorheen Karsay), Slowakije (51%) is per 1 juli 1998 geconsolideerd. Ariana Brewery, Bulgarije (34,2%) is peri januari 1998 proportioneel geconsoli deerd. Daarnaast vond uitbreiding plaats van belan gen in drankengroothandels. In Frankrijk werden de wijnactiviteiten van Groupe Saint-Arnould verkocht. Deze wijzigingen hadden een verhoging van de netto- omzet met NLG 143 miljoen tot gevolg en resulteer den in een goodwillafboeking van het eigen vermogen van NLG 612 miljoen. De financiële gegevens van Heineken N.V. zijn in de opgenomen geconsolideerde balans en resultaten rekening verwerkt. Dientengevolge is voor de winst en verliesrekening van Heineken N.V. gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot een vereenvoudigde opstelling conform artikel 402, Titel 9, Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek. De in de toelichting vermelde bedragen zijn in duizenden guldens, tenzij anders is aangegeven. Grondslagen van de consolidatie In de geconsolideerde balans en resultatenrekening zijn Heineken N.V. en haar dochtermaatschappijen waarmee Heineken N.V. een groep vormt, volledig geconsolideerd opgenomen. Het aandeel van derden in het groepsvermogen en in de groepswinst is afzon derlijk tot uitdrukking gebracht. Proportionele consolidatie vindt plaats voor deel nemingen waarin de Heineken groep rechtstreeks deelneemt en in samenwerking met andere aandeel houders de beslissende zeggenschap ten aanzien van het beleid uitoefent indien de activiteiten van de betrokken deelnemingen nauw aansluiten bij die van de Heineken groep. Onder de omschrijving "Wijziging in de consolidatie" zijn in de hierna opgenomen overzichten van het ver loop van diverse activa en passiva de mutaties vermeld die betrekking hebben op de uitbreiding respectievelijk de vermindering van onze belangen in geconsolideerde deelnemingen. Omrekening van vreemde valuta Bedragen in vreemde valuta zijn omgerekend tegen de koersen per balansdatum. Uitsluitend ter beperking van het koers risico op vorderingen en schulden als mede op toekomstige geldstromen in vreemde valuta die met een zeer hoge mate van zekerheid zullen voor komen, worden dekkingstransacties afgesloten. Hierbij worden termijntransacties en opties gehan teerd. Alvorens tot afdekking over te gaan worden cen traal de inkomende en uitgaande stromen van een bepaalde valuta zoveel mogelijk met elkaar gecom penseerd. Indien voor posities in vreemde valuta in de balans dekkingstransacties zijn afgesloten, dan wor den deze omgerekend tegen de valutakoers waartegen ze zijn ingedekt. De verwerking van resultaten, die voortvloeien uit de omrekening van valutatransacties die zijn aangegaan ter indekking van toekomstige kas stromen in vreemde valuta, wordt uitgesteld tot het moment waarop de betreffende kasstromen worden verantwoord. Commerciële transacties in de resulta tenrekening luidend in vreemde valuta worden verant woord tegen geldende dagkoersen oftermijnkoersen indien in samenhang met deze transacties termijn contracten zijn afgesloten. Als gevolg van de herleiding in guldens van het eigen vermogen aan het begin van het boekjaar van de bui tenlandse geconsolideerde deelnemingen en van de aan deze deelnemingen verstrekte financiering in 54

Jaarverslagen | 1998 | | pagina 55