aantal tennis- en andere sportevenementen. Voor Amstel werd een nieuwe reclamecampagne geïntroduceerd die het imago versterkt van Amstel als het bier dat in de plezierige sfeer van de vriendenkring wordt gedronken. Heineken Nederland introduceerde een 5-liter blik met ingebouwde tapkraan voor Amstel, dat enthousiast door de consument is ontvangen. Ons amberbier Vos mocht zich verheugen in de toenemende belangstelling van de consument. In samenwerking met de levensmiddelen handel heeft Heineken goede voortgang geboekt met een indeling van het bierschap die recht doet aan de merkposities. De integratie van onze distributie- en verkooporganisatie voor de horeca nadert zijn voltooiing. Het project heeft als doel de efficiëntie te verhogen en de service aan de horeca verder te verbeteren. De capaciteit van de brouwerij te Zoeterwoude is vergroot in verband met de groei van onze export. De renovatie van een afvullijn voor een malige exportflessen is voltooid. De vernieuwde lijn draaide van meet af aan met een bijzonder goed rendement dankzij de nieuwe organisatie structuur. De teams die de lijn bedienen, waren al vanaf de ontwerpfase bij de bouw van de bottellijn betrokken. In de brouwerij te Den Bosch werd het eerste van enkele nieuwe keldergebouwen, waarin tanks voor het vergisten en lageren van bier zijn ondergebracht, in gebruik genomen. De uitbrei dingen ten behoeve van de groeiende export naderen hun voltooiing. Uiteindelijk zal de gezamenlijke capaciteit van de twee brouwerijen meer dan 16 miljoen hectoliter bedragen. Nieuwe en complexe installaties in onze brouwerijen vereisen een hoger opleidingsniveau en een groter vermogen tot het werken in team verband dan in het verleden. Daarom is, in nauw overleg met de werknemersorganisaties en onder nemingsraden, de toekomstige inzetbaarheid van een grote groep medewerkers in kaart gebracht. Op basis hiervan wordt gericht gewerkt aan de persoonlijke ontwikkeling van de werknemers en aan de verbetering van het werken in teamverband. Op 1 oktober werd Heye-Glas Nederland, een samenwerkingsverband tussen Hermann Heye Glasswerke en Heineken, officieel geopend. De fabriek produceert groene flesjes voor onze export. De weersomstandigheden waren eveneens minder gunstig voor de afzet van frisdrank. De teruglopende markt leidde tot een intensivering van de concurrentie, wat resulteerde in een verla ging van het opbrengstenniveau. De afzet en het resultaat van Vrumona kwamen onder druk te staan. De frisdrankenmarkt wordt sinds enige jaren gekenmerkt door toenemende innovatie. Zowel op het gebied van producten als van verpakkingen doen zich veel nieuwe ontwikkelingen voor. Deze leiden er ondermeer toe dat de grenzen tussen de traditionele categorieën - frisdranken, sappen en zuivel - vervagen, waardoor ook de aard en de intensiteit van de concurrentie wijzigt. Vrumona participeert actief in deze ontwikkeling. In het verslagjaar vond een aantal introducties plaats. Voorbeelden zijn de nieuwe smaken van Royal Club en frisdranken met exotische kruiden die onder de merknaam Xi zijn geïntroduceerd. Daarnaast is een distributieovereenkomst afgesloten voor het op de Nederlandse markt brengen van de internationaal bekende mineraal watermerken Perrier en Vittel. Frankrijk De biermarkt steeg, ondanks het slechte weer door het gedeeltelijke herstel van de verkopen na de daling, die volgde op de accijnsverhoging per 1 januari 1997. Voor de eerste maal sinds jaren daalde de verkoop van laaggeprijsde bieren ten gunste van standaardbieren. De reden hiervoor is dat de recente Franse wetgeving de groei van het aantal supermarkten aan banden heeft gelegd en de verkoop van producten door de handel beneden de inkoopprijs verbiedt. Het resultaat van onze werkmaatschappij Sogebra steeg. De verkoopmix verbeterde en zowel Heineken bier als de speciaalbieren behaalden hogere verkopen. Het speciaalbier Desperados deed het niet alleen goed in de Franse markt, maar ook de export groeide met dubbele cijfers. Amstel toonde een forse groei in de horeca en is de HEINEKEN N. V. VERSLAG VAN DE RAAD VAN BESTUUR 19 9 8

Jaarverslagen | 1998 | | pagina 29