Ook aan de distributiekant vinden ontwikke lingen plaats met het doel om ons bier zo snel en zo vers mogelijk bij de consument te krijgen. De kwaliteitsstandaarden voor onze distributie zijn verder aangescherpt. Verbeteringen zijn onder meer bereikt met een nieuwe logistieke benadering en met het instellen van een centrum waar de kennis van fustbier is geconcentreerd. Dit centrum houdt zich bezig met standaardisatie, verbetering en verdere ontwikkeling van bier tapinstallaties alsmede met de advisering van werkmaatschappijen op het gebied van tapbier. i I i e u Heineken wil door een efficiënt gebruik van grond- en hulpstoffen de belasting van het milieu zo veel mogelijk beperken. Daarbij richt de onder neming zich op de gehele keten, vanaf dc grond stoffen die wij bij het brouwproces gebruiken tot en met de verkoop van onze producten in de winkels en de horecagelegenheden. Een van de middelen die wij hanteren om tot een efficiënter gebruik te komen, is het vaststellen en uitwisselen van 'best practices' van de verschillende werkmaatschappijen. In het afgelopen jaar zijn uniforme definities en begrippen opgesteld, die een goede onderlinge vergelijking van de activiteiten van werkmaatschappijen mogelijk maken. De werkmaatschappijen in Europa hebben op basis van onze gezamenlijke uitgangspunten een eigen milieubeleid ontwikkeld. Een belangrijk onderdeel hiervan vormt het meet- en rapportage systeem, dat gebruik maakt van de opgestelde uniforme definities en begrippen. Het verminderen van het gebruik van water en energie bij de productie is een belangrijk onderdeel van onze activiteiten op milieugebied. Zo is in Europa het waterverbruik in de afgelopen vier jaar met 14% en het energieverbruik met 9% per hectoliter gebrouwen bier teruggebracht. Heineken Nederland publiceerde wederom een milieujaarverslag over de verschillende vestigingen, dat als voorbeeld dient voor de andere werkmaatschappijen in Europa. Daarnaast heeft Heineken Nederland de voortrekkersrol gespeeld bij de revitalisering van het bedrijfsterrein waarop de brouwerij in Den Bosch is gevestigd. Dit project is vernieuwend omdat het plaats vond in samenwerking met de overheid en met de andere bedrijven die op het bedrijfsterrein gevestigd zijn. De Nederlandse overheid benoemde het project tot een boegbeeld van duurzame ontwikkeling. De ervaring, die binnen Heineken Nederland wordt opgedaan, is ook waardevol voor onze andere brouwerijen. In Azië werd in de afgelopen jaren een aantal installaties voor de zuivering van afvalwater in gebruik genomen. In 1998 startte een project, dat de ontwikkeling van een effectieve zuiverings installatie voor de brouwerijen in Afrika tot doel heeft. Deze installatie moet functioneren in de vaak moeilijke omstandigheden waaronder wij in dit werelddeel werken. Indien in de gewone dagelijkse gang van zaken bij de brouwerijen systematisch aandacht aan het milieu wordt besteed, dan leidt dit ertoe dat grondstoffen beter worden gebruikt, de afval stroom afneemt en de milieubelasting vermindert. De ervaringen opgedaan binnen Europa op dit onderdeel van milieubeheer, dat in milieukringen bekend is onder de naam 'Good Housekeeping', zullen ook in Afrika worden toegepast. Niet alleen de behandeling van afvalwater heeft onze aandacht. Ook de beschikbaarheid van voldoende water van goede kwaliteit voor de productie is een belangrijk punt van attentie. Behalve als ingrediënt voor bier wordt water ook gebruikt voor reinigingsdoeleinden. Wij beschik ken over hoogwaardige technologieën voor water behandeling, zodat water geschikt kan worden gemaakt voor het brouwproces en bieren van top kwaliteit kunnen worden gebrouwen. Heineken ondersteunt de productie van een 13-delige, internationale tv-documentaire rond water. Deze documentaire heeft de vergroting van het maat schappelijke bewustzijn van de vraagstukken rond de beperkte beschikbaarheid van water tot doel. HEINEKEN N. V. VERSLAG VAN DE RAAD VAN BESTUUR 19 9 8 1 9

Jaarverslagen | 1998 | | pagina 24