Omrekening van vreemde valuta Bedragen in vreemde valuta zijn omgerekend tegen de koersen per balansdatum oftegen de EMS-spil- koersen indien voor de valuta van de betrokken landen een smalle bandbreedte binnen het EMS van toepassing is. Indien voor posities in vreemde valuta, dekkingstransacties zijn afgesloten, dan worden deze posities omgerekend tegen de valuta koers waartegen ze zijn ingedekt. De verwerking van resultaten, die voortvloeien uit de omrekening van valuta-transacties die zijn aangegaan ter indekking van toekomstige kasstromen, wordt uitgesteld tot het moment waarop de betreffende kasstromen worden verantwoord. Als gevolg van de herleiding in guldens van het eigen vermogen aan het begin van het boekjaar van de buitenlandse geconsolideerde deelnemingen en van de aan deze deelnemingen verstrekte financie ring in groepsverband ontstaan waardeverschillen. Deze verschillen worden beschouwd als herwaarde ring en rechtstreeks ten gunste of ten laste van het groepsvermogen gebracht, rekening houdend met de eventuele belastingheffing. Overige verschillen verband houdende met wijzigingen van wissel koersen en EMS-spilkoersen worden in de resultaten rekening verwerkt. Immateriële activa De verschillen tussen de betaalde prijs en de waar dering, berekend volgens de hier opgenomen grondslagen van nieuw verworven deelnemingen waarin tenminste invloed van betekenis op het beleid wordt uitgeoefend, worden verrekend met het groepsvermogen. Kosten van overige immateriële activa, waaronder merken, octrooien, licenties, software, onderzoek en ontwikkeling, worden direct ten laste van de resultatenrekening gebracht. Grondslagen voor de waardering van activa en passiva Vaste activa Materiële vaste activa zijn gewaardeerd op vervangingswaarde en, met uitzondering van ter reinen, onder aftrek van cumulatieve afschrijvingen. De vervangingswaarde is gebaseerd op taxaties van interne en externe deskundigen, waarbij rekening wordt gehouden met technische en economische ontwikkelingen, hierbij gesteund door de ervaring welke is verkregen bij de bouw van bedrijven over de gehele wereld. Projecten in uitvoering zijn op genomen tegen verkrijgingsprijs. De niet-geconsoli- deerde deelnemingen waarin invloed van betekenis op het beleid wordt uitgeoefend, zijn opgenomen voor het Heineken aandeel in de netto vermogens waarde. Deze netto vermogenswaarde wordt zoveel mogelijk op basis van de Heineken waarderings grondslagen bepaald. De overige niet-geconsoli- deerde deelnemingen worden gewaardeerd op ver krijgingsprijs, onder aftrek van noodzakelijk geachte voorzieningen. Leningen aan niet-geconsolideerde deelnemingen en overige financiële vaste activa zijn gewaardeerd op nominale waarde, verminderd met een voorziening voor oninbaarheid. Vlottende activa Voorraden betrokken van derden worden gewaardeerd op vervangingswaarde. Deze waarde wordt afgeleid uit de prijzen van lopende inkoopcontracten en uit inkoopprijzen op balansdatum. Gereed product en product in bewer king worden gewaardeerd tegen fabricagekostprijs gebaseerd op vervangingswaarde en rekening hou dend met het stadium van bewerking. Op voorraden reserve-onderdelen wordt tijdsevenredig afgeschre ven in verband met vermindering van de gebruiks mogelijkheid. Voorzieningen op voorraden worden getroffen tot aan de bedrijfswaarde respectievelijk netto-opbrengstwaarde, indien deze lager is dan de vervangingswaarde. Vooruitbetalingen op voorra den worden opgenomen voor de nominale waarde. Vorderingen zijn opgevoerd tegen nominale waarde onder aftrek van een voorziening wegens oninbaar heid en verminderd met de verschuldigde statie geldbedragen uit hoofde van de terugnamever plichting van eigen emballage. Effecten zijn gewaar deerd op verkrijgingsprijs, tenzij de beurskoers of de geschatte verkoopwaarde van niet ter beurze genoteerde effecten lager is. Liquide middelen zijn opgenomen voor de nominale waarde. HEINEKEN 19 9 6 JAARREKEN 50 51 N. V. I N C

Jaarverslagen | 1996 | | pagina 54