Alcohol en samenleving Het bevorderen van verantwoord alcoholgebruik en daarmee Onderzoek en ontwikkeling De onderneming streeft continu naar een verdere verbetering Om emissies in lucht, water en bodem te meten werd de ontwikkeling van een intern systeem afgerond, dat met ingang van 1995 in onze Europese brouwerijen wordt geïmplementeerd. In Nederland zijn overheidsmaatregelen van kracht geworden ter beperking van geuremissie. In Zoeterwoude werd een verbeterd systeem voor de zuivering van afvalwater in gebruik genomen. De brouwerij in Ho Chi Minh Stad werd voorzien van een afvalwaterzuiveringsinstallatie. In 's-Hertogenbosch startte de brouwerij met een methode waardoor het hergebruik van koolzuur verder werd verbeterd. De uitvoering van de meerjarenafspraak ten aanzien van energiebesparing en van het verpakkingsconvenant in Nederland verloopt volgens schema. het tegengaan van alcoholmisbruik blijft een belangrijk aandachtspunt van de onderneming. Wij zijn van mening dat voorlichtingsprogramma's en zelfregulering effectiever zijn om het misbruik terug te dringen dan bijvoorbeeld de reclame-beperkende maatregelen zoals die in Frankrijk en Hongarije van kracht zijn. Heineken stimuleert via deelname aan diverse organisaties de totstandkoming van internationale gedragsregels, zodat verder invulling wordt gegeven aan de gewenste zelfregulering. De Amsterdam Group, waarin veertien Europese drankenproducenten participeren, richt zich op de voorbereiding van een aantal pan-Europese projecten, onder meer op het gebied van de verkeersveiligheid. De groep is in 1990 in het leven geroepen op initiatief van onze onderneming, die ook de voorzitter levert. van haar bestaande produkten en naar de ontwikkeling van nieuwe bieren en verpakkingen. De uitkomsten van consumentensmaakpanels en technische onderzoeken leggen vaak de basis voor nieuwe produkten. Op onderzoeksgebied wordt veel samengewerkt met een groot aantal vooraanstaande universiteiten en instituten, met name voor projecten van meer fundamentele aard. De kwaliteitszorg binnen Heineken is steeds gericht op een optimale beheersing van alle onderdelen van het produktieproces. In 1995 zullen vrijwel al onze Europese brouwerijen volgens de ISO 9002-normen zijn gecertificeerd. Daarnaast is het efficiënte gebruik van grondstoffen en verpakkingsmaterialen een belangrijk onderwerp van onderzoek. Uit het grootscheepse brouwgerst-onderzoek, waarin Heineken samen met andere Europese brouwerijen participeert, is een aantal punten van concrete verbetering naar voren gekomen. Het zal echter nog vele jaren duren voordat dit zich in de beschikbaarheid van commerciële gerstrassen vertaalt.

Jaarverslagen | 1994 | | pagina 27