Immateriële activa De verschillen tussen de betaalde prijs en de waardering bepaald volgens onze grondslagen van nieuw verworven deelnemingen, waarin tenminste invloed van betekenis op het beleid wordt uitgeoefend, worden verrekend met het groepsvermogen. Kosten van overige immateriële activa, waaronder merken, octrooien, licenties, software, onderzoek en ontwikkeling, worden direct ten laste van de resultatenrekening gebracht. Grondslagen voor de waardering van activa en passiva Vaste activa Materiële vaste activa zijn gewaardeerd op vervangingswaarde en, met uitzondering van terreinen, onder aftrek van cumulatieve afschrijvingen. De vervangingswaarde is gebaseerd op taxaties van interne en externe deskundigen, waarbij rekening wordt gehouden met technische en economische ontwikkelingen, hierbij gesteund door de ervaring welke is verkregen bij de bouw van bedrijven over de gehele wereld. Projecten in uitvoering zijn opgenomen tegen uitgaafprijs. De niet-geconsolideerde deelnemingen waarin invloed van betekenis op het beleid wordt uitgeoefend, worden gewaardeerd op het Heineken aandeel in de netto vermogenswaarde. Deze netto vermogenswaarde wordt zoveel mogelijk op basis van de Heineken waarderings grondslagen bepaald. De overige niet-geconsolideerde deelnemingen worden gewaardeerd op verkrijgingsprijs, onder aftrek van noodzakelijk geachte voorzieningen. De overige financiële vaste activa zijn gewaardeerd op nominale waarde, verminderd met een voorziening voor oninbaarheid. Mottende activa Voorraden betrokken van derden worden gewaardeerd op vervangingswaarde. Deze waarde wordt afgeleid uit de prijzen van lopende inkoopcontracten en uit inkoopprijzen op balansdatum. Gereed produkt en produkt in bewerking worden gewaardeerd tegen fabricagekostprijs gebaseerd op vervangingswaarde en rekening houdend met het stadium van bewerking. Op voorraden reserve-onderdelen wordt naar tijdsgelang afgeschreven in verband met vermindering van de gebruiksmogeli j kheid Voorzieningen op voorraden worden getroffen tot aan de bedrijfswaarde respectievelijk opbrengstwaarde, indien deze lager is dan de vervangingswaarde. Vooruitbetalingen op voorraden worden opgenomen voor de nominale waarde. Vorderingen zijn opgevoerd tegen nominale waarde onder aftrek van een voorziening wegens oninbaarheid en verminderd met de verschuldigde statiegeldbedragen uit hoofde van de terugnameverplichting van eigen emballage. Effecten zijn gewaardeerd op verkrijgingsprijs, tenzij de beurskoers of de geschatte verkoopwaarde van niet ter beurze genoteerde effecten lager is. Liquide middelen zijn opgenomen voor de nominale waarde.

Jaarverslagen | 1992 | | pagina 44