i t i Toelichting op de geconsolideerde balans en resultatenrekening van het boekjaar 1992 Algemeen Op de jaarrekening en het jaarverslag zijn de bepalingen van Titel 9, Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek van toepassing. Per 1 januari zijn de tot dan toe proportioneel geconsolideerde deelnemingen van onze joint-venture in Singapore niet langer in de consolidatie betrokken. Deze participaties worden thans beschouwd als deelnemingen waarin invloed van betekenis op het beleid wordt uitgeoefend en worden dientengevolge gewaardeerd op netto vermogenswaarde bepaald volgens de grondslagen van de Heineken groep. Deze methode sluit beter aan bij de zeggenschapverhoudingen ten aanzien van de betrokken deelnemingen. De wijziging heeft een verlaging van de netto omzet met circa 100 miljoen tot gevolg; het eigen vermogen en het netto resultaat worden niet beïnvloed. De financiële gegevens van Heineken N.V. zijn in de opgenomen geconsolideerde balans en resultatenrekening verwerkt. Dientengevolge is voor de winst- en verliesrekening van Heineken N.V. gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot een vereenvoudigde opstelling conform artikel 402, Titel 9, Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek. De in de toelichting vermelde bedragen zijn in duizenden guldens, tenzij anders is aangegeven. Grondslagen van de consolidatie In de geconsolideerde balans en resultatenrekening zijn Heineken N.V. en haar dochtermaatschappijen waarmee Heineken N.V. een groep vormt, volledig geconsolideerd opgenomen. Het aandeel van derden in het groepsvermogen en in de groepswinst is afzonderlijk tot uitdrukking gebracht. Proportionele consolidatie vindt plaats bij die deelnemingen waarin de Heineken groep rechtstreeks deelneemt en in samenwerking met andere aandeelhouders de beslissende zeggenschap ten aanzien van het beleid uitoefent indien de activiteiten van de betrokken deelnemingen nauw aansluiten bij die van de Heineken groep. Onder de omschrijving 'Wijzigingen in de omvang van de consolidatie' zijn in de hierna opgenomen overzichten van het verloop van diverse activa en passiva die mutaties vermeld welke betrekking hebben op de uitbreiding respectievelijk de vermindering van onze belangen in geconsolideerde deelnemingen. Omrekening van vreemde valuta De posten in vreemde valuta in de jaarrekening zijn omgerekend tegen de koersen per balansdatum of tegen de EMS-spilkoersen indien de betrokken landen opgenomen zijn in het Exchange Rate Mechanism van het Europese Monetaire Systeem. Als gevolg van de herleiding in guldens van het eigen vermogen aan het begin van het boekjaar van de buitenlandse geconsolideerde deelnemingen en van de aan deze deelnemingen verstrekte financiering in groepsverband ontstaan waardeverschillen. Deze verschillen worden beschouwd als herwaardering en rechtstreeks ten gunste of ten laste van het groepsvermogen gebracht, rekening houdend met de eventuele belastingheffing. Overige verschillen verband houdende met wijzigingen van wisselkoersen en EMS-spilkoersen worden in de resultatenrekening verwerkt. 43

Jaarverslagen | 1992 | | pagina 43